Kedi Kumu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kedi Kumu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kedi severlerin hayatına adeta sihirli bir dokunuş yapan kedi kumu, maliyet olarak oldukça uygun ancak pek çok olumlu konuda oldukça etkileyici bir maddedir. Her kedi bulunan evde bir kedi kum kabı ve yeterli miktarda kedi kumu bulunmalıdır. Ancak öncelikle hangi kedi kumunun daha iyi olduğu bilinmelidir. Elbette ” kedi kumu” kelimesini ilk defa duyanlar için nedir ve nasıl kullanılır gibi önemli soruların yanıtları ile başlayacağız.

1940’lı yıllarda granül kil ile dolu olan beş kiloluk torbaların üzerine ” kedi kumu” yazıldı ve bu konuda çile çekmiş olan milyonlarca kişiyi rahatlatmak ile beraber bu konu üzerinde araştırma yapan uzmanlara da bir ışık tutmuş oldu. Kedi idrarını çekmek için kilden kuma kadar pek çok şey denendi. En iyi etkiyi gösteren kedi kumları buluncaya kadar da bu denemeler devam etti. Ki eminiz daha da iyileri üretilecektir.

İçindekiler

Kedi kumu, kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını en uygun, güvenli ve hijyenik koşulları içerisinde gerçekleştirmelerini sağlayan bir üründür. Henüz daha yavru iken anneleri tarafından verilen tuvalet eğitimini sahipleri tamamlar. Bunun için de bir kedi kum kabı ile yeterli miktarda kumu gerekir. Hem diğer aile üyeleri hem de patili dostlarımızın hijyenik koşullar altında yaşamalarına destek veren bu mucizevi ürünün kullanımı da oldukça önemlidir.

Kedi kumu içerisinde en sık tercih edilen topaklanandır. Topaklanan kedi kumunun hammaddesi bentonit kildir. Bentonit ıslandığında kil olduğu için taneler birbirine yapışır. Böylece kedinin tuvaletini yaptığı alan belli olur ve bu alan kolayca temizlenerek diğer kumlardan kolayca arınabilir. Hem kumun kullanımı fazlalaşır hem de kediler daha hijyenik olarak tuvalet ihtiyaçlarını giderirler.

Her kedi için farklı bir kum kabı gerektiği gibi kumun temizlenmesi, kullanımı, nerede yer alması gibi pek çok konuda bilgi sahibi olmak gerekir. Okurken zor gibi gelse de uygulamaya geçildiğinde oldukça kolay olan yapılması gerekli işlemler için en kısa ve değerli bilgileri sizler için sıralıyoruz.

Günümüzde pek çok kedi kumu çeşidi bulunmaktadır. En etkili şekilde kullanmak için;

Kedi kumu için uygun bir kedi tuvaleti gereklidir. Küçük bir kum kabı alırsanız, kediniz büyüdüğünde yeni bir tane ile değiştirmek zorunda kalırsınız. Bunun yanı sıra yeni kap yeni bir tuvalet eğitimi anlamına gelir. Kediler yeni olan eşyaları da pek sevmez. Bu nedenle ilk eşya alımında en iyi kararı vermelisiniz. Kumun hijyenik ve uzun süreli kullanımı için günlük olarak kum içerisindeki katı atıkları temizlemelisiniz. Bunu yaparken de kürek kullanmanız gerekmektedir.

Kum kabının doğru yerde olması kedi kumu kullanımı için oldukça önemlidir. Çünkü doğru yerde yer almayan kum kabı kullanılmaz. Böylece ev kirlenebilir. Kedi kumu kullanımı için elbette evdeki patili dostlara tuvalet eğitimi vermemiz gerekir. Düzenli olarak kum ve kap temizlenmelidir. Kedi kumu nasıl kullanılır sorusunun yanıtını geniş çaplı yanıtladık. Şimdi de daha spesifik bir şekilde açıklayalım.

Kum kabına 7 cm yüksekliğe ulaşıncaya kadar kedi kumu koymalısınız. Bu en ideal boyuta ulaşmanızı sağlayacaktır. Kedinizin güvenli ve hijyenik bir şekilde tuvalet ihtiyacını gidermesi için 7 cm ölçün ve bir kalem ile çizerek bir dahaki kum kabı dolumunda hesaplamanıza gerek kalmasın. Eğer kum kalın ise biraz daha fazla eklemeniz gerekecektir.

Satın aldığınız küreği kullanarak günlük olarak kum içerisindeki katı atıkları temizlerseniz, kumda kou oluşmaz ve belirtilen son güne kadar kullanabilirsiniz.

Kediler oldukça temiz ve titiz canlılardır. Bu nedenle kedi kumu temizliğine önem vermek gereklidir. İhmal edilen durumlarda kediler kum kabı yerine başka bir yere tuvalet ihtiyaçlarını gidermeyi tercih edebilirler. Ayrıca evde iki kedi varsa iki kum kabı gerekir. Mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşamaları için kedi kumun temizlenmesi ve kabının da aynı şekilde en uygun şartlarda kullanılması gereklidir.

Günlük olarak kedi kumu nasıl temizlenir?

Haftalık olarak kedi kumu kabı nasıl temizlenir?

Kum kabını düzenli olarak temizliyorsanız ve kediniz hala kum kabı dışına tuvaletini yapıyorsa bu durumu veterinerinize bildirmelisiniz.

Kedi kumu hakkında tecrübesiz ya da büyük tecrübeye sahip de olsanız, en iyisi nasıl olmalı sorusunun yanıtına henüz ulaşamamış olabilirsiniz. Çünkü en pahalısını seçtim, diye düşünerek en iyisini aldığınız konusunda yanılabilirsiniz. Kedilere bir şey almanın ne kadar zor olduğunu bilmenin yanı sıra koku oluşumunu önlemek, hijyenik olanı seçmek ve kullanım konusunda en iyisine ulaşmak için listemize göz atabilirsiniz.

İlk tuvalet eğitimi verirken yavru kediler kumu yiyebilir. Kimyasal madde içermeyen ürünler kedilere zarar vermez. Bu nedenle patili dostlarımızın sağlığına zarar vermeyen kedi kumları tercih edilmelidir. Çevreye zarar vermeyen seçimler yaparak doğayı kirletmemek de önemlidir.

 Kumun hijyenik bir şekilde kullanılması için günde en az bir kere temizliğini yaparız. Böylece kullanım süresini de arttırmış oluruz. Zamana sahip olanlar bu temizliği daha sık yaparak kumun ömrünü uzatabilir. Ancak her ürünün belirli standardı vardır. Bu nedenle aşırıya kaçmamak ve belirtilen şekilde kullanmak en etkili fayda kazanımı sağlamamıza neden olacaktır. Topaklanan kedi kumlarının temizliği oldukça kolaydır. Bu nedenle kedi kumu topaklanıyor olmalı ve nasıl temizleyeceğimiz konusunda bizlere zorluk yaşatmamalı.

Hijyenik bir ortam oluşumuna en büyük destek veren özellik antibakteriyel olmasıdır. Kedileri bakterilerden ve mikroplardan ne kadar uzaklaştırabilirsek o kadar sağlıklı ve mutlu bir hayata sahip olurlar.

 Kum kaplarını nereye koyarsak koyalım, içerisinde koku emici özelliğe sahip kum yoksa, evde koku oluşumu başlayacaktır. Üstelik birçok kedi sever bu nedenle patili dost sahibi olmak konusunda endişeli. Oysa ki iyi tercihler ve bolca araştırma ile evde kedi yaşadığına asla inanamayacaklar. Elbette bunun için kokuyu hapseden kedi kumu tercih edilmelidir.

Kediler oldukça temiz canlılardır. Tuvalet ihtiyaçlarını giderdikten sonra üzerlerini örterler. Bunu yaparken de kumu patileri ile arkaya doğru iterler. Eğer kum bu işlem sırasında etrafa toz yayarsa, patili dostumuzun sağlığı tehlike altına girebilir. Ev temizliği zorlaşabilir ve ev halkı da birçok sıkıntı yaşayabilir.

İdrarı emip içine hapseden kedi kumlarının temizliği oldukça kolaydır. Hem kötü kokmaz hem de kedinin rahatsız olmasına neden olmaz. Kediler zeki canlılardır. Bunun yanı sıra koku yetileri oldukça iyidir. Tuvalet kaplarından rahatsız olurlarsa, bu durumu sahiplerine yansıtırlar ve sıkıntılı bir süreç oluşabilir.

 Küçük ayrıntılara önem verildiğinde hayatımız daha kolay ve keyifli bir hâl alır. Örneğin; kumun boyutunu kararında seçmezsek, tuvaletini yapan kedi kumu eşelerken kalın kum taneleri patilerine zarar verebilir. İnce olanlar ise gözüne kaçabilir, ağzına girip rahatsız edebilir ve daha pek çok zarar verici olay gerçekleşebilir. Bu yüzden kedi kumu ne ince ne de kalın olmalı.

Bir kedi sahibi olmak ilk zamanlar zorlayıcı gelebilir. Çünkü öğrenilmesi gereken bilgi yığını ile karşılaşabilirsiniz. Ancak tecrübe edildiğinde oldukça keyifli olan kedi bakımı sizler için bir alışkanlık hâline gelecektir. Sağlıklı bir hayat sürmeleri için kulağa tuhaf gelse de kedi kumu kullanımına dikkat edilmelidir. Kum kabı uygun yerde yer almalı, düzenli aralıklarla kumu temizlenmeli ve en uygun kedi kumu tercih edilmelidir. Aksi takdirde tuvalet konusunda sıkıntılar meydana gelebilir. Yazımızda kedi kumu nasıl kullanılır sorusunun dışında pek çok önemli soruyu yanıtladık. Kedi kumu ya da herhangi bir bakım ihtiyacı hakkında bilgi aradığınızda diğer makalelerimize göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required