Kedi Piresi Insana Geçer Mi?

Kedi Piresi Insana Geçer Mi?

Pireler genelde kedi, köpek, kuş gibi canlıların kürk ve tüylerinde yaşarlar. Bu onlar için iyi bir saklanma ve faize yeridir. Pireler, hayatlarını idame ettirebilmek için teni ısırarak emdikleri kan ile beslenirler. Çok ufak bir ebada sahip, kahverengindeki asalaklardır. Fakat gidişat böyle olsa da, pirelerin sizi ısırmasına mani değil. Bedeninizde yaşamasalarda, yan tesirler görülmesi olası. Pireler zıplayabilen canlılar olduğu için evcil hayvanınızda varsa, kolay bir biçimde size geçebilir.

İçindekiler

Köpek pirelerinden sonra en sık görülen pire cinsi kedi piresi olup kedileri ısırabildikleri gibi insanları da ısırabilirler. Tek fark insanların bedenlerinde yaşayıp üremezler. Isırırlar, kan ile beslenirler ve daha sonra bölerler. Nedeni ise insanların beden sıcaklığına geçim sağlayamamalarıdır. Hayvanların ve insanların pireleri birbirinden değişiktir. Değişikliği yaratan temel unsur beden sıcaklığıdır. Kedilerin sıradan beden sıcaklığı insanların beden sıcaklığından 1-3 santigrat derece daha fazla olduğu için kedinizde bulunan pireler size geçse de uzun vakit üzerinizde barınamamaktadır.

Genelde kedinizin üzerindeki pireler insanları seçim etmezler. Ancak kedinizin üzerinde fazla rakamda pire olduğunda fazla olanlar etrafa düşerler. Pirelerin ışığı bir ölçü idrak eden gözleri bulunmaktadır. Bulundukları bölgeden geçen rastgele bir cisim olduğunda oluşturduğu gölge nedeniyle pireler harekete geçer ve zıplayarak bu cisme sıçrarlar. Sıçradıkları bu cisim şayet sizseniz, bir vakit üzerinizde dolaştıktan ve hatta ısırdıktan sonra uygun civarı bulamayacakları için sizden de ufalayacaklardır. Tek bir pire ciddi bir probleme yol açmasa da bir çok pirenin sizi ısırması can sıkıcı problemlere neden olabilir.

Kedilerde görülen bulguların benzerinin insanlar için de mevzubahisi olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan kimileri alttaki gibidir:

Pireler insanlarda yaşayamazlar. Sadece ısırabilirler. Dünyada 2500 tane pire cinsi mevcut olup en yaygın olanı kedi pireleridir. Memeli canlılarda yaşayan pireler, kürk ve tüyleri sebebiyle seçim ederler. Onlar için hem iyi bir saklanma hem de beslenme yeridir. Evcil hayvanınızın vücudunda yaşayan pireler yumurtalarını vazgeçerek, artmasına neden olacaktır. Pireler, sık tüylerde yaşayabildikleri ve yumurtalarını vazgeçmeleri için de 12 saat insan kanıyla beslenmesi gerektiğinden üreyemezler.

Duş alın, elbiselerinizi ve konutunuzdaki çarşaf, kedi yatağı ve eşi eşyaları yıkayarak konutu hoşça arının. Şayet ısırıklar kaşınıyorsa, üzerine natürel aloe vera kremi ya da jeli sürerseniz süratli biçimde geçirecektir. Saçınız için pire şampuanı da kullanabilirsiniz. Bu şampuanlar kedi ve köpekler için olan bir cinstir, insanlar için yoktur. Bunun yerine bit şampuanı da kullanabilirsiniz. Bir öteki alternatifte pirelerin can vermesini sağlayan bulaşık deterjanıdır. Saçınıza uygulayıp, 10 dakika kadar bekleyin ve tarak ile tarayın. Bu tarağı sonrasında arının. Kedinize pire önleyici sprey sıkın ya da kendiniz için %10 esansiyel yağ ile karıştırılmış %90 kaynamış su karışımı hazırlayın.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required