Kedilerde Tırmalama Sorunu Ve Çözüm Önerileri

Kedilerde Tırmalama Sorunu Ve Çözüm Önerileri

İçindekiler

Kedilerde tırmalama içgüdüsü, doğaları gereği bulunmaktadır. Kediler evlerinizde bulunan eşyaları tırmalayarak, maddi hasara neden olabilmektedirler. Bu durum ise, birçok kedi sahibinin ortak şikâyetidir. Kedilerde tırmalama, çok can sıkıcı bir durum olsa da, unutmamalıyız ki bu durum kediler için normal ve son derece doğal bir davranış olarak algılanmaktadır. Her ne kadar bu davranışlar normal olsa da kedilerin kanepeleri, perdeleri veya diğer ev eşyalarını tırmalaması oldukça zarar vericidir. Bu sorunun çözümünü açıklamadan önce kedilerin neden tırmalama ihtiyacı duyduğunu anlamanız gerekmektedir. Kedilerin tırmalama isteği ruh hali ile alakalı değildir. Yani kediler üzgün ya da kızgın olduklarında bu şekilde davranmazlar. Bu durumun birkaç sebebi olabilir. Bunlar;

Bu gibi sebeplerden ötürü kedileriniz tırmalama davranışında bulunabilirler. Hem evinizdeki eşyalarınızın zarar görmesini istemiyorsanız hem de kedilerinizden vazgeçmek istemiyorsanız, tırmalama sorunu ile ilgili çözüm önerileri bulunmaktadır. Birkaç düzenleme ve evinize koyacağınız alternatif eşyalarla bu soruna çözümler üretebilirsiniz.

Kedileriniz ve ailenizle birlikte, mutlu bir şekilde evinizde yaşayabilmeniz için bu sorun hakkında birkaç çözüm önerisi bulunmaktadır.

Bu yöntemleri kullanırken belirli bir süre rahatınızdan ve evinizin estetik görüntüsünden ödün vermeniz gerekebilir. Ancak bu sürecin sonunda kedileriniz ev ortamına daha uyumlu bir hale gelecektir. Bunu unutmamalısınız.

Kediler, doğaları gereği pek söz dinleyen hayvanlar olmayabiliyor. Kediniz, evinizdeki herhangi bir eşyayı tırmaladığı zaman ona nasıl davranmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Öncelikle kediler bu davranışı sergilediklerinde, onları azarlamak veya fiziksel olarak uzaklaştırmak çoğu zaman işe yaramayacaktır. Bu sebepten ötürü onlardan uzak tutmanız gereken yerlere kesin çözümler üretmelisiniz. Sizin istemediğiniz bölgelere kediniz ısrarla gitmek istiyorsa onu uzak tutacak spreyleri deneyebilirsiniz. Bu durum bir süre devam edebilir ancak kediniz ilerleyen zamanlarda bu durumun yanlış olduğunu ve yapmaması gereken bir davranış olduğunu algılayacaktır.

Kedilerimiz, bizimle birlikte hayatı paylaşan dostlarımızdır. Onlara bu davranışlardan dolayı sabır göstermelisiniz. Bu davranışı hemen bırakabileceğini düşünmemelisiniz. Çünkü bu onların doğalarında vardır. Kedilerinize bu konu hakkında zaman tanımalısınız. Alışkanlıklarından kurtulmaları kolay olmayacaktır. Onlara sinirlenmek veya öfkelenmek yanlış bir davranış biçimi olabilir. Kedileriniz ile olan ilişkinizi bozabilirsiniz. Elinizde olan bütün imkânları, minik dostlarınız için kullanmalısınız. Bazen sınırlarınızı zorlasalar da onlara tahammül göstermeniz gerekmektedir. Hala belli bir süre geçmesine rağmen aynı davranışları sergilemeye devam ediyorsa, altında yatan bazı sorunlar olabilir. Böyle durumlarda bir veteriner hekime giderek kediniz için yardım isteyebilirsiniz.

Kedileriniz de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve olaylar karşısında değişik tepkiler verebilmektedirler. Kedilerinize bu davranışları düzeltmeleri için verdiğiniz eğitim sonrasında, bazıları olumlu tepki verirken bazıları ise bu isteğinizi reddederek davranışlarını daha da ileriye götürebilir. Kediler oldukça zeki hayvanlardır. Sizin, vereceğiniz eğitimlere doğru bir başlangıç yapmanız gerekmektedir. Bu konuda eğitim sırasında neleri yapıp neleri yapmamanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Bir kediyi eğitirken yapmanız gerekenler;

Bir kediyi eğitirken yapmamanız gerekenler;

Kedilerin doğasında olan ve normal davranışlardan biri olan kedi tırmalaması sanılanın aksine bir hastalığın habercisi veya belirtisi değildir. Aksine sırtındaki kasları kullanarak vücudunu germesi, onlar için bir egzersiz olup, sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Kedilerin patileri düşündüğünüzden daha fazla işleve sahiptir. Hem el hem de ayak işlevi gören patiler, kedilerin temel yaşam faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için önemli rol oynar. Kedi tırmalaması sayesinde kediler, patilerindeki dış katmanları atarak, altından gelen eskisinden daha keskin pençe katmanlarına sahip olabilirler. Kedileriniz için bu davranış oldukça önemlidir. Minik dostlarımızın sağlığı için büyük bir öneme sahiptir.

Kedi tırmalaması dikkat çekici davranışlardan bir tanesidir. Çoğu dikkat çekici davranışın sebebi stres ve kaygıdır. Kedi tırmalama davranışının sebebi de olabilir. Özellikle evlerde gerçekleşen değişiklikler kedinize stres ve kaygı yaşatabilir. Bu durumlar;

Böyle durumlarda kedinizin rutinlerini takip etmeli ve onların kötü alışkanlıklar edinmesine engel olmalısınız.

Kedilerinizin dikkatini mobilyalarınızdan çekebilmek için tırmalama direğini kullanabilirsiniz. Belirlediğiniz tırmalama alanlarına yerleştirerek, kedilerinizin o bölgeye yönelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Kedilerinizi tırmalama direğinin yakınında olmaya zorlamayın. Tırmalama direğine koyarak, tırmalaması için beklemeyin. Kediler zorlanmaktan hoşlanmazlar ve bu durum onları korkutup kaçırabilir. Bu tarz zorlamalar yerine, tırmalama alanlarını çekici hale getirebilirsiniz. Böyle yerlere ilgi çekici oyuncaklar takarak kedinizin dikkatini o tarafa çekmesini sağlayabilirsiniz. Tırmalama direğine alışması için, kediniz orada vakit geçirirken, onlara sağlıklı ödül mamaları vererek alışmasını sağlayabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise, kedilerinizle tırmalama direğinin olduğu alanda oyunlar oynayarak ve orada birlikte vakit geçirerek, kedinizin o alanda kalmasını sağlayabilir ve tırmalama direği ile olumlu ilişkiler kurmasına olanak sağlayabilirsiniz. Kediler için kokular önemlidir. Bu alanlara, kedilerin hoşuna gidecek kokular sürerek orayı onlar için çekici hale getirebilirsiniz. Orada sevdiği kokuların olması tekrardan tırmalama içgüdüsünü teşvik eder.

Kediler için belirlediğiniz tırmalama alanlarında çeşitli yüzey ve dokulara sahip birkaç tane tırmalama eşyası bulundurmalısınız. Bu eşyaların çeşitli stilleri, boyutları ve farklı dokularda malzemeleri mevcuttur. Kedinizin durumuna göre en uygun malzemeleri bu alanlara yerleştirin.  Onlar için daha eğlenceli ve güzel bir oyun alanı olabilir. Tırmalayıcıların sağlam olmasına dikkat etmelisiniz. Kedileriniz onları tırmalarken sallanmamalı ve devrilmemelidirler. Bu tırmalama direklerinin uzun olması gerekir. Kediler vücudunu tam olarak esnettikleri sırada, direğe vücudunu tamamen uzatmaları gerekmektedir. Sonuç olarak, tırmalama eşyalarını kedinizin rahat vakit geçireceği yerlere yerleştirmelisiniz. Bu çözüm önerilerini uygulayarak, tırmalama sorunundan kolay bir şekilde kurtulabilmeniz mümkün olacaktır.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required