Yaşlı Kediler Hakkında Her Şey! – Yaşlı Kedinin Özel Ihtiyaçları

Yaşlı Kediler Hakkında Her Şey! – Yaşlı Kedinin Özel Ihtiyaçları

İnsanlar geçmişte olduğundan daha uzun yaşayabiliyorsa, kedilerin de daha uzun yaşayabildiğini bilmelisiniz. Altı yaşın üzerindeki kedilerin yüzdesinin, on yıldan fazla bir süre içerisinde iki katına çıkmış olduğunu ve grileşen kedi popülasyonunun artmaya devam etmesi için her türlü sebebin olduğunu belirtelim. Peki bu yaşlı kediler hakkında ne biliyorsunuz? Yaşlı kedilerin bakımının ve özel ihtiyaçlarının nasıl olması gerekir? Yaşlı kediler hakkında her şeyi bu makalede bulabilirsiniz. İşte yaşlı kedinin özel ihtiyaçları!

İçindekiler

Kediler bir bireydir ve aynı insanlar gibi ilerleyen yılları kendilerine özgü şekillerde yaşarlar. Çoğu kedi 7 – 10 yaş arasında yaşa bağlı olarak fiziksel değişiklikler ile karşılaşır ancak bazı kediler bunu 12 yaşına geldiğinde yaparlar. Öte yandan 1 yaşındaki bir kedi, 15 yaşındaki bir insana fizyolojik olarak benzer ve 2 yaşındaki bir kedi, 24 yaşındaki bir insan gibidir. Biraz daha bahsedecek olursak, 10 yaşındaki bir kedi 56 yaşındaki bir kişiyle, 12 yaşındaki bir kedi 64 yaşındaki bir kişiyle ve 15 yaşındaki bir kedi 76 yaşındaki bir kişi ile aynı yaştadır. 

Yaşlanma, ilerleyen yıllarda pek çok karmaşık fiziksel değişikliğe eşlik etse de, kendi başına bir hastalık değil aksine doğal bir süreçtir. Yaşlı kedileri etkileyen birçok durum düzeltilemese de, çoğu zaman kontrol edilebilir. Yaşlı kedinizin sağlıklı ve yüksek yaşam kalitesine sahip olmasını sağlamanın en büyük yolu, sağlık riskleri olabilecek faktörleri tanımak ve azaltmak, hastalıkları erken tespit etmek, hastalıkların ilerlemesini önlemek ya da geciktirmek ve sağlığını iyileştirmek ya da sürdürmektir. 

Yaşlı kedi sahipleri kedilerinin davranışlarındaki değişiklikleri fark ederler ancak bu değişiklikleri yaşlanmanın bir parçası olarak görürler ve tedavi edilemeyeceğini düşünüp veteriner hekimine gitmezler. Kum kabını kullanmama, aktivite seviyelerindeki değişiklikler, yeme, içme ve uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler bu davranışlara birer örnektir. Veteriner hekimleri bazı davranış sorunlarının yaşlanan kedilerin zihinsel yeteneklerinin azalmasından dolayı kaynaklandığını söyler ve bu tür davranışları direkt olarak yaşlılığa bağlamak bir hatadır. Her zaman ilk olarak altta yatan bir tıbbi durumun olasılığı düşünülmelidir. Hemen hemen her organ sisteminin hastalığı ya da ağrıya neden olan veya hareketliliği bozan herhangi bir durumun davranış değişikliklerine sebep olduğunu bilmelisiniz. Örnek verecek olursak;

Öte yandan yaşlı kedinizdeki değişikliklerin yalnızca yaşlılıktan kaynaklandığını düşünerek tedavi edilemeyeceğini sanmayın. Kedinizin davranışındaki ya da fiziksel durumundaki herhangi bir değişiklik için veteriner hekimine gitmeniz daha uygun olacaktır.

Yaşlı kedinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmanın temel unsuru yakın gözlemdir. Haftalık olarak kedinize minik bir fizik muayene yapabilirsiniz. Hatta bunun için veteriner hekiminizden nasıl yapacağınızı ve neye bakacağınızı göstermesini isteyebilirsiniz. Muayeneyi kediniz ile normalde etkileşim kurma şeklinizin bir parçası olarak yaparsanız daha kolay bir şekilde sonuç alırsınız. Örneğin, kedinizin kafasını okşarken ya da çenesini kaşırken, dişleri ve diş etlerini kontrol etmek için baş parmağınız ya da işaret parmağınız ile üst dudağını hafifçe kaldırın. Ayrıca kulak kepçelerini kaldırarak kulak kanallarını inceleyebilirsiniz. Kedinizin tüylerini okşarken, anormal topaklar ya da yumruların olup olmadığını kontrol edebileceğiniz gibi deri ve tüy sağlığını da inceleyebilirsiniz. Kedinizi okşarken karın kısmında herhangi bir ağrı reaksiyonu verip vermediğini veya elinize sert bir cismin gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Günlük fırçalama ya da tarama, dökülen tüyleri gidererek yutulmasını ve tüy yumağı oluşturmasını engeller. Üstelik kan dolaşımını ve yağ bezi salgılarını uyarır ve daha sağlıklı bir deri ve tüy oluşmasını sağlar. Yaşlı kedilerin, eskisi kadar tırmalama direği kullanmadığı için, tırnakları haftada bir kez kontrol edilmeli ve gerektiği takdirde kesilmelidir.

Pek çok kedi yaş ilerledikçe obeziteye eğilimlidir. Kediniz çok kiloluysa, normal vücut kondisyonunun geri kazanılabilmesi adına diyetini değiştirmeniz gerekebilir ve bu konuda veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz. Bazı kediler, yaşlandıkça çok daha ince olurlar. Ancak ilerleyici kilo kaybı, böbrek yetmezliği, kanser, diyabet, inflamatur bağırsak hastalığı, karaciğer hastalığı ve hipertiroidizm gibi ciddi tıbbi sorunlardan da kaynaklı olabilir. Ağırlıktaki ufak tefek değişiklikler, genellikle hastalığın ilk belirtisidir. Bu nedenle kedinizi her ay bu küçük değişiklikleri fark etmenize yardımcı olması için bir ölçekte tartmalısınız. Kilosunu bir yere yazın ve herhangi önemli bir değişiklikte derhal veteriner hekiminize bildirin. Kedinizin yaşam evresi için beslenme açısından dengeli ve eksiksiz bir diyet seçtiğinizden emin olun. Belirli tıbbi durumları olan kediler için özel diyet değişiklikleri gerekli olabileceği için bu konuda veteriner hekiminizden yardım almanız daha faydalı olacaktır.

Egzersiz sadece kilo kontrolü için değil aynı zamanda genel sağlık için de oldukça önemlidir. Artrit geliştikçe ve kaslar körelmeye başladıkça yaşlı kediler daha az çevik hale gelirler. Kedinizi düzenli olarak orta dereceli oyunlara dahil etmek, kas tonusunu ve esnekliğini artırabilir, kan dolaşımını artırabilir ve kilolu kedilerin zayıflamasına yardımcı olabilir. Ancak egzersiz zamanlarında kedinin bir hastalığı olduğunu düşündürebilecek zor nefes alma ya da hızlı yorulma konusunda dikkatli olmalısınız. Öte yandan yaşlı kedilerin uygunsuz yerlerde dışarı çıkmasını önlemek adına kum kaplarını daha erişebilir yerlere koymalısınız. Yaşlı kedilerin bu kum kabına daha kolay girmesi için alçak kenarlı bir kum kabı satın alabilir, kabın yüksek kenarlarını kesebilir ya da kutunun etrafına bir rampa inşa edebilirsiniz.

Yaşlı kediler genel olarak değişime daha az adapte oldukları için, mümkün olduğunda çevresel stresi azaltmak oldukça önem teşkil ediyor. Farklı yere taşınan kediler için battaniye ya da oyuncak gibi tanıdık nesnelere sahip olmak, kedinin yabancılık çekmesini engelleyebilir. Eğer kediniz evde yalnızsa bir komşu, arkadaş ya da akraba tarafından bakılması daha iyidir. Öte yandan yeni bir evcil hayvan ile tanışmak, yaşlı kediler için travmatik olabileceği için bu durumdan kaçınmalısınız. Neredeyse yeni bir eve taşınmak ile eşit derecede stresli bir durumdur. Ayrıca kedinizin duygusal zamanlarında daha fazla sevgi ve ilgi göstererek bu stresi azaltmaya çalışmalısınız. Unutmayın ki stres bağışıklığı düşürebilen bir faktördür. Yaşlı kedilerin bağışıklığı düşmeye yatkın olduğu için, stresli durumlardan kaçınmak oldukça önemlidir.

Kediler hastalıklarını gizlemede oldukça ustadırlar. Bu yüzden bir kedinin ciddi bir tıbbi problemi olduğunu durum ilerleyene kadar anlayamamanız normaldir. Çoğu hastalık, erken dönemde tespit edilip tedavi edilirse daha başarılı bir şekilde yönetilir. Ve bu sebeple kedinizin davranışlarını ve sağlıklarını dikkatlice izleyip takip etmeniz gerekmektedir. Size bu konuda daha yardımcı olmak adına, aşağıda belirtiğimiz ifadelerin hepsine ”evet” cevabını veremiyorsanız, en kısa süre içerisinde veteriner hekimine gitmeniz gerektiğini söyleyelim.

Kedim;

Gözlemleriniz sayesinde kedinizin hastalığını erkenden tespit edebilir ve tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında kedinizi düzenli olarak veteriner hekimi muayenelerine götürürseniz de aynı sonucu alabilirsiniz. Veteriner hekiminiz yılda bir yerine altı ayda bir, sağlıklı yaşlı kedinizi genç bir kediden daha sık değerlendirmeyi önerebilir. Özellikle kedinizin tıbbi bir durumu varsa, daha sık değerlendirme yapılması gerekebilir. Muayenesi sırasında veteriner hekiminiz, kedinizin tıbbi ve davranışsal durumunu öğrenmek isteyecek ve her organ sistemini değerlendirmek için kapsamlı bir fizik muayenesi yapacaktır. Kedinizin kilosunu ve vücut durumunu inceleyecek ve bir önceki değerlendirmelerle karşılaştıracaktır. Yılda en az bir kez kan testleri, dışkı muayenesi ve idrar testleri olmak üzere belirli testleri uygulacaktır. Böylelikle kedinizdeki rahatsızlıkları erkenden tespit ederek tedavi edecek ve devam eden tıbbi durumları kolaylıkla değerlendirebilecek.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required