Kedilerde Göz Sulanması Nedenleri ve Tedavisi

Kedilerde Göz Sulanması Nedenleri ve Tedavisi

Gözyaşları, gözlerine temel koruma sağlamak için sürekli olarak kediler tarafından üretilir. Sıvı, birikintileri gidermekten, gözbebeklerini nemli tutmaktan ve gerekli besinleri sağlamaktan sorumludur. Gözyaşları kalıcı üretimde olduğu için göz çevresinde bir miktar kabuklanma olması normaldir, ancak kedinizin gözleri aşırı sulanıyorsa veya akıntı çok kalın ve mukus gibi görünüyorsa, bu bir şeylerin ters gittiğinin işareti olabilir. Kedilerde göz sulanması, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen bir durumdur. Göz sulanması, gözün doğal olarak ürettiği gözyaşı sıvısının fazla salgılanması veya göz yüzeyinin tahriş olması sonucunda ortaya çıkar.

Kedilerde Göz Sulanması Nedir?
Tıbbi adı epifora olarak bilinen sulu gözler, anormal bir gözyaşı taşması olarak tanımlanır. Veteriner hekimler genellikle, konjenital anormallikleri göz küresinin dış dünyaya aşırı maruz kalmasına neden olan Himalayalar ve İranlılar gibi brakisefal ırklarda epifora görürler. Sulu gözler ayrıca, göz kapaklarının veya kirpiklerin içe doğru dönerek göz küresini tahriş ettiği durumlar olan distikiazis ve entropiyum gibi diğer konjenital anormalliklerle de bağlantılıdır.

Kedinizin alerjisi, göze yabancı bir cisim kaçması veya soğuk algınlığına benzer viral bir enfeksiyonu varsa, gözleri geçici bir süre için aşırı sulanabilir. Bununla birlikte, kedinizin gözleri doğumdan beri veya uzun bir süredir anormal derecede suluysa, sorun genetik ve doğuştan bir hastalığın belirtisi olabilir.

Kedilerde Sulu Göz Belirtileri
Kedilerde sulu göz belirtileri çeşitli olabilir. İşte bazı yaygın belirtiler:

Gözlerden sürekli olarak berrak veya renkli bir akıntı gelmesi: Gözyaşı, gözleri nemli tutmak ve yabancı maddeleri temizlemek için üretilen doğal bir sıvıdır. Ancak, aşırı miktarda veya sürekli olarak akıntı varsa, bir sorun olduğunu gösterebilir.
Gözlerin kırmızı veya şiş olması: Kedilerde gözlerin kırmızılaşması veya şişmesi, bir enfeksiyonun veya inflamasyonun belirtisi olabilir. Bu durumda, veteriner hekime danışmanız önemlidir.
Göz çevresinde koyu renkli lekeler: Kedilerde gözyaşı lekeleri olarak da bilinen bu lekeler, gözlerden sürekli olarak akan gözyaşının neden olduğu renkli pigmentasyonlardır. Bu durum bazen normal olsa da, aşırı miktarda leke oluşumu veya lekelerin anormal bir renge sahip olması, göz sorunlarına işaret edebilir.
Gözlerde kaşıntı veya tahriş belirtileri: Kediler gözlerini kaşıyarak veya ovuşturarak rahatlamaya çalışabilirler. Gözlerin sürekli olarak kaşınması, tahriş veya rahatsızlık belirtileri gözlenebilir.
Gözlerin mat veya bulanık görünmesi: Kedilerde gözlerin mat veya bulanık görünmesi, gözün yüzeyinde bir sorun olduğunu gösterebilir. Bu durumda, veteriner hekim tarafından muayene edilmesi önemlidir.
Bu belirtiler, kedilerde sulu gözün yaygın belirtileridir. Eğer kedinizde bu tür belirtiler fark ederseniz, bir veteriner hekime danışmanız önemlidir. Veteriner hekim, doğru teşhisi koymak ve uygun tedavi yöntemlerini önermek için kediyi muayene edecektir.

Kedilerde Göz Sulanması Nedenleri
Kedilerde Sulu Gözler, altta yatan bir dizi sağlık komplikasyonundan kaynaklanabilir, ancak genellikle kısa yüzlü kedilerde görülür. Kısa yüzlü veya brakisefal kedi ırkları, genetik olarak kısa burunlara ve şişkin gözlere sahip olmaya yatkındır. Şişkin gözler kir, polen ve gözü çizip alevlendirerek gözlerin sulanmasına neden olabilecek diğer elementlerden korunmaz. Kedilerde sulu gözlerin diğer nedenleri arasında şunlar yer alır:

Konjunktivit
Bu göz rahatsızlığını genel adı olan ‘pembe göz’ ile de duymuş olabilirsiniz ve aslında kedilerde en yaygın göz problemlerinden biridir. Göz çevresinde oluşan iltihaplanma, gözlerden birinin veya her ikisinin de kızarmasına, şişmesine ve ışığa duyarlı hale gelmesine neden olabilir. Kedinizin göz sulanması temiz ve gözyaşı gibi görünebilir veya çok kalın ve mukus benzeri olabilir.

Kedilerde konjunktivit enfeksiyon, alerji ve hatta toz gibi çeşitli sorunlardan kaynaklanabilir. Sorun çok bulaşıcı olabilir. Kediniz göz ağrısı belirtileri gösteriyorsa (kızarıklık, şişme, akıntı, sulu gözler vb.), en iyisi veteriner hekiminizle hemen temasa geçmenizdir çünkü gözler çok çabuk bozulabilir. Konjunktivit, kendi başına bir hastalıktan ziyade birçok göz rahatsızlığının belirtisidir, bu nedenle aşağıda listelenen göz yaşarmasının birçok nedeni de konjonktivite yol açacaktır.

Alerji
Kedilerde gözlerin sulanmasına alerjik reaksiyonlar da sebep olabilir. Polen, toz, evcil hayvan tüyleri, küf veya bazı yiyecekler gibi çevresel faktörlere veya alerjenlere karşı hassasiyet gösterebilirler. Alerjik reaksiyonlarda gözlerde kızarıklık, kaşıntı, sulanma ve bazen şişlik görülebilir. Alerjik belirtileri hafifletmek için veteriner hekim tarafından antihistaminikler veya diğer ilaçlar önerilebilir. İlginç bir şekilde, kedilerin bizimle aynı birçok şeye alerjisi olabilir ve bu onların sulu gözlere sahip olmalarına neden olabilir. Potansiyel alerjenler arasında polen, küf, küf, toz, bazı ilaçlar, parfümler ve temizlik ürünleri bulunur. Kedinizin alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız, kedinizi muayene edebilecekleri ve sonraki adımlarınızı önerebilecekleri için onu veterinere götürmelisiniz.

Göz ülserleri
Kedinizin gözleri sulanıyorsa ve gözlerini kısıyorsa bu, göz yüzeyinde hasara yol açan göz ülseri belirtisi olabilir. Tipik olarak, kediniz bundan muzdaripse, muhtemelen başını ovmaya çalışır ve göz genellikle konjonktivit nedeniyle kızarır ve ağrır. Bu göz rahatsızlığı, çizik bir göz, bir enfeksiyon veya kimyasallara maruz kalma neden olabilir. Bir göz ülserinden şüpheleniyorsanız, kedinizi hemen veterinere götürün çünkü tedavi edilmezse ülser hızla çok ağrılı hale gelebilir ve göz küresinin kendisinin yırtılabileceği kadar derinleşebilir.

Kuru göz
Kuru göz, gözyaşı üretiminin kronik eksikliğinden kaynaklanır, bu da göz yüzeyinde tahrişe ve yara izine neden olur ve göz kırmızı ve ağrılı görünebilir. Tedavi edilmezse kuru göz neden kedilerde körlüğe neden olabilir. Kuru gözle, üretilen sıvı eksikliği nedeniyle akıntı genellikle sarı ve yapışkan olacaktır. Kedilerde viral enfeksiyon, sinir sisteminde hasar, bağışıklık aracılı hastalık ve bazı ilaçlara maruz kalma gibi çeşitli kuru göz nedenleri vardır.

Epifora
Kedilerde göz yaşarmasının bir başka nedeni de gözyaşı kanallarının gözden buruna doğru akması sorunudur. Buna en yaygın olarak kanalın tıkanması neden olur, ancak rinit (burun zarının iltihabı) veya sinüzitin (sinüs zarının iltihabı) bir sonucu olabilir, çünkü bu koşullar bu bölgelerde dokunun şişmesine neden olur.

Basık Burunlu Irklar (Brachiosefalik)
Brachiosefalık yani basık yüzlü kedilerde sulu veya ağlayan gözlerle karşılaşma olasılıkları diğer kedilere göre çok daha fazladır. Bunun nedeni brakisefalik olmaları, yani kısa bir yüzleri, yuvarlak kafatası ve çıkıntılı gözleri olması, onları belirli göz problemleri geliştirme riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

Düz yüzlü kediler, kısaltılmış ağızlıkları nedeniyle epiforaya çok eğilimlidir, çünkü bu, gözyaşı sıvısının normal olarak burunlarına akmasını önler ve bunun yerine yüzlerine akarak lekelenmeye neden olur ve bu da lekelenmeye neden olabilir. Ek olarak, gözleri dışarı çıktığı için genellikle göz kapaklarını iyi kapatamazlar; bu, kornealarının daha fazla açığa çıktığı anlamına gelir ve bu da keratite (kornea iltihabı) yol açabilir.

Göz Tıkanıklıkları
Kedilerde göz tıkanıklıkları, gözyaşı kanallarının tıkanması veya daralması sonucu oluşabilir. Gözyaşı normal şekilde drene edilemez ve gözlerde aşırı sulanmaya neden olur. Göz tıkanıklıkları genellikle doğuştan olabilir veya ilerleyici bir durum olabilir. Tedavi, tıkanıklığın nedenine bağlı olarak cerrahi müdahale gerektirebilir.

Yabancı Maddeler
Kedinin gözüne toz, kir, kum veya başka bir yabancı madde kaçması da gözlerin sulanmasına neden olabilir. Kedi gözünü ovuşturarak veya tırmalayarak bu yabancı maddeleri çıkarmaya çalışabilir. Ancak bazen yabancı madde gözün içine yerleşebilir ve tahrişe neden olabilir. Yabancı madde gözden çıkarılamazsa, veteriner hekim müdahale etmelidir.

Doğuştan Problemler
Bazı kediler doğuştan gelen göz sorunlarıyla doğabilir. Örneğin, doğuştan gelen gözyaşı kanalı tıkanıklığı veya göz kapaklarının doğru şekilde oluşmaması gözlerin sulanmasına yol açabilir. Bu tür durumlar veteriner hekim tarafından teşhis edilmeli ve uygun tedavi yöntemleri belirlenmelidir.

Diğer Nedenler
Göz Kapağı Tümörleri
Skuamöz hücreli karsinom (SCC): son derece nadir, ancak kedilerde en sık görülen gözle ilişkili tümör. Beyaz kediler en sık etkilenen gruptur.
Glokom: göz içindeki artan basınç
Travma
Çizikler (kendi kendine veya başka bir hayvandan veya yabancı cisimden)
Yüz kemiği kırıkları (araba çarpması kazaları)
Gözde sıkışan yabancı maddeler
FIV (Feline İmmün Yetmezlik Virüsü)
FIP (Feline Enfeksiyöz Peritonit)
FeLV (Feline Lösemi Virüsü)
Gözyaşı kanalının yapısal bir deformasyonuna bağlı gözyaşı kanalı tıkanması veya ikincil bir durumun neden olduğu iltihaplanma.
Distichiasis: Kirpiklerin düzensiz büyümesi
Entropion: Kirpiklerin içe dönmesi
kedilerde sulu göz sulanması
Kedilerde Sulu Göz Teşhisi
Kedinizin tıbbi geçmişi ve davranışları ile ilgili olarak veteriner hekime verebileceğiniz her türlü bilgi, teşhiste kedinize yardımcı olabilir. Kedinizin sulu gözlerinin nedenini daha iyi saptamak için veteriner ayrıca şunları yapabilir:

Fizik muayene
Nedeni olarak alerjileri ekarte etmek için bir alerji testi
Kolayca görülemeyen göz travmasını görüntülemek için bir floresan boyama testi. Bu, kedinize acı vermeyecek invazif olmayan bir testtir. Veteriner hekim, göz küresini basitçe boyar ve görüntüleme amacıyla göze mavi bir ışık tutar.
Schirmer gözyaşı testi, gözün gözyaşı seviyelerini değerlendirmek için küçük şeritler kullanan bir test.
Göz içi basıncını veya göz içindeki sıvıyı değerlendirmek için yapılan bir tonometri testi. Bu test genellikle glokomu ekarte etmek veya teşhis etmek için yapılır.
Kafatasındaki dahili anormallikleri kontrol etmek için radyografiler, MRI veya CT.
Gözden alınan kültürlerin laboratuvar analizi.
Göz hücrelerinin sitolojisi
Kedilerde göz yaşarması tedavisi
Kedilerde sulu gözlerin nedenleri çok farklı olabileceği gibi tedavi seçenekleri de değişebilir. Kedinizi veteriner hekiminize götürdüğünüzde, kedinizi muayene edecekler ve uygun tedaviyi reçete etmelerine yardımcı olacak bazı teşhis testleri uygulayabilirler. Kedilerde sulu gözler için bazı olası tedavi örnekleri arasında antibiyotik göz damlaları ve bakteriyel enfeksiyonlar için merhemler ve ayrıca anti-inflamatuar ilaçlar olarak da işlev görebilen ağrı kesiciler bulunur – bunlar oral olabilir veya bir göz damlası veya merhem olarak gelebilir.

Brakisefalinin neden olduğu sorunlar gibi belirli durumların tedavisi olmadığını anlamak önemlidir, ancak veteriner hekiminiz size ve kedinize semptomları yönetmenize yardımcı olabilir. Hangi kedi türünün sizin için doğru olduğuna karar verirken, brakisefal ırklarda ortaya çıkabilecek potansiyel sorunların farkında olmanız da önemlidir.

Kedinizdeki sulu gözleri tedavi etmek, altta yatan nedene bağlı olacaktır. Kedilerde sulu gözlerin tedavisi aşağıdakileri içerebilir:

Göze kaçan yabancı cismin çıkarılması
Alerjileri yönetmek için antihistamin tedavisi
Enfeksiyon veya konjonktivit tedavisi için topikal antibiyotikler
Ağrı kesici, antiinflamatuarlar ve sürtünmeyi önlemek için bir büstiyer tasması kullanımı
Gözyaşı kanalı tıkanması durumunda, kanalı açmak ve sıvının geçmesine izin vermek için gözyaşı kanalı içine bir kateter yerleştirilebilir. Entropion gibi anormal göz kapağı oluşumunu tedavi etmek için göz kapağının cerrahi olarak onarılması gerekebilir. Distichiasis, kriyocerrahi adı verilen bir işlem kullanılarak tüylerin alınmasıyla tedavi edilebilir. Göz kapağı tümörleri agresif tedavi gerektirir ve erken yakalanırsa cerrahi olarak çıkarılabilir.

Kedilerde göz sulanması birçok sebepten kaynaklanabilir ve tedavi de nedene yönelik olmalıdır. Kedinizin sürekli sulanan gözleri varsa onu veteriner hekiminize götürüp muayene ettirmeniz oldukça önemlidir.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required