Kedilere Ameliyat Sonrası Beslenme Rehberi Hakkında Her Şey

Kedilere Ameliyat Sonrası Beslenme Rehberi Hakkında Her Şey

Operasyon olan kedinizin iyileşme sürecini süratlendiren şeylerden ilki hiç kuşkusuz perhizidir. Sıhhatinin pozitif istikamette ilerlemesi için operasyon sonrasında neyle ve nasıl beslenmesi gerektiği hususundaki bilgilerin tamamını bu yazımızda veriyor olacağız. Şayet yakın yarıyılda bir cerrahi harekât geçirmiş kediniz varsa, derlenmesi için gereken yegane şey iyi bir bakımdır. Operasyonlar kediyi gerek fiziki gerekse ruhen güçler. Bedenleri eforunu yerine getirmek üzere çalışırken, ona uygulayacağınız perhiz ile daha önceki sıhhatine süratli bir biçimde kavuşacaktır.

İçindekiler

Kedinizin sindirim sistemi ve bedeni, operasyon olmadan evvelki hali gibi yediği miktarlarda mamayı kabul etmez. Yiyeceklerin hazmedilmesi ve işleyişe uygun biçimde emilmesi, kedinize daha fazla iş yükü bindireceği için iyileşme sağlayacağı yerde enerjisini başka istikamete sürükleyeceğinden süreci yavaşlatabilir. Operasyon sonrasında kedinizi nasıl beslemeniz gerektiği hakkında ilk öncelikle baytar hekiminizden destek almalısınız.

Sormanız gereken; kediniz konuta çıktıktan sonra ne kadar beslenmeli?, perhiz farklılığına gerek var mı? gibi temel sualler olmalıdır. Genelde pek çok baytar hekim klasik yediği porsiyon ölçüsünün yarısı kadar beslenmenizi önerirken, taburcu olduğu günün ertesi gecesinde bu ölçüsünde br yarısı kadar daha eksiltilmesini nasihat edecektir. Fakat belirtmeliyim ki, bu gidişat kedinizin ne cins bir operasyon geçirdiğiyle de ilgilidir. Kedilerin çoğu ameliyatın ardından iştah kaybı yaşar lakin bu gidişat uzun müddet devam ederse baytar hekiminize danışmalısınız.

Şayet ki kediniz ameliyet olduğu gün mamasını yedikten sonra kusarsa, baytar hekiminizle irtibata geçerek kademeli bir perhiz programı oluşturmasını arz edin. Kedinizin ameliyet bölgesini yalamaması ya da hasar vermemesi için takılan kboyunluk suratından yeme ve içme eylemlerini hakikatleştirmelerine mani olmadığına dikkat edin. Zorlanıyorsa beslenme saatlerinde çıkartın. Yeniden kedinize uygulanan cerrahi operasyonun cinsine göre bir beslenme tüpü kullanılarak beslenmesine gereksinim dinlenebilir. Böyle zamanlarda baytar hekiminizden destek almanız en uygun tavır olacaktır.

Ameliyatın ardından baytarınızın iyileşme perhizi önerisi, kedinizin sindirim sistemindeki iş gücünün gevşetilmesi anlamına geliyor olup sıhhatine dönebilmesi için gerek dinlediği yiyecekleri vermek üzerine bir programdır. Bu yiyecekler protein, yağ ve kalorili olup enerji sarf edebileceği bir cinstir. Dolayısıyla daha minik ölçülerde yiyebileceği ve gereksinim dinlediği kadar yiyecek maddesi alması yeterli olacaktır. İyileşme zarfında protein, hücrelerin gelişerek yenilenmesi fayda sağlarken emilmesinin kolay olması ismine yüksek oranda hazmedilebilir olması önemlidir. Kedilerin harekât sonrasında iştahları kapalı olacağı için yemesini sağlayacak, özel olarak üretilmiş olan mamalardan satın almayı deneyebilirsiniz.

Uygulayacağınız doğru bakım ve beslenme adımları ile kediniz kısa müddet içerisine bir araya gelecektir. Bune ek olarakbu süreç içerisinde alttaki belirtmiş olduğumuz semptomlardan rastgele birini kedinizde fark ederseniz, baytar hekiminizden bir buluşma alın.

Pek çok baytar hekim, klasik porsiyonunun yarısı kadar vermenizi nasihat eder. Ancak taburcu olduktan sonraki ilk gece daha da minik ölçüde bir porsiyon vermenizi söylecektir. Yeniden de bu gidişat kedinize uygulanan cerrahi operasyona göre değişiklik gösterir.

Kedinizin rahat edebilmesi için büyük bir tuvalet kabı, besin ve su için ise geniş bir alan sağlamanız gerekebilir.

Bu verilen anesteziye bağlı olarak metamorfoz göstermektedir. Operasyon sonrasında 24 ila 48 saatten fazla sürmemelidir. Şayet duyarlı bir midesi varsa anesteziden etkilenebilir. Dolayısıyla operasyondan bir sonrasi güne kadar mama yemeyebilir.

Kedinize hazmedebilirliği yüksek olan bir kedi maması vermek iyileşmesi için atabileceğiniz en ehemmiyetli adımlardan ilkidir. Balanslı beslenme, hayatsal süreçlerinde büyük rol oynadığından bir harekâttan sonra doğru mama ile beslenmesi gerekir.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required