Kedinizin Idrarında Kan Varsa Ne Yapmalısınız?

Kedinizin Idrarında Kan Varsa Ne Yapmalısınız?

Kedinizin tuvaletini temizlediğinizde, tuvalet kabının içinde veya dışında kan damlaları fark ettiniz, peki bu ne anlama geliyor? Kedinizin idrarındaki kan her zaman endişe duymanız gereken bir durumdur ve stresten idrar yolu hastalığına kadar çok çeşitli sorunlardan kaynaklanabilir.

İçindekiler

Hematüri, idrardaki kanı tanımlamak amacıyla kullanılan tıbbi bir terimdir. Hematüri durumunda turuncu veya kırmızı renkli idrar ya da kan pıhtıları görebilirsiniz. Bazı durumlarda idrar normal görünebilir ve kanamayı görebilmek için mikroskobik inceleme gerekebilir. Bu durumlarda teşhis ve laboratuvar analizleri neticesinde kanı tespit etmek mümkün olabilmektedir.

Kediler kanlı idrar yaparken, sahipleri çoğunlukla aynı anda ortaya çıkma eğiliminde olan diğer semptomlar sayesinde durumun farkına varırlar:

Kedinin idrarındaki kan çoğunlukla sistit ismi verilen idrar torbasındaki iltihaplanmadan dolayı ortaya çıkmaktadır. Kedinin idrarında kan görülmesi bir teşhis ya da hastalık değil, altta yatan herhangi başka bir sorunun belirtisidir.  bu belirti çeşitli rahatsızlıklarda görülebilir ve fark edildiği zaman kediyi bir veteriner hekimin muayene etmesi gereklidir.

Stresli kedilerde daha sık görülen alt üriner sistemimi etkileyen bir hastalıktır. Yapılan her türlü tedaviye rağmen problem devam edebilir.

Alt üriner sistem hastalıkları, kedilerin en fazla karşılaştığı rahatsızlıklardan biridir. Mesanede ve üretradaki iltihaplanma ya da diğer rahatsızlıklar olarak ortaya çıkar. Bu rahatsızlık ilk olarak kedi alt üriner sistem hastalığı ve son olarak idiyopatik sistit olarak adlandırılmıştır.

İdiyopatik sistitin, adından da anlaşılacağı üzere tek bir belirgin nedeni yoktur. Hastalığın ortaya çıkmasında altta muhtemelen birçok neden yatmaktadır: Bu nedenler arasında mesane ve hormonlardaki görülen anormallikler, obezite, çevresel stres faktörleri, yavru iken karşılaşılan stresli ya da korkulu durumlar, başka kedilerle birlikte yaşama, enfeksiyon durumu, böbrek, mesane taşları yer alır.

İdiyopatik sistitte en fazla görülen belirtiler idrar yapmada zorlanma ve ağrı, idrara daha fazla çıkma, tuvalet kabının dışına idrarını yapma ve idrarda kandır. İdiyopatik sistit, kedilerde sıklıkla yoğun ya da az şiddetli olarak devamlı görülebilen kronik idrar sorunlarından biri olacaktır.

Kedilerin idrarında kan görülmesinin nedenlerinden biri de üretral tıkanıklıktır. Bu durum çoğunlukla erkek kedilerde görülmesine karşın dişi kedilerde de görülebilmektedir. Erkek kedilerde bu durumun daha fazla görülmesinin nedeni erkeklerde üretranın daha uzun ve daha dar olmasından kaynaklanmaktadır. Erkek kedilerdeki üretra yapısı tıkanmaya daha yatkın olmaktadır.

Üretra yolunda, idrarın dışarı atılması esnasında bir tıkanıklık olmasıyla ortaya çıkan üretral tıkanıklık, üretral tıkaçlar, idrar taşları, yapısal darlıklar veya tümöre bağlı tıkanıklıklar gibi çok çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilir. Bunun yanı sıra üretral spazma bağlı olarak veya alt idrar yolundaki iltihaplanmaya bağlı şişmeden dolayı meydana gelebilir.

Üretral tıkanıklık durumunda kedinin idrarını yapması zor veya imkansız bir hale gelebilir ve bu durum da kedinin yaşamını tehdit eden acil bir durum haline gelmesine neden olabilir. Kedinizin idrara çıkmakta zorlandığını fark ettikten hemen sonra en kısa zaman içerisinde, kedinizi bir veteriner hekim tarafından muayene ettirmeniz gerekmektedir. Üretral tıkanıklık tedavi edilmediği taktirde 24 ile 48 saat içinde böbrek yetmezliğine, ardından ölüme neden olabilir.

İdiyopatik sistit ve üretral tıkanıklıkların dışında diyabet ve hipertiroidizm de kedi idrarında kana neden olabilecek hastalıklar arasında yer almaktadır. Daha az yaygın nedenler olmasına karşın hematüriye kabızlık, idrar yolu tümörleri, doğum esnasında ortaya çıkan anormallikler, idrar yolundaki diğer hastalıklar veya omurilikteki rahatsızlıklar de gözden kaçırılmaması gereken durumlar arasında bulunmaktadır.

Kedinizin idrarında kan fark ederseniz derhal veteriner hekime başvurmanız gerekmektedir. Veterineriniz gerekli kontrollerin ardından bir muayene yapacak ve ardından en doğru teşhisi koyacaktır.

Muayene ve teşhis süreci şunları içerir:

Hematüri tedavisi kediden kediye değişkenlik göstermektedir ve altta yatan neden belirlendikten sonra veteriner hekim tarafından ona göre bir tedavi yöntemi belirlenir. Çoğu tedavide kedinin ağrılarını azaltmak için mutlaka ağrı kesici ilaçlara yer verilir. Bunun yanı sıra kedinin diyetinde değişiklikler, su alımının arttırılması, mesanenin gevşemesine yardımcı olacak spazm önleyici ilaçlar ve sıvı tedavisi de sıklıkla uygulanan yöntemlerdir. Kedi sahibinden kediyi strese sokacak unsurları ortamdan uzaklaştırması da istenir. Antibiyotik ya da idrar asitleştirici ilaçlar da kedilerde hematüri tedavisi sırasında reçete edilebilmektedir.

Mesanede bulunan idrar taşları ya da kristaller de kedilerin idrarında kan görülmesine neden olan önemli sebeplerden biridir. Bu durumda veteriner hekim, mesanede bulunan taşın/kristalin türüne göre öncelikle ilaçla mesanede bulunan taşları ilaç yardımıyla yok etmeye çalışabilir. İlaç tedavisinden sonuç alınamayacağı durumlarda ise mesane taşlarının operasyon ile alınması tavsiye edilecektir.

Kedide üretral tıkanıklık belirlendiyse veterinerin bu tıkanıklığı hızlı bir şekilde gidermesi gerekecektir. Bunun için çoğunlukla kediler sakinleştiriciler yardımıyla sedasyona alınmaktadır. Ardından da idrar sondası yerleştirilecektir. Enfeksiyonlar için antibiyotikler en sık kullanılan tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir ve taşları küçültmek için ise reçete edilmiş bir diyet uygulaması yapılmaktadır.

Kedilerde idrar kan durumunu her zaman önlemek mümkün değildir ancak kedinizin idrarında kan olma olasılığını arttırdığı bilinen obezite, su tüketiminde azalma ve stres gibi faktörler bulunmaktadır. Hematüriyi önlemeye nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmek için yazımızın devamını okuyun:

Genel olarak kedinizin idrarındaki kan, boşaltım sistemini etkileyen çeşitli sorunlara neden olabildiği gibi boşaltım sisteminde yaşanan bir probleme de işaret etmektedir. Kedinizin idrara çıkma sıklığında artma ya da azalma olduğunda, tuvalet kabı dışına idrarını yapmaya başladığında, kırmızı ya da koyu kahverengi kan gördüğünüzde vakit kaybetmeden veteriner hekime kontrole götürmeniz faydalı olacaktır. Tamamen idrar yapamama durumu ise acil bir durum olarak tanımlanır ve mutlaka en kısa sürede kedi veterinere ulaştırılmalıdır.

Bazı ilaçlar kedilerde iştahsızlık, kusma, ishal gibi yan etkiler ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle veterinerinizden ilaçların ne gibi tepkiler oluşturacağını öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required