Kedi Idrar Kokusu Nasıl Giderilir?

Kedi Idrar Kokusu Nasıl Giderilir?

Bütün kedi sahiplerinin ortak sorunu olarak bilinen, kedilerde kum kabı dışında bir yere idrar yapma durumu oldukça rahatsız olabilmektedir. Beslediğiniz kedilerinizin, kum dışında bir yere idrar yaptığı zaman ortaya çıkardığı kokudan kurtulmak oldukça zordur. Maalesef kedi idrarı kokusunu maskelemek de imkânsızdır. Kediler ev ortamında, halılara, nevresimlere, mobilyalara, kıyafetlere ya da yataklara idrarını yapabilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir durum vardır. Eğer kedinizin idrarını yaptığı yerleri nötralize etmezseniz, onlar idrarını yaptığı yerlere yine aynı şekilde bu davranışı tekrarlayabilmektedirler. Bu yazımızda sizlere faydalı olabilmek için evinizdeki kedi idrar kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

İçindekiler

Kedi idrar kokusunu giderebilmek için öncelikle hızlı davranmalısınız. Çünkü kediniz idrarını püskürttükten sonra, idrarını yaptığı yerdeki koku uzun süre orada kalırsa, koku şiddetini daha da arttırarak ağırlaşabilmektedir. Ayrıca kedinizin kirlettiği yerdeki idrar lekesi ise, kuruması ile birlikte görünmez hale gelecektir. Bunu anlayabilmek için kedi idrar kokusu takip edilerek öğrenilebilir ya da kedinizi dikkatlice gözlemleyip tekrardan idrar yaptığı yeri görebilirsiniz.

İdrar kokusunu temizlemek için önce nötralize etmeniz gerektiğini söylemiştik. Peki, nötralize işlemini nasıl yapabilirsiniz? Bu sorunun cevabına ise, bir sodyum bikarbonat yani evlerde kolayca bulunabilen karbonat, sirke ve enzimatik temizleyicilerle bu işlemi gerçekleştirebileceğinizi söyleyebiliriz. Bu ürünleri kullanarak idrar kokusundan etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz. Sirke hakkında düşünülen yanlış bir bilgi vardır. Sirkenin keskin bir kokusu bulunduğundan, idrar kokusunu bastırdığı düşünülmektedir. Fakat kedi idrar lekelerinde görülen alkali tuzları nötralize edebilen, oldukça etkili bir asittir. Bu ürünleri evinizde nasıl kullanabilirsiniz? İşte detaylar.

Kedilerin evlerdeki halılara idrarını yapabildiği bilinmektedir. Kedi sahipleri bu nedenle çoğunlukla kedi idrar kokusunun halılardan nasıl temizliği noktasında arayışa girmektedir. Aşağıda, evinizdeki halılardan kedi idrar kokusunu nasıl giderebileceğiniz konusunda detayları bulabilirsiniz.

Kedileriniz evde pek çok yere idrarını yapabilirler. Bu alanlardan idrar kokusunu giderebilmek için yapabileceğiniz bazı çözüm önerileri bulunmaktadır. Aşağıda, evinizdeki koltuk minderi ve yatak gibi yerlerden kedi idrar kokusunu nasıl giderebileceğiniz hakkında bazı çözüm önerilerini bulabilirsiniz.

Evinizde kedilerinizin idrarını yaptığı alanların arasında, nevresim ve kıyafetleriniz de bulunmaktadır. Peki, evinizdeki nevresim ve kıyafetlerinizden kedi idrar kokusunu nasıl giderebilirsiniz? İşte detaylar.

Kedi idrarı, diğer hayvanların idrarına benzemektedir. Kedilerde idrarın rahatsız edici bir kokusunun olmasının sebebi, idrarının bulunduğu bölgede uzun süre kalmasından dolayıdır. Kediler kum dışına idrar yaparak, o bölgeyi işaretlemektedirler. Kediler idrar yaptıktan bir süre sonra, bulunduğu bölgede bakteriler ayrışmaya başlar ve amonyak kokusu oluşur. Ama kedi idrarına en kötü kokuyu veren ve kedi sahiplerinin rahatsız olmasına neden olan madde, mekaptan denilen bileşiktir. Bu bileşik, ayrışmanın ardından görülmektedir. Yaşlı kedilerde, böbreklerinin eskisi kadar çalışmamasından dolayı idrarları daha çok kokmaktadır. Kedi idrarının kokmasının bir diğer sebebi ise, idrarını yaptığı sırada salgıladığı hormonlardan kaynaklanır. Genellikle bu durum erkek kedilerde kısırlaştırılmadığı sürece görülmektedir. Kediler bu davranışı ile diğer erkek kedilere, uzak durmalarının işaretini verirken, dişilerine de, çiftleşmek için davette bulunur.

Kedilerin sergilediği bu durumun pek çok sebebi vardır. Eğer kediniz kum kabı dışına bir yere idrar yapma davranışında bulunuyorsa, size bir şeyler anlatmak istiyor olabilir. Kedinizi dikkatli bir şekilde gözlemleyerek, bir sağlık sorunu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Kedilerdeki bu davranış bozukluğu, bazı hastalıkların habercisi olabilir. Görülebilen olası hastalıklar;

Bu hastalıklardan herhangi biri eğer ki kedinizde mevcutsa, kum kabına idrarını yaparken ağrı ya da sızı hissetmesi, onun oradan uzaklaşmasına sebep olabilir. Böyle bir durumdan şüphelendiğiniz takdirde, vakit kaybetmeden veterinere gitmeli ve ona danışarak, uygun tedavi yollarını birlikte gerçekleştirmelisiniz. Yukarıdaki hastalıklar zamanında tedavi edilmezse, kedinizin hayatını riske atabilirsiniz.

Yaşlı kediler ise, artrit sebebiyle kum kabını tercih etmiyor olabilir. Kedinizdeki bu durum, tıbbi sorunlardan kaynaklanmayıp, bir davranış bozukluğu da olabilmektedir. Kedilerde uygun olmayan bir yere idrar yapma, üzücü durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Çünkü bu durum kedilerin terk edilmesinin ve barınaklara bırakılmasının nedenleri arasındadır. Eğer ki kendinizdeki durum bir davranış bozukluğundan kaynaklanıyorsa, erken tedavi ile bu durum çözülebilmektedir.

Çoğu kedi, evde bulunan halı, minder, mobilya, yatak ve zeminlere idrarını yaparken, bazıları ise duvarlara idrarını püskürtmektedir. Aynı yerde yaşamını sürdüren erkek kedilerin idrar püskürtme davranışında bulunması, bölgesini sahiplenmek için yaptığı bir davranış olarak bilinmektedir. Dişi kedilerde ise bu durum, erkek kedileri çiftleşmeye davet etmek amacıyla yapılmaktadır. Kedinizde idrar püskürtme davranışını önlemek için yapmanız gereken, en az 6 aylık olduklarında kısırlaştırma işleminin yapılmasıdır. Bu işlemden sonra sorun çözülebilir. İdrar püskürtme, hormonsal sebeplerden olabilir ancak bu duruma sebep olan başka nedenlerden de vardır. Bunlar;

Eğer kedileriniz evdeki kedilerle anlaşamadığı için bu harekette bulunuyorsa, kedileriniz için bu sorunu ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Peki, bu sorunu nasıl çözebilirsiniz? Anlaşamayan kedilerinizi bir süreliğine ayrı tutup, tekrar tanıştırmayı deneyin. Daha sonra iyi geçinmelerini sağlayıp, onları birebir aynı oranda severek ve ödül mamaları ile ödüllendirerek, evde barış ortamı sağlayabilirsiniz. Kedilerinizdeki kaygı ve stresi azaltmak için kullanabileceğiniz ürünler de vardır. Bu ürünler arasında, sinek kovucular gibi fişe takılarak çalışabilen cihazlar bulunmaktadır. Kedi feromonu difüzörü ya da veterineriniz tarafından önerilen damlaları da kullanabilirsiniz.

Bu bilgiler doğrultusunda kedilerin idrar yapma ve idrar püskürtme davranışı sonrası ortaya çıkan koku ve lekeleri temizleyebilmeniz için çözüm yollarını sizlerle paylaştık. Evdeki kedileriniz nedeniyle böyle bir durumla karşılaşırsanız, yazımızın genelinde verdiğimiz önerileri dikkate alarak idrar koku ve lekelerini kolaylıkla giderebilirsiniz.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required