Kedi Salam Yer Mi?

Kedi Salam Yer Mi?

Gerekli etçiller olan kediler, alması gereken gıda bedellerini insan ve köpeklerde olduğu gibi meyve, sebze ve karbonhidratlardan alamazlar. Geniş çerçevede bakıldığında sığır veya domuz etinden yapılan salam, kediniz için bir mesele teşkil etmez. Tavuk, balık ve sığır eti yiyor olsalar da, konut kedisi salam yer mi gelin hep birlikte yanıtına bakalım.

İçindekiler

Salamın negatif bir yanı varsa o da; pişmiş bir et olmamasıdır. Salam hava ile kurutularak ya da mayalanarak üretilir. Bu da salmonella veya trichinellosis gibi asalak hastalıklarının bulaşma tehlikesine yol açar. Çok az görülmüş de olsa daha öncekinden salamdan dolayı salmonella zehirlenmesi yaşanmıştır. Elbette ki insanları etkilediği kadar kedinizi etkileyemeyebilir. Ancak yeniden de salamınızı kediniz ile paylaşmak minikte olsa risk yaratabilir. Şayet kediniz salmonella zehirlenmesi yaşarsa; kusma, ishal, karın sızısı, iştahsızlık, dehidrasyon ve yüksek ateş gibi bulgular gösterebilir. 

Özellikle hamile kedilere salam vermemeniz gerekiyor! Aynı insanlarda olduğu gibi nasıl gebelik süreçlerinde ham yiyecek yememeye özen gösteriyorlarsa, aynı vaziyet kediler içinde geçerlidir. Aksi takdirde kedinizin düşük yapmasına neden olabilir. Yavru kediye salam verilir mi diyecek olursanız da, bağışıklık sistemleri henüz kuvvetlenmediği için salamda bulunan zehirli madde ve bakteriler kedinizi muhtelif hastalıklar ile karşı karşıya bırakabilir.

Kedinize salam vermenin bir değişik negatif yanı ise, obezite ve kilonun getirdiği hastalıklara neden olmasıdır. Aynı zamanda içerisinde yüksek ölçüde tuz olduğundan önerilmiyor. Kediler bir ölçüye kadar sodyumu tolere edebiliyorlar fakat aşırısının hipertansiyona ve oradan da böbrek hastalığına kadar bir hayli sağlık problemleri yarattığı öğrenilen bilgiler arasındadır. Bir salam için bu risk göze alınmamalı diye düşünüyorum.

Kedilerin yağı harekâta biçimleri insanlarınkine mukayeseyle daha değişiktir. Salamın doymuş yağ oranının yüksek olmasından dolayı, obeziteye yol açabilir. Tüm bunların yanında salamın içerisindeki baharat miktarı, hazımsızlık ve mide meseleleri yaşamasına neden olabilir. Salamın içerisindeki sarımsak, kırmızı kan hücrelerine hasar veren ve hatta yok eden kimyevi bileşenleri barındırğı için kediler için zehirli bir gıda maddesidir.

Kedinizin beslenme kumpasında olmaması gerekirken zaman zaman ödül kalitesinde verilmesinin bir hasarı yoktur. Değişik etler ile mukayese etildiği zamanda aynı protein kaynağını sağlamasa da, verimi olabilir. Az yağ kapsayan salam ve türevlerinden alabilecekleri faydalar şu biçimdedir;

Kedinize salam ve buna eş insan besini vermeden evvel kesinlikle baytar hekimizden fikir almalısınız. Kedinizde nasıl bir tepkiye yol kalemtıraşını görmek ismine küçük ölçülerde vererek gözlemleyebilirsiniz. Bu gidişata göre arada bir salam verebilirsiniz. Ama unutmayın ki, asla kumpaslı biçimde beslememelisiniz.

*Kedinize her zaman salam vermek doğru bir tavır değildir. Çok fazla verilmesi gidişatında zehirlenmeye yol açar. Ancak arada atıştırmalık olarak verildiği takdirde sağlayacağı bir ekip verimlerin de olduğu keskin. Verdiğimiz bilgiler güzergahında, çok az olması kaydıyla yemesinde rastgele bir mesele olmayacaktır.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required