Kedilerde Yüksek Kolesterol Belirtileri Ve Tedavisi

Kedilerde Yüksek Kolesterol Belirtileri Ve Tedavisi

Kedilerde yüksek kolesterol, kan dolaşımında sıradandan fazla kolesterol bulunan gidişatları belirten bir terimdir. Yüksek kolesterol hiperkolesterolemi, insanlarda olduğu kadar sık görülmese de kediler için de ehemmiyetli bir sağlık sorunudur.

İçindekiler

Kedilerde yüksek kolesterol, bilimsel olarak hiperkolesterolemi olarak adlandırılmaktadır. Yüksek kolesterol, bir canlının kanında fazla ölçüde kolesterol olması anlamına gelmektedir. Kanda sıradan koşullarda belirli ölçüde bulunan trigliserid ve kolesterolden biri ya da her ikisi yükseldiğinde ise bu gidişata hiperlipidemi denmektedir. Yalnızca trigliseridlerin kanda yükselmesine ise hipertrigliseridemi denmektedir.

Kandaki lipid seviyesinin yemek yedikten sonra bir müddet yükselmesi ve bir müddet sonra sıradana dönmesi bayağı bir gidişattır ve bu gidişata lipemi denir. Hekimler kan testi yapmadan yanıltıcı neticelerin önüne geçmek için testten evvel bir müddet aç olunmasını istemektedir.

Kediler yağları hazmetme mevzusunda üstün bir marifete sahip olduklarından, kedilerde ilk neden olarak yüksek kolesterol seyrek görülen bir gidişattır. Bu sebeple yüksek kolesterol çoğunlukla başka bir hastalığın bulgusu olarak ortaya çıkar. Başka Bir Deyişle başka bir hastalığın bedende yarattığı tesir neticesinde kandaki kolesterol ölçüsünde yükselme olmaktadır. Hiperkolesterolemiye neden olan bazı hastalıklar şunlardır:

Kedinizin kolesterolü yüksekse, semptomlar hafif olarak başlayıp süreç ilerledikçe daha apaçık hale gelebilir. Bu semptomlar şunları kapsar:

Baytar doktoru, kedinin son zamanlardaki rastgele bir perhiz farklılığını, kedinin yaşadığı tüm semptomların detaylı bir listesini, semptomların ne zaman başladığını ve yüksek kolesterol seviyelerinin yükselmesine neden olabilecek öbür gidişatları kapsayacak biçimde kedinin bütün sağlık geçmişini öğrenmesi gerekecektir. Daha sonrasında yapılacak fiziksel tetkikle beraber yukarıyada saydığımız hiperkolesterolemiye işaret edecek rastgele bir belirti varsa kan ve idrar incelemeyi alacaktır.

Kanda kolesterol ölçüsünün yükseldiğinin görülmesiyle beraber, hiperkolesterolemiye neden olabilecek nedenler incelenir. Bunun için başka laboratuvar testleri, röntgen ve/veya ultrasonografi gerekebilir.

Rehabilitasyon altta uyuyan nedene müteveccih yapılmalıdır. Bunun yanında destekleyici olarak bazı uygulamalar yapılabilir.

Düşük yağlı perhiz ile beslenme yapılabilecek destekleyici uygulamalardan biridir. Bunun yanında balık yağının kullanılması kandaki yağ seviyelerini düşürmeye takviyeci olabilir.

Ancak daha evvel de belirttiğimiz gibi, rehabilitasyon altta uyuyan nedene müteveccih yapılmalıdır. Misalin pankreatit kaynaklı oluşan bir hiperkolesterolemi, pankreatitin rehabilitasyon edilmesi ve destekleyici uygulamaların yapılmasıyla düzelecektir. Şeker hastalığına bağlı büyüyen hiperkolesterolemi ise kedilere uygun insülin uygulamalarının yapılmasıyla beraber düzelecektir. Bu nedenle rehabilitasyonun faal olabilmesi için, hiperkolesterolemi sebebinin teşhis edilmesi oldukça ehemmiyetlidir.

Hperkolesteroleminin erken düzeylerinde hastalığa dair rastgele bir bulgu görmek neredeyse olanaksız olduğundan kedilerin 6-12 ayda bir baytar doktoru hakimiyetine götürülmesi çok ehemmiyetlidir. Baytar doktoru hakimiyetiyle erken konutlarda tespit etilebilecek pankreatit, karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı vb. gibi gidişatlar hiperkolesteroleminin önüne geçilmesi açısından ehemmiyet taşımaktadır. Kediler ihtiyarladıkça hastalık olasılığı çoğaldığından hakimiyetler daha ehemmiyetli olmaktadır. Baytar doktoru hakimiyeti, ortadan kaldırılan yüksek kolesterol vaziyetinin tekerrür ortaya çıkmasını önlemede de çok etkilidir.

Bunun yanında doğru beslenme hakimiyeti de yüksek kolesterolün hakimiyetinde ehemmiyetli bir etmendir. Bu nedenle sağlıklı beslenme ve kediniz için uygun kedi maması tercihi de çok ehemmiyetlidir.

Yüksek kolesterol doğrudan bulaşıcı bir gidişat değildir.

Yüksek kolesterol olan kedilerde yağ oranı yüksek olan yiyeceklerin bulunduğu beslenme programlarından uzak durulmalıdır. Buna göre uygun kedi mamasının seçim edilmesi, su tüketiminin yeterli seviyede olmasına özen gösterilmesi de çok ehemmiyetlidir. Yüksek kolesterole neden olan rahatsızlıkta uygulanması gereken beslenme programları hakkında baytar doktorundan bilgi alınarak daha spesifik beslenme usullerine de dikkat edilmelidir.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required