Kedilerde Çöp Yeme Davranışı | Sebepleri Ve Çözümleri

Kedilerde Çöp Yeme Davranışı | Sebepleri Ve Çözümleri

Kediler titiz canlılar olarak bilinir ancak farklı nedenlerden dolayı gıdalar dışında şeyleri yeme davranışı gösterebilir. Kedilerde çöp yeme davranışı, gıda dışı şeylerin yenmesi anlamında “pika” denir.

Pika davranışını sergileyen kediler plastik, kumaş, kağıt ve hatta dışkılarını dahi yiyebilirler. Bazı kediler bu davranışı poşet yalayarak da sergileyebilir ve yeme davranışına göre daha masum sayılabilir.

İçindekiler

Kediniz ya da yavru kediniz çöp yiyorsa bu durum normal karşılanamaz ve bir sağlık sorunu ya da davranış sorunun habercisi olabilir. Genç kedilerde bu bir nebze normal karşılanabilir ancak özellikle yaşlı kedilerde görülen çöp yeme, beraberinde farklı problemlerin de habercisidir ve yaşlı kedinizi veterinere götürme zamanının geldiğini gösterir. Kedilerde çöp yeme davranışı yavaş yavaş şekillenebileceği gibi aniden de ortaya çıkabilir.

Çöp yemenin bir üst boyutu dışkı yeme davranışıdır. Bu davranışı daha çok köpekler sergiliyor olsa da kedilerde de görülebilir. Dışkı yeme eylemi “koprofaji” olarak nitelendirilir ve hayvanların doğasında sıklıkla rastlanmaktadır.

Kedilerin çöp yemesi çeşitli sebeplerden dolayı olabilir. Bu sebepleri bilmek, sorunun çözümü noktasında size çok yardımcı olacaktır:

Kedilerde çöp yeme davranışı en çok anemi durumunda ortaya çıkar. Anemi, kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin eksikliğinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Soluk, beyaz ya da mavimsi diş etleri bu hastalığın en büyük belirtilerindendir.

Anemi dışında lösemi ve böbrek yetmezliği de kedilerin farklı nesneleri yemesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda en kısa sürede veteriner hekime başvurmak tedavinin seyri açısından çok önemlidir. Gerçekleştirilecek tahliller ve radyografi yöntemleri ile kedinizdeki rahatsızlık teşhis edilerek tedavisine en kısa süre başlanması gerekmektedir.

Yavru kediler henüz dünyayı tam olarak tanımazlar ve dolayısıyla çevresindeki yenilebilir şeyleri öğrenmesi zaman alacaktır. Bu süreçte kediniz için topaklanan kedi kumlarını kullanmamanız önerilir. Topaklanan pisliğin yenmesi kedilerde bağırsak sorunlarına neden olabilir.

Kedinizin kedi kumunu yediğini gördüğünüzde, kedi kumundaki işini bitirdiğinden eminseniz kedinizi kedi kumundan uzaklaştırın. Yavru kedilerin büyük çoğunluğu sütten kesilince ya da kedi kumu eğitimi aldığında çöp yemeyi bırakır ancak bazen yetişkinliğe kadar da devam edebilir.

Kediniz eğer mamasından gerekli olan besini alamıyorsa çöp yeme davranışı geliştirebilir. Vitamin A, Vitamin B1, magnezyum, sodyum gibi eksiklikler kedinizi çöp yemeye itebilir. Kil bazlı kumlarda bu eksiklikleri giderebilecek mineraller bulunabildiği için beslenme yetersizliği olan kediler özellikle kedi kumu yeme eğiliminde olurlar.

Can sıkıntısı, kediler için potansiyel bir suç ortağıdır. Özellikle dışarı çıkmasına izin verilmeyen kediler çok fazla sıkılma eğiliminde olurlar. Kediler sıkıldıkları zaman çeşitli istenmeyen davranışlar sergileyebilmektedir. Sıkılan kedi can sıkıntısını gidermek için topaklanmış kedi kumunu ya da çevredeki farklı nesneleri yiyebilir.

Topaklanmış kedi kumu yemek kedinizde bağırsak tıkanmalarına neden olabilir. Bu nedenle kedinizin kedi kumunun toksik madde içermediğinden emin olun. Bunun için de doğal malzemelerden yapılmış olmasına ve topaklanmadığına dikkat edin.

Kedilerde çöp yeme durumu dikkat edilmesi ve hızlı bir şekilde tedbir alınması gereken bir durumdur. Davranışın sönmesi biraz zaman alacağı için sabırlı olmalı ve kedinize sevgiyle yaklaşmalısınız. Kedinizdeki bu davranışın önüne geçmek için yapabileceğiniz çeşitli yöntemler bulunuyor:

Kediler doğaları gereği meraklı canlılardır ve genellikle yememeleri gereken şeyleri kemirerek yemeye meyilli olurlar. Kediniz çöp yiyorsa ona bu davranışı unutturmak için elinizden geleni yapmalısınız.

Özetle kediniz çöp yiyorsa:

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required