Diyabetik Kedimi Nasıl Beslemeliyim?

Kedilerde yaygın olarak tesadüfülen diyabet, birliktesi pek çok sağlık problemlerini getirmektedir. Ne mutlu ki, bu hastalığı rehabilitasyon etkenin yöntemleri mevcut. Bunlardan biri iyi bir beslenme programı uygulamaktır.

İçindekiler

Diyabet kısaca, kedinin kan şekeri seviyesini tertip etmek için pankreas tarafından insülin salgılanmadığında veya salgılanmış olan insülin hormonunun hücreler tarafından kullanılamadığı vaziyetlerde alana kazanç. Bir cins endokrin bozukluğu olan diyabeti hakimiyet altına almak ismine, baytar doktorlar insülin enjekte etme yöntemini öneri ederler. Buna ek olarak perhiz programında yapılacak olan başkalaşımlar hakimiyeti de rehabilitasyona destek açısından ehemmiyet talep etmektedir.

Diyabet tanısı konmuş kedilerin yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı mamalarla beslenmesi önerilir. Bedene alınan yüksek protein, diyabetli kedilerin zayıflamış adalelerinin kaybını önleyecek, aynı zamanda da kedinizin tokluk hissini çoğaldıracaktır. Yüksek karbonhidratlı gıdalar kedinizin kan glikoz seviyesini daha çok çoğaldırabileceğinden insüline daha çok lüzum dinleyecektir. Fakat yüksek protein, düşük karbonhidratla beslenen kedilerde insülin duyarlılığı çoğalabilmekte ve ayrıca bu cins mamalarla beslenen obez kedilerde kilo kaybına dayanakçı olabilmekte.

Konserve mamalar kuru mamalara göre daha düşük karbonhidrat içeriğine sahip olduğu için, daha düşük kalorili olduğu için ve tabi ki artan su içeriğiyle diyabetli kedilerin rehabilitasyon sürecine çokça dayanakçı olacaktır.

Diabetes Diyabet Hastalığı oln Kediler için Hububatsız Kedi Maması 2 Kg

Kedinize mama seçerken, yaş mama olmasına özen gösterin. Bu mama cinsi, kuru mamaya mukayeseyle karbonhidrattan temizletilmiş olduğu ve içerisinde % 80 kadar su barındırdığı için kedinize katkısı oldukça büyüktür. Hidrasyon ve idrar yolu sıhhati için yapılabilecek en iyi şey bol su içmeleridir. Özellikle diyabetli kediler için su tüketimi sağlıklı bir kediye kıyasla çok daha fazla hayati ehemmiyet talep etmektedir. Kedinizin su tüketimini çoğaldırmak istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var… Kediler için akan, hareket eden su hem daha alaka çekici hem de iştah kabartıcı olabilmekte bunun için de elektrikle çalışan kedi çeşmelerinden satın alabilirsiniz. Ya da evin bir hayli bölgesine her gün pak taze su koymak da kedinizin su tüketimini çoğaldıracak bir alternatif olabilir. Tüm bunlara ek olarak günlük olarak vereceğiniz yaş mamalarla da kedinizin su alımını arttırabilirsiniz.

Şayet kediniz kuru mama yeme mevzusunda ısrarcı ise bir müddet yaş mama ile kuru mamayı karıştırarak verebilirsiniz. Bunu takriben 2 hafta kadar sürdürürseniz, son neticeye erişebilirsiniz. Yaş mamayı seçmek de öyle kolay bir gidişat değildir. Yaftasını iyi okuyarak, içerisindeki karbonhidrat, yağ ve protein kıymetlerine çok dikkat faktörüz gerekiyor. Ya da daha kolay bir yöntem olarak baytar doktorunuzun öneri ettiği premium mama markalarının diabetic kediler için özel yönteme ettiği mamaları güvenle kullanabilirsiniz.

 

Şayet kedinize konutta kendinize mama hazırlamayı düşünüyorsanız, bir baytar doktoru veya beslenme uzmanı ile çalışarak bütün ve balanslı bir perhiz program oluşturabilirsiniz. Birtakım şahıslar ham besin perhizine karşı meraklıdırlar. Bu mevzuda yazmış olduğumuz yazımızı okuyarak kesinlikle bilgi edinin. Akabinde dilerseniz baytarınız ile konuşarak bu perhizi uygulamayı seçim edebilirsiniz.

Bilhassa insülin kullanan kedilerin her gün aynı saat ve ölçüde yemek yemeleri gerekmektedir. Genelde 12 saatlik aralar ile insülin iğnesi vurulan kedilerin bir değişik dozu vermeden evvel yemeğini yemiş olması gerekir. Şayet ki kediniz bütün öğün harcamıyorsa, insülin ölçüsünde eksiltilmeye gidilebilir. Doktorunuz tarafından size, ne kadar ve ne zaman iğne yapılacağına dair bir program verilecektir. Bu programa kesinlikle uyun!

*Baytarınız ile konuşmadan kedinizin insülin dozunda veya perhiz programında kafanıza göre bir başkalaşım yapmayın! Bunlar son derece alıngan balansları kapsadığı için birinin dahi bozulması vaziyetinde ölümcül neticeler ile karşılaşılabilir. 

Leave A Comment