Evcil Hayvanlarla Acil Durum Hazırlığı Nasıl Yapılır? 

Evcil Hayvanlarla Acil Durum Hazırlığı Nasıl Yapılır? 

Acil vaziyetlerle her zaman her yerde karşılaşabilir ve ne yapacağınızı öğrenemeyebilirsiniz. Özellikle evcil hayvanlarınız varsa, evvelden hazırlıklı olmanızda ve tasarı yapmanızda fayda var. Kedinizin zehirlenmesi gibi acil gidişatlar dışında konutunuzu boşaltmanız gereken bir natürel afet ile karşı karşıya da kalabilirsiniz. Bu surattan hem evcil hayvanınızın hem de sizin bu acil vaziyetlere hazır olmanız gerekiyor. 

İçindekiler

Bir yaralanma veya minik tefek hastalık gibi vaziyetlerde, konutta kullanabileceğiniz evcil hayvan ilk destek çantası her zaman elinizin altında olmalı. Ayrıca beraber konuttan çıkmanız gereken bir vaziyet mevzubahisi olduğunda ise, bu ilk destek çantasını yanınıza almalısınız. Peki evcil hayvan ilk destek çantasının içerisinde neler olmalı?

Rastgele bir acil gidişatta evcil hayvanınız ile yan yana olamayabilirsiniz. Siz işteyken ya da konutunuza uzak başka bir yerdeyken, evcil hayvanınızın başına bir şey gelebilir ya da konutla ilgili bir vaka alana gelebilir. Bu sebeple evcil hayvanınız ile yine toplanabilmek için arkadaşınıza mikroçip taktırmanız gerekmektedir. Mikroçip ile alakalı bir şey öğrenmiyor ve hasarlı olup olmadığını merak ediyorsanız, ‘’Kedi & köpeklere mikroçip kimlik sistemi hakkında her şey’’ isimli yazımızı okuyabilirsiniz. 

Acil vaziyetlerde evcil hayvanınızı bir sığınak, pansiyon ya da baytara vazgeçmek zorunda kalırsanız, arkadaşınızın aşı kayıtlarına -özellikle ilk kez vazgeçiyorsanız- gereksiniminiz olabilir. Bu aşı kayıtlarını telefonunuzda ya da cüzdanınızda anekdot kağıdı ile her zaman bulundurmalısınız. Bunun dışında aşı kayıtlarını e-mail ya da Google Drive’da gizliyorsanız, gerekli olduğunda rahatlıkla ulaşım sağlamak ismine bir ekran görüntüsü almalısınız.

Evcil hayvanınızın sizinle seyahat etmesine gerek kalmasa da, tehlikesiz bir biçimde gizlemek ve acil vaziyetlerde onları yanınızda taşımak için bir seyahat çantasına gereksiniminiz olacak. Bu anlamda arkadaşınızı bir an evvel bu çantaya ya da taşıyıcıya alıştırmaya başlamalı ve elinizden geleni yapmalısınız. Öncelikle taşıyıcıyı evcil hayvanınızın ulaşabileceği yere koyarak onu teşvik etmeye çalışın ve gerekirse içerisine oyuncaklar ve yemekler koyun. Böylece onu özümsemesine izin vermiş ve kendisine ait olduğuna inandırmış olacaksınız. Öte yandan bazı hayvanlar bu taşıyıcı çok beğenirken, kimileri de nefret eder. Ancak her iki gidişatta da arkadaşınızın stresini eksilteceği ve bilindik olacağı bir taşıyıcıyı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. 

Acil vaziyetlerde panik yapmamak ve evhama kapılmamak için bir tasarı yapmanız gerekmektedir. Bu tasarıyı hem konuttaymış hem de dokunulmuş gibi yapmalısınız ki her iki vaziyeti de içersin. Konutunuza gidemediğiniz zamanlarda, evcil hayvanınıza bakabilecek ve ona sahip çıkabilecek şahısların bağlantı numaralarını bir liste haline getirin. Aynı zamanda sığınakların ve veterinerizin de numarasını kaydolduğunuz bir liste, her zaman yanınızda bulunsun.

Kurtarma yaftayı ihtarı, acil vaziyet takımlarına konutta evcil hayvan olduğunu bildiren ve ön kapıya konulan bir yaftadır. Konutta olmadığınız zamanlarda konutunuzda ya da etrafta yangın ve eşi gibi hadiseler alana gelebilir. Bu yafta sayesinde, kurtarma takımları konutunuzda bir hayvan olduğunu ve kurtarılması gerektiğini öğrenecek. 

Kediler ve köpekler, öğrenmedikleri civarlarda tuvaletlerini yapmakta çekinebilir ve zorlanabilirler. Haliyle bu da ciddi sağlık meselelerine yol açar. Bu sebeple kedilere tuvalet mevzusunda destekçi olmak için yanınıza alüminyum folyo ve kum kabı alabilirsiniz. Köpekler için de çiş pedleri ya da taşınabilir ve kapanabilir sahte çim gereklilik alabilirsiniz. 

Acil vaziyetlerde hem evcil hayvanların hem de insanların kaygıları ve evhamları oldukça yüksektir. Ancak kendinizden ziyade ilk olarak arkadaşınızı düşünmeniz gerektiği için bu mevzuda ona pek çok avantaj sağlamalısınız. Arkadaşınızın üzerinde natürel spreyler, baytar reçeli ilaçlar, stresini eksiltecek başka rastgele şeyler ve anti anksiyete destekçilerini kullanabilirsiniz. Bu usuller tamamen durgunlaştırmasa da, azıcık olsun sezdikleri stresi eksiltmeye yetecektir. 

Öte yandan natürel afetlere yatkın bir bölgede bulunuyorsanız, netlikle acil vaziyet tasarınız hazır olmalı. Bir tasarı oluşturmak için son dakikaya kadar sakın beklemeyin! Rastgele bir acil gidişatla karşılaştığınızda tasarınız hazır olacağı için hemen harekete geçecek ve evcil hayvanınız ile beraber kendinizi kurtaracaksınız. 

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required