Kediler Neden Kucağımızda Uyumaya Bayılıyor?

Kediler Neden Kucağımızda Uyumaya Bayılıyor?

Kediler bir hayli neden ile kucakta yatar. Şekerleme demek kucakta geçime zamanı demektir. Tüylü arkadaşımızı hoşlanmak için kucağımıza aldığımızda birkaç dakika içerisinde yatmış olur. Bunu çok sık yaptığı için sebebini incelemek isteriz. Yakınlığı ve sevgiyi hissetsek de bundan emin olmak ve hakkında bilgi sahibi olmak bizleri daha da mutlu eder.

Tüylü bir arkadaşa sahip olmak, büyük bir talihtir. Zira kediler sahiplerinin sırtında, karnında ve hatta başının üzerinde yatmaya bayılırlar. Uyandığınızda ilk onu görür ve gün içerisinde asla yalnızlık sürüklemezsiniz. Ayrıca kediler sahiplerinden çok daha fazla yatsa da uyku süreçlerini yeniden sahiplerinin  yakınında geçirirler. Bu yakınlık çoğu zaman dizlerin üzerinde olmalarıdır. Gündüz şekerlemelerini ise sahiplerinin kucağında yapmaya bayılırlar. Bu gidişatı yalnızca bir cevap ile yanıtlamak muhtemel değildir. Ben altı cevaba eriştim. Sizler de kendi yanıtlarınızı yorum kısmından belirtebilirsiniz.

İçindekiler

Kedilerin kucakta geçime sebepleri arasında en sık görülenler;

Kucakta yatmayı seven kediler arasında yalnızca yavru tüylü arkadaşlarımız yoktur. Erişkin kediler de bunu çok sık yaparlar. Ayrıca kediler bağımsızlığı hoşlansalar da sahiplerinin kucağında yatmaya bayılır ve müsait olduğunuz her anın tadını çıkartırlar. Özellikle çalışıyor ya da kedinizden muhtelif sebeplerle gün içerisinde ayrı kalıyorsanız, kediniz sizi özler. Reelinde, bu da bir kucakta geçime nedenidir.

Kediler avcıdır. Bu sebeple yatarken rastgele bir ses dinlediklerinde aniden uyanırlar. Her tıkırtı onları rahatsız edebilir. Ayrıca yavru kediler her yerde annelerinin kokusunu ve sıcaklığını ararlar. İnsanların kucakları da sıcak olduğu için kediler kendilerini güvende sezer. Bu güven ile daha derin uykuya dalarlar. Ne kadar iyi yatarlarsa da o kadar sağlıklı ve neşeli olurlar.

Kedilerin güvenden sonraki kucakta geçime sebebi, insanların beden sıcaklığıdır. Beden sıcaklığımızı paylaşarak yattıklarında uykuları daha sevinçli olur. Sıcaklık, uykuyu ve uykunun neşesini arttırır.

Kediler sevgilerini beden dili ile emin ederler. Bu sebeple bizlere sürtünür ya da kucağımızı yatarlar. Uyandıklarında ise patileri ile hamur yoğurur gibi bedenimizde sevimli hareketler yaparlar. Bu onların sevgi şovlarından biridir.

Kediler sahiplerinin yakınlarında olmayı çok beğenirler. Bu sebeple gece uykularını ya da gündüz şekerlemelerini sahiplerinin dizlerinde ya da kucaklarında yapmaya bayılırlar. Kalp sesimiz, soluk alıp verişimiz onların güzeline gider. Ayrıca kokumuza zamanla alışırlar.

Siz günlerce inceler, düşünür ve kedinize rahat bir yatak alırsınız. Oysaki onlar rahat yatak sizsinizdir. Kediniz yattığında rahatsız olmasın diye kıpırdamaz ve ses çıkartmazsınız. Ardından sabredemeyip ondan hoşlanır ve okşarsınız.

Kediler bir hayli sebeple öfkelenirler. Bazen de stres yaşarlar. Bu sebeple kucağınızda yatmaya çalışarak kendilerini sakinleştirmeye çalışırlar. Zira ilişkisel belleklerini kullanarak sizin yanınızdayken ne kadar sakin olduğunuzu andırabilirler. Kokunuz, konuşmalarınız ve en çok da onu okşamanız sakinleşmesine neden olur.

Kediler yatmak için güvenli bir yer ararlar. Bazen risk konuta gelen konuk çocukları ya da etraftaki garip sesler olabilir. Kendilerini güvende sezmek için üzerimizde yatmayı beğenirler. Ancak bir yandan bize koruduklarını sezerler. Kendisi ile beraber çevredeki risklerden bizleri gözetmek için bunu yaparlar.

Kedinizin kucağınızda yatması sizi rahatsız ediyorsa, hastalandığından kaygılandığınız içindir. Zira kedilerin günlük lüzum sıralamaları kumpaslıdır. Aynı saatlerde beslenir ve aynı saatlerde uyurlar. Değişiklikten de sevmezler. Kediniz kucağınızda seyrek yatarken bu sıklık arkasıydıysa, sağlık problemi yaşıyor olabilir. Psikolojik ya da fiziksel hastalıklar, kedilerin kendini iyi sezmemelerine neden olur. Bu sebeple sizin yanınızda olmak istiyor olabilir. Kedinizi gözlemleyerek baytara götürmeniz gerekir. Kedinizin uyku alışkanlıkları mevsime  ve ruh haline göre değişebilir. Onun uyku alışkanlıklarını dikkate alarak nasıl sezdiğini az çok kavrayabilirsiniz.

Kedinizin vücutsal hareketlerine dikkat ederek kucağınızda yatmayı neden çok beğendiğini basitçe kavrayabilirsiniz. Onu uykuya motive eden etkenlerden emin olduğunuzda daha da mutlu olacağınıza eminiz. Kediler zeki canlılardır. Onları beğenmeyen şahıslara yanaşmaz ve onlara iyi davranmazlar. Ayrıca sevgilerinin size karşı daha çok olduğunu da belirtmek isteriz. Genelde kediler bir şahsı kendilerine en yakın olarak seçerler. Onun yanında daha fazla kalmak için mücadele gösterirler.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required