Kedim Neden Sarı Sıvı Kusuyor? Nedenleri Ve Tedavisi

Kedim Neden Sarı Sıvı Kusuyor? Nedenleri Ve Tedavisi

Kedilerin ara sıra kusması normal karşılansa da bu durumun sıklaşması korkutucu senaryolar için bir işaret olabilir. Kusma, dikkat edilmesi ve gerekli görüldüğü taktirde tedbir alınması gereken bir durumdur. Kedilerde sarı sıvı kusması ile ilgili endişeleriniz varsa, bu makalede kedinizin durumuyla ilgili bütün sorularınıza cevap bulacaksınız.

İçindekiler

Bir kedinin sarı sıvı kusması, karaciğer tarafından üretilen ve yeşil veya kahverengi de olabilen bir salgı olan safra kustuğu anlamına gelmektedir. Safra, safra kesesinde depolanan bir sıvıdır ve sindirime yardımcı olmak amacıyla vücut tarafından kullanılır. Özellikle yağların parçalara ayrılmasında safra sıvısı büyük bir öneme sahiptir.

Kediler sarı sıvı kustuğunda bunun nedeni genellikle midenin boş olmasıdır. Mide duvarının asitler tarafından tahriş edilmesi kedinizin kusmasına neden olmaktadır. Bu durum bazı kedilerin özellikle aç olduklarında neden kustuklarını bizlere göstermektedir. Kedinizin bu sebepten ötürü kustuğunu düşünüyorsanız kaygı yapmanıza gerek yok. Tabi sarı sıvı kusmanın bu kadar masum olmayan farklı sebepleri de olabilir.

Kediler birçok farklı hastalık nedeniyle sarı sıvı kusabildiği için bu durumu hafife almamak gerekiyor. Aşağıda bu hastalıklardan bir kısmını fikir vermesi açısından sizler için paylaşıyoruz:

Bazı vakalarda kedilerin kustuğu sarı sıvı sadece mide asidi ya da safra olmayabiliyor. Kedinizin yediği sarı renkte bir şeyi yeteri kadar sindirememesinden dolayı kusması da görülebilmektedir. Bu durumda kedinizin o nesneyi neden sindiremediği üzerinde durulması gerekmektedir.

Kediler zaman zaman gereğinden fazla ve hızlı yemek yiyebiliyorlar. Bu durumda sindirim sistemi bu kadar fazla besini sindirmede yetersiz kaldığından kedilerde kusma davranışı görülebilmektedir. Yemeğin çokluğu kadar kedinizin yeni ve alışılmadık yemekleri yemesi de kedinizde kusma davranışının görülmesine neden olabilir.

Kediler hastalanmadan ve kusmadan öncede bazı belirtiler gösterebilir:

Kediniz sadece bir kereye mahsus kustuysa ve bunun dışında bir hastalık belirtisi gözlemlemediyseniz bunun için endişe etmenize gerek yok. Kedi kusması basit bir durumdan kaynaklanabilir. Kedinizin sarı sıvı kustuğu durumlarda yediği içtiği şeylerden olmadığından emin olmak için bir iki gün boyunca kedinizi yakından izlemeniz faydalı olacaktır.

Kedinizi gözlemlediğiniz süre zarfında kedinize ilk birkaç saat hiçbir bir şey vermeyin ancak bu sürenin uzun sürmemesi için zaman tutmanızı öneriyoruz. Birkaç saatin ardından ufak porsiyonlar halinde hafif gıdalar verebilirsiniz. Eğer kediniz için yetersiz gelirse porsiyonları bir miktar arttırabilirsiniz.

Kedideki kusma durumu ortadan kalktıysa rutin beslenme düzenine dönebilirsiniz. Bu süreçte yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durun. Bu tür gıdalar mideyi rahatsız ederek kusmasına neden olabilir.

Kedinizin hareketlerinde yavaşlama başladıysa, kusması devam ediyorsa, diş etleri soğuk ve soluk olduysa, ateşlendiyse, yemek yemeyi bırakmışsa kontrol edilmesi için veterinerinize başvurmanız gerekebilir. Veteriner 12-24 saat arasında kedinizi beslemeyi kesmenizi, diyetini hafifletmeyi ya da daha ciddi bir durum olduğundan şüphelenmesi halinde muayeneye gitmenizi tavsiye edebilir. Kedinizdeki sıkıntı devam ediyorsa ve hala kusuyorsa bu durumda en kısa süre içinde muayeneye götürmeniz gerekmektedir.

Kedinizi veterinere götürdüğünüzde, veterineriniz tedavi yöntemini belirlemek amacıyla öncelikle kesin teşhis koymak isteyecektir. Bunun için bir takım testler isteyebilir. Muhtemel testler arasında biyokimya, tam kan sayımı, elektrolitler, tiroid seviyeleri, idrar tahlili, radyografi, ultrason ve daha fazlası bulunabilir.

Veteriner hekim, hastalığın teşhisine göre büyük ihtimalle kusmaya yönelik destekleyici veteriner bakımı, bulantı önleyici ilaçlar, hidrasyon için deri altı ve damar içi sıvıları kullanacaktır. Aynı zamanda sindirimin daha kolay olması için kedinizin diyetini de hafifletecektir.

Ayakta tedavisi mümkün olan kediler, klinikteki tedavilerinin ardından gerekli ilaçların yazılmasından sonra eve gönderilecektir. Eğer kedinizin durumu daha ağır ise veteriner hekim, tedavi süreci için kedinin 24 saat boyunca klinikte kalmasını isteyebilir. Kedinizin evde mi yoksa klinikte yatarak mı tedavi göreceği kedinizin genel sağlık durumuna ve kusma şikayetinin ciddiyetine göre değişebilmektedir.

Kedilerde kusma davranışı her zaman karşılaşılabilecek durumlardan biridir. Bu durum bazen çok ciddi bir sebepten dolayı olabildiği gibi bazı durumlarda çok önemli olmayabiliyor. Kedi sahiplerinin riskleri en aza indirmek için yapabileceği birkaç şey bulunuyor:

Sarı kusma durumunun kendisi bulaşıcı değildir ancak bulaşıcı bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaşıldığı taktirde rahatsızlığın bulaşıcı boyutta olup olmadığını tespit etmek için veteriner hekim kontrolü gereklidir.

Protein bakımından zengin, et bazlı mamalardan oluşan hafif düzeydeki diyetler de sarı sıvı kusan kedilerin beslenmesi için tercih edilmektedir. Sodyum ve baharat içeren gıdalardan kaçınmak çok önemlidir. Yağlı gıdalar da mideyi yoracağından aşırı yağ içeren gıdaların da diyet programından çıkarılması önerilmektedir.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required