Kedi & Köpeklere Mikroçip Kimlik Sistemi Hakkında Her Şey

Bilindiği üzere kedi, köpek ve gelincik sahiplerine, besledikleri hayvanlar için pasaport ve mikroçip takma zorunluluğu getirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında imzalanan protokolle yürürlüğe giren evcil hayvanlara mikroçip zorunluluğu ile ilgi hayvan sahiplerini neler bekliyor? Hep beraber görelim!

İçindekiler

Mikroçip, köpek, kedi ve gelincik gibi evcil hayvanların hareketlerinin takibi ve kuduz hastalığı başta olmak üzere çeşitli hayvan hastalıkları ile daha etkin mücadele edilebilmesi için faaliyete geçirilen bir sistemdir. Uygulama, bakanlıktan üretim izni almış ev ve süs hayvanları üretim merkezlerindeki kedi, köpek ve gelincikler için de geçerlidir. Mikroçipin hayvanlara herhangi bir zarara neden olması söz konusu değildir.

Kalıcı yani ömürlük bir elektronik tanımlama yöntemi ve aktarıcısı olan mikroçip, yaklaşık bir pirinç tanesi büyüklüğündedir. Hayvanların boynunun arkasındaki kürek kemiklerinin arasına, gevşek deri altına enjekte edilmek suretiyle kullanılır.

Her mikroçip, benzersiz bir kimlik numarası taşımak zorundadır. Bu kimlik numarası, hayvan takibi ve kontrolü için gereklidir. Mikroçip numarası, hayvan ve sahibi hakkındaki ayrıntılarla birlikte bir mikroçip veri tabanına kaydedilir. Bu sayede takip ve kontrol işlemleri kolayca gerçekleştirilir.

Mikroçip ile kedi, köpek ve gelincik gibi evcil hayvanların, bizim TC Kimlik numaramıza benzer bir numaraya yani kimliğe sahip olması hedefleniyor. Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesini sağlayan bu minik mikroçipler ile hayvanların bilinçsiz bir şekilde sokağa bırakılmasının ve ticari amaçla kullanılmasının yani satılmasının önüne geçmek amaçlanıyor.

Kedi, köpek ve gelinciklerin deri altına enjekte edilen mikroçipler, çip okuyucuyusu aracılığıyla okunup hayvanın bilgilerine ulaşıldıktan sonra, ilk olarak kentlerdeki yerel yönetimlere mikroçipin kodu bildiriliyor. Bu kanuni anlamda kişinin köpek veya kedi sahibi olduğu anlamına geliyor. Mikroçip kodu sayesinde kedi ve köpek gibi evcil hayvanların bilgilerine Türkiye’deki tüm veteriner klinikleri tarafından erişilebiliyor.

Pirinç tanesi büyüklüğünde bir aparat olarak hayvanların boynunun arkasındaki gevşek deri altına implante edilen mikroçiplerin her biri farklı ve benzersiz numaralara sahiptir. Bu kodlar her hayvan için farklılık gösterip, hayvanlara ait olan hastalık ve aşı bilgisi gibi donelerle birlikte sahiplerinin adres, iletişim ve kimlik bilgilerini içerir. Mikroçip, evcil hayvanınızın cildine, yani deri altına yerleştirildiği için ömür boyu kalıcıdır.

Bir radyo frekansı tanılama aktarıcısı olan mikroçiplerin, pilleri veya hareketli parçaları bulunmamaktadır. Dolayısıyla pilin bitmesi ya da parça değişimi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Böylece evcil hayvanınızın rutin olarak enjekte işlemine maruz kalmasının önüne geçilmiş olur. Bir kere takıldığında, evcil hayvanınızın ömrü boyunca derisinin altında kalacaktır.

Hayvanların rengi, ırkı, cinsiyeti ve yaşı başta olmak üzere pek çok veriyi ve hayvan sahibi hakkındaki tüm bilgileri içeren mikroçip, tüm ülkedeki veteriner kliniklerinin erişebildiği bir veri tabanına kaydedilir. Bu aşamada hayvan sahibi verilen bilgilerin doğruluğundan ve her birinin kaydedildiğinden emin olmalıdır. Hayvanların kaybolması veya terk edilmesi gibi istenmeyen durumlarda; veteriner hekimler, hayvan barınakları ve yerel belediyeler, evcil hayvanlarda bulunan mikroçip ile kod taraması yapabilir.

Tarama ardından bulunan veri tabanındaki bilgiler neticesinde sizinle iletişime geçilir. Her yıl çok sayıda köpek ve kedi, para karşılığında satın alınmış olsa bile sahipleri tarafından maalesef terk ediliyor. Bununla birlikte yıl içerisinde pek çok hayvan kayboluyor. Mikroçip ile evcil hayvanların kimlik bilgileri elektronik ortamda kayıt altına alındığı için terk edilen veya kaybolan evcil hayvanların sahipleri kısa sürede bulunabiliyor.

Mikroçip uygulamasının avantajları bununla da bitmiyor. Son yıllarda TBMM’nin gündeminde olan “Hayvan Hakları Yasası”nın uygulanmasına temel teşkil edecek olan mikroçip uygulaması ile sokağa terk edilen, kaybolan ve başına bir iş getirilen hayvanların bilgilerine kolayca erişilebilecek. Mikroçip ile Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm aşı ve hastalıkları kayıt altına alınacak.

Sahipsiz hayvanların, hayvan barınakları tarafından sahiplendirilmesi durumunda, hayvanın sağlık karnesi ile sahiplendirilmiş olduğu tarihten itibaren en geç 60 gün içinde il veya ilçe müdürlüklerine başvurulacak.

Hayır. Mikroçipin derialtına enjekte işlemi, yalnızca, bakanlık bünyesinde çalışan veteriner hekimler veya onların gözetiminde veteriner sağlık teknikeri/teknisyenleri ile imzalanan protokol kapsamında serbest veteriner hekimler tarafından yapılabilmektedir.

Evet. Köpek sahiplerinin 1 Ocak 2021; kedi ve gelincik sahiplerinin ise 1 Ocak 2022 yılından itibaren en geç 1 yıl içinde mikroçip taktırma işlemini tamamlaması gerekiyor.

Yeni doğan evcil hayvan sahibi, mikroçip işlemi için doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde, Bakanlığın il veya ilçe müdürlüğüne başvurmak zorunda tutulacak. Dolayısıyla yaş sınırlaması bulunmamakla birlikte; henüz yeni doğmuş yavru evcil hayvanınıza ilk üç ay içerisinde, yani kediniz en fazla üç aylıkken mikroçip taktırmanız gerekecek.

Öncelikle mikroçipin evcil hayvanınıza hiçbir zararının olmadığını bilmelisiniz. Tamamen aşı gibi yaklaşık iki üç saniye süren bu işlem, pirinç tanesi kadar olan mikroçipi, kalın bir iğne yardımıyla iki kürek kemiği arasına, yani sırtına bırakılmasıyla gerçekleştiriliyor. Bazı ülkelerde sol omzunun üzerine uygulansa da ekseriyetle iki kürek kemiği arasına enjekte ediliyor. Vücutla tamamen uyumla olan mikroçip, hayvanlarda hiçbir şekilde tümör veya herhangi bir kist oluşturmuyor. Çok nadir olarak görülen yan etkiler herhangi bir ilaç uygulamasında görülen yan etkilerden daha fazla değil.

Bir aşı işlemi kadar basit ve hızlı olan mikroçip enjekte uygulaması mutlaka bir veteriner hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Güvenli ve basit bir işlem olan mikroçip, çok az seviyede rahatsızlık ve ağrıya neden olur. Enjeksiyon yapılan bölgede iğnenin kalın olmasından dolayı bir miktar kanama olabilir ve bu normaldir. Gerekli müdahaleler yapılıp kanama durdurulduktan sonra herhangi bir problem kalmayacaktır. Mikroçip enjekte edilirken bazı kedi yavruları çekinip kaçmaya çalışabileceği gibi köpekler havlamaya başlayabilir.

Ancak bu ağrı minimum seviyede olup, kısa sürede bitmektedir. Ve hatta hayvanların birçoğu bu ağrıyı çok çabuk bir şekilde unutur. Mikroçip, kaybolan evcil hayvanları sahiplerini tekrar evcil hayvanıyla yeniden buluşturmak adına fazlasıyla önemlidir ve her sahip, evcil hayvanına bu işlemi yaptırmalıdır.

Kedi, köpek ve gelincik gibi evcil hayvanların uluslararası yolculuk yapabilmesi için mikroçip mecburiyeti bulunmaktadır. Mikroçipi olmayan evcil hayvanların uluslararası yolculuk yapabilmeleri mümkün değildir. Dolayısıyla yurt dışına evcil hayvanlarıyla seyahat edecekler için mikroçip zorunlu! Mikroçip uygulamasının faaliyete geçmesiyle aynı durumun yurt içi ulaşımında da geçerli olması bekleniyor.

Mikroçip zorunluluğu getirilmeden önce ortalama 225 TL gibi bir ücretle taktırılan mikroçipler, uygulamaya getirilen zorunluluk sonrası şuan 75 TL’ye taktırılabiliyor. Mikroçip taktırma fiyatı kesin olmamakla birlikte; zaman içerisinde değişimlere tabi tutulabilir.

Mikroçip taktırma işlemini ucuza mal etmek gibi bir durum söz konusu değildir. Zira mikroçip taktırma fiyatı tüm veteriner kliniklerinde aynıdır.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required