Kedim İştahsız Mamasını Yemiyor? Yemeğini Yemesi Için Ne Yapmalıyım?

Kedim İştahsız Mamasını Yemiyor? Yemeğini Yemesi Için Ne Yapmalıyım?

Küçük dostunuzun iştahının aniden kesilmesi, aslında çok severek yedikleri mamasını artık yemiyor oluşu, kedi sahipleri için alışagelmiş bir olay olarak karşılarına çıkmaktadır. Bu durum kedinizin çeşitli problemler yaşamasına yol açabildiği gibi tabi ki her zaman ciddi sorunlar teşkil etmiyor olabilir. Kediler bazen sadece mamasını eskisi kadar sevmiyor olmasından dolayı bazense bir sağlık problemi olduğu için iştahsızlık yaşayabilmektedirler.

Zaman zaman meydana gelen bu durum yediği mamadan veya sahip olduğu herhangi bir sağlık sorunundan dolayı kaynaklanabilir. Bu tür sorun yaşandığında yeni kedi sahiplenen kişiler telaşa kapılırken, uzun süredir kedi bakan kişiler ise ayırt edilebilmektedir.

Kedinizin iştahsızlık problemini farkettiğiniz zaman yapmanız gereken ilk şey kuşkusuz bir veteriner hekime başvurmak olacaktır. Ancak bu tek başına bir çözüm değildir. Kedinizi bu dönem içerisinde yakından gözlemlemeniz gerekiyor ki veteriner hekiminiz size sorular yönelttiğinde cevap verebilesiniz. Veteriner hekiminizden kedinizin iştahsızlığı arkasında yatan probleme yönelik bazı sorular alacaksınız örneğin; yaşadığı alan mı değişti? Mamasını mı değiştirdiniz? Eskisi kadar aktif mi, değil mi? İdrara çıkma sıklığında, su içme oranında bir değişiklik var mı? gibi pek çok sorunun cevabını bilmek ve hekime bilgi vermek adına önem arz ediyor.

İçindekiler

Bu sorunun cevabı için birden fazla şey sıralanabilir. Yani öyle tek bir şey söylemek doğru olmaz. Bu sebepten ötürü kedilerin yememe nedenleri hakkında yazımızda belirttiğimiz tüm seçenekleri tek tek değerlendirmeniz gerekiyor. Böylece başınıza geldiği takdirde çözüme kavuşturup kavuşturamayacağınız bir durum olduğunu rahatlıkla ayırt edebilirsiniz.

Kolay halledilebilecek sorunlar için ev ortamı yeterli gelirken, ciddi sağlık sorunları için mutlaka bir hekime başvurulması gerekir. Buna bağlı olarak, olası tüm problemler hakkında detaylı bilgi alarak kendinize bir yol çizebilirsiniz.

Nedeni her ne olursa olsun kedinizin yemek yemiyor oluşu kötü sonuçlar doğurabileceği için oldukça önem arz eden bir konudur. Hangi tür olursa olsun her canlının yaşamını devam ettirebilmesi için yemek yiyerek vücudunun gerekli besini alması gerekiyor. Sebebi her ne olursa olsun kediniz eğer yemiyorsa bir sorunu vardır veya olacaktır. Sorumuzun cevabına gelecek olursak; evet kedinizin yemek yemiyor olması konusunda endişe etmeniz gerekiyor.

Eğer aşağıda maddeler halinde sıraladığımız belirtilerin küçük dostunuzda olduğunu tespit ederseniz, kedinizin bir yemek yememe sorunu olduğunu doğrularsınız. Yeme sorunu bir yana kediniz eğer bunlardan bir ya da birkaçına sahip ise veteriner hekime gitmeniz gerekmektedir.

Her kim olursa olsun tüm canlılarda yemek yememe sorunu bir hastalığın habercisi olmakla beraber nedenleri sağlıksal, psikolojik, farklı mama vermek gibi birçok probleme dayanabilir. Alması gereken besin miktarını alamamaları durumunda, karaciğer, vücutta bulunan yağ dokudan enerji açığını kapatmaya çalışır, karaciğer içinde gerçekleşen çeşitli biyokimyasal olaylar sonucunda karaciğerde yağ birikmeye başlar dolayısıyla karaciğer hücrelerinin verimli çalışması engellenmiş olur.

Bir diğer deyişle proteini alamamaları sonucunda vücudun fizyolojisine uygun çalışamamasından dolayı zaman içerisinde ne yazık ki karaciğer yağ ile kaplanıyor ve hepatik lipidozis hastalığına davetiye çıkartıyor. Kedinizdeki yememe veya beslenme düzeninin değişimi gözünüze çarparsa kısa süre içinde veteriner hekimine götürmeniz gerekiyor. Ne denli hızlı hareket ederseniz o kadar hızlı tedavi alabilirsiniz. Yazımızın devamında yememe sorununa sebep olan sağlık sorunlarını listeledik;

Kedinizin yaşadığı solunum sıkıntısı dolayısı ile burun tıkanıklığı sebebi ile koku ve akciğerlere tesir etmesi ile nefes alma yetisini aksatıyor olup bu durum da iştahlarını etkilemektedir. Solunum yolu problemleri kedinizi koku almasından, görme duyusuna varana kadar kısıtlayabilmektedir.

Bu hastalık antibiyotik ile tedavi edilebilirken daha ileri düzeyde ise kronikleşip hiç iyileşemeyebilmektedir. Ciddi veya basit olsun farketmeksizin eğer bir kedi mamasını koklayamıyorsa, yemek istemeyebilir. Eğer kediniz sesli şekilde nefes alıyor, burnu akıyor ve mamasını yiyemiyorsa çok beklemeden doktora götürmelisiniz.

Mideden başlayan oradan bağırsağa geçen sindirim sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar kedinizin yememesine neden olabilir. Buna bağlı olarak kedinizde karın ağrısı, halsizlik, ishal ve kusma gibi belirtileri gösterecektir. Yemeğini yemesinin akabinde yediklerini çıkartıyor, ishal ve enerjisi düşük ise bu durumun ev ortamında geçmesi olası olmadığı için kısa zaman içerisinde bir hekime götürmeniz yararlı olacaktır.

Kedilerde sık rastlanan problemlerden biri de tüy yumağı ve yediği yabancı cisimlerdir. Bu cisimler sindirim sisteminden yemeklerin geçmesine engel olabilmektedir. Bu sebeptendir ki kediniz kusabilir, dolayısıyla mide bulantısı mamasını yememesine neden olacaktır. Bazı yabancı cisimler kedinizin sindirim sisteminden geçerek biraz iştahsızlığa, kusmaya ve ishale neden olup dışkıyla atılabilmektedir. Fakat yine de böyle bir durumdan şüphelenirseniz muhakkak bir veteriner hekimine gitmeniz gerekir, cismin dışkıyla atılıp atılamayacağına veteriner hekiminizin karar vermesi gerekmektedir.

Diş ağrısı insanlarda da olduğu gibi kedilerde de mümkün olabilmektedir. Dişin ağrıması, kırılması, apse, ve diş etlerinin iltihaplanması sebebiyle yeme konusunda soruna yol açmaktadır. Diş hastalıklarının tanısı hayli zor olduğu için diş uzmanı bir veteriner hekimi, hastalığı teşhis etmek üzere sakinleştirici verebilir.

Kedilerin yemek yememesindeki en büyük problem olarak görülmektedir. Çünkü çok büyük bir sorun olmasa dahi en ufak ağrı  veren hassas durumda bile yemek yiyemez hale gelebiliyorlar. Damak, dudak ve dilde çıkan yaralar da iştahsızlığa sebep olabilmektedir.

İyi huylu veya köyü huylu tümörler kedilerin belirli bir yaşa gelmesiyle kendini yoğun olarak göstermektedir. İlk etapta bu hastalıklar olumsuz bir etki yaratmıyorken ilerleyen zaman içerisinde etki seviyesi artıyor ve bu da kedinizin yiyememe sorununa yol açabiliyor. Böyle bir durumda mutlaka veteriner hekime danışılması gerekiyor.

Çok sayıda enfeksiyöz rahatsızlıkların görüldüğü kedilerde; FIP, feline panleukopenia, feline leukemia hastalıkları en yaygın olanlarıdır. Hemen bir tedavi uygulanmazsa etki düzeyi hızla artacak ve enerjisizlik, yemek yememe gibi belirtileri ortaya çıkartacaktır. 

Dış etkenlere bağlı olarak vücutlarındaki organ ve dokularda sıkıntılar yaşanabilmektedir. Kedinizin yaşadığı yememe sorunu bu sorunlu organ ve dokulardan kaynaklanıyor olabilir.

Kediler yedikleri gıdalar konusunda seçici davranmakta olup belki de uzun yıllar boyunca yedikleri bir yemeği birden yememeye başlayabilirler. Bu durum biraz da kedinizin kişisel damak zevkinden kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak bazı markalar ürünlerinin içeriğinde değişiklikler yapabilir, bunu siz anlayamazsınız ancak kediniz anlayacaktır!

Yiyecek konusunda şekil ve dokuları algılayabilen kedilerin kimisi bu duruma farklı reaksiyon gösterebilirler. Bazı kediler üçgen şekli tercih ederken bazı kediler yuvarlak bazıları ise kuru yada yaş mamayı tercih edebiliyorlar.

Hayvandır nasıl olsa yer deyip geçmeyin! Eğer ki kedinize bozulmuş  veya tarihi geçmiş bir mama verirseniz doğal olarak yemek istemeyecektir. Mamasını vermeden önce son kullanma tarihini kontrol etmeniz son derece önemli bir husustur!

Kedinizde yememe problemi varsa ve herhangi bir fiziksel hastalığa sahip değilse geriye depresyon kalıyor. Evde yaşanan farklılıklar, ilginin azalması, davranışların sertleşmesi, yeni kişilerin katılımı bazı kedilerde hassasiyete yol açabilmektedir.

Bunun yanı sıra yemek konusunda seçici davranan kediler için değişik şekillere sahip mamalara ısınması için belirli bir zamana ihtiyaç duymaktadırlar. Büründükleri bu psikolojik durum uzun vadede kendiliğinden geçebiliyorken, bazen tıbbi yardım almaları gerekebiliyor.

Kediler ait oldukları yerlere bağlı olan canlılar olup düzenlerinden koparak farklı bir yaşam ortamına geçiş yaptıkları takdirde yeme sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir yolculuk esnasında mideleri bulanacağı için akabinde yemek yiyemezler.

Kedilerin çeşitli cisimler ile oynamayı sevdiğini bilmeyen yoktur. Küçük boyutlardaki bu cisimler her ne kadar eğlenceli vakit geçirmelerine olanak sağlasa da, öte yandan bunları yutma tehlikeleri de mevcuttur.

Yutulan yabancı cisim, sindirim sisteminde yarattığı tıkanıklık sebebiyle yediği mamayı kusmasına neden olacak ve yememeye başlayacaktır. Yutulan bu cisim eğer küçük ise bazen kendiliğinden dışkı yolu ile vücuttan atılabilmektedir fakat iplik gibi uzun cisimler bağırsaklarda ciddi sorunlara sebep olabilir.

Kediniz yeni yapılan aşılar neticesinde iştah kaybı yaşayabilir. Bunun sebebi ise kedinizin bünyesinin aşıya karşı tepki vermesidir. Aşı tüm hayvanlar için bir nimet olsa da bir takım yan tesirleri bulunuyor. Bunlardan biri de halsizlik ateş ve dolayısıyla yememe sorunudur.

Kedi deyip geçmeyin zira onlar da belirli sebeplere bağlı olarak stres yaşayabiliyorlar. Peki nedir bu sebepler derseniz; yüksek seviyede soğuk/sıcak ortamlarda bulunmaları, sahibinin değişmesi, başka bir kedinin yaşadığı ortama gelmesi, yaşam ortamında değişiklikler gibi seçenekler sıralanabilir. Bunlardan dolayı da yeme konusunda sorunlar yaşanabiliyor.

Kedinizin yememesinin en yaygın nedenlerinden biri de mama değişikliği yapmaktır. Bu seçenek çok fazla başınızı ağrıtmadığı gibi basit şekilde çözülebilmektedir. Yakın bir zaman diliminde kullandığınız mamayı değiştirdiyseniz ve bu da kedinizi etkilediyse bunun tek bir çözümü var. O da; kullanmış olduğunuz eski mama ile yeni almış olduğunuz mamayı harmanlayarak vermek olacaktır. Böyle böyle harmanladığınız mamadan eski mamanın porsiyonunu azaltarak kısa sürede yeni mamaya adapte edebilirsiniz.

Kedilerin belirli dönemleri olan çiftleşme, özellikle dişi kedilerin farklı davranışlarda bulunmalarına neden olmaktadır. Bunlardan biri de yememe sorunu olup kızgınlık döneminin geçmesinden sonra bu durum 2 ile 3 gün içerisinde son bulur.

Kedinize belirli aralıklar ile iç ve dış parazitten korunma uygulamalarını yaptırmıyorsanız parazitlerin bulunması kaçınılmaz bir durum haline dönüşecektir. Bilhassa yavru kediniz varsa parazitler yönünden çok daha fazla etkileneceğini ve mama yememe gibi sorunlar ile baş etmek zorunda kalabileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Oldukça basit bir çözüm olarak ise; ilk bir aydan sonra ilk muayenesini ve parazit uygulamalarını yaptırmak olacaktır.

Kediler bağımlı hayvanlardır. Alıştıkları şeylerin dışına çıktıklarında huzursuz ve mutsuz hissedebilirler. Uyduğu bir program haricinde farklı bir programa geçiş yapmanız dahilinde aradaki farkı anlayacak ve tepkisel olarak yememe ile cevap verebilirler. Bu durumda ilk birkaç gün mamalarını karıştırarak vermek ve her geçen gün eski mamasını daha da azaltmak yenisi için iyi bir alıştırma taktiği olacaktır.

Kedilerin bulundukları ortamda başka hayvanın var olması, mama kaplarının olduğu noktaya gidememelerinden kaynaklanan bir yememe problemi yaratabiliyor. Gözlemleriniz dahilinde böyle olduğunu düşünüyorsanız kedinizin yemeğini başka bir yere koymalısınız.

Kediler de aynı insanlar gibi belirli bir süre aç kalabilirler. İki hafta yemeden durabildikleri gibi sadece üç gün susuz yaşamlarını devam ettirebilirler. Bu yememe durumu ne denli uzun süreye yayılırsa bunun etkisini zayıflaması ile gösterecektir. Hali hazırda bulunan bir hastalığı varsa daha çok tetiklenecek veya olmayan hastalıklara davetiye çıkartacaktır. O yüzden bir gün veya daha fazla zaman boyunca kedinizin yemek yemediğini farkedersiniz, hemen bir veteriner hekimi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

1.Herhangi bir sebebe bağlı olarak kediniz yemeyi bıraktıysa onu tekrardan yemek yemeye başlatabilirsiniz. Eğerki sorunlardan biri üst solunum yolu rahatsızlığı ise kedinizi buharlı bir ortama sokarak ya da burnundan eczaneden bulabileceğiniz serum izotonik damlatarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

2.İştahını artırmak adına soğuk ve ıslak olan mamasını/ton balığını mikrodalga fırında hafif ısıtılabilir, yavru kedi maması, konserve tavuk verebilirsiniz. Buna ek olarak değişik şekil ve tattaki mamaları tercih edebilirsiniz.

3.Ya da mamayı tamamen kendiniz hazırlayın. Ancak belirtmem gerekiyor ki bu mamanın içerisinde olabildiğince taze ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. Kedinizin yediği mamanın içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığına göz atın! Eğer ki böyle bir durum varsa yeni ve uygun bir mama arayışına geçebilirsiniz.

4.Sağlık sorunu nedeniyle yemek yemiyorsa veteriner hekiminin vermiş olduğu programı uygulamalısınız. Sahip oldukları bu rahatsızlıklara sahip olan kimi kedinin konserve mama ile iştahları geri gelirken, ciddi rahatsızlıklara sahip olan kimi kediler de veteriner hekiminin vereceği iştah açıcı ilaçlar ile bu durumun üstesinden gelebilir.

5.Ancak kediniz hiç bir sağlık sorunu yaşamıyorsa onu yemeğe ikna etmek üzere çeşitli yollara başvurabilirsiniz. Porsiyonu az olacak şekilde karaciğer ve ton balığı konservelerinden yararlanabilirsiniz.

Yukarıda bahsi geçen durumların hepsi olmasa bile bir çoğunun ciddi sağlık problemleri yarattığını biliyorsunuz. Saydığımız bu belirtileri gördüğünüz ve kedinizin bir gün veya daha fazla süre boyunca yemek yemediği zaman, bir veteriner hekimine başvurmanız gerektiği sinyallerini alacaksınız.

Kedinizde farkettiğiniz iştahsızlık sonrasında hastalığına göre uygulanacak işlemler;

**Kedilerin burnu havada canlılar olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak yememe sorununu her zaman bu özelliği ile bağdaştıramayız. Nitekim bu durumun arkasında pek çok hastalık ve çevresel faktörler yatabiliyor. Dolayısı ile bu makalemizde sizlere kedinizin iştahındaki problemlerin arka planından bahsetmiş ve onları nasıl yemeye teşvik edeceğine dair ipuçlarını vermiş bulunuyoruz. Eğer ki bu durumu aşarsanız, kedilerin beslenme sıklığı hakkında olan makalemizden alacağınız bilgiler doğrultusunda hem kedinizin hem de sizin hayatınız daha da kolaylaşacaktır.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required