Yavru Kedilerde Saldırganlık Nasıl Önlenir?

Yavru Kedilerde Saldırganlık Nasıl Önlenir?

Yavru kediler, zaman zaman oyun oynadıklarında saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Bu konuda dikkatli olmak her yavru kedi sahibi insanlar için önemli bir konudur. Dilerseniz ilk olarak kedilerde saldırgan davranış bozukluklarına bir bakalım…

Kedilerde saldırganlık henüz yavruyken ilk birkaç ay sonrası görünmeye başlayabilir. Bu davranışları kedinize göstereceğiniz, tutum ve vereceğiniz eğitimle değiştirebilmek pekâlâ mümkündür. Yavru kediniz, 3 aylık olana kadar saldırgan bir şekilde oyunlara karşılık verebilir. Bu gayet normal bir durumdur. Bu onun sınırlarını nasıl koruyacağını ve doğada nasıl davranması gerektiğini öğretecektir. Ancak ilerleyen zamanlarda bu saldırgan tutumu evdeki diğer bireylere de gösterebilir. Bu nedenle yavru kedinizde saldırgan tutumların önüne geçmek için, onun dikkatini farklı yönlere çekmeyi başarmalısınız. Onunla oyun oynarken, elinizi veya kolunuzu ısırmaya ve size saldırmaya çalışırsa onu durdurmalı ve bu olayları istemediğinizi ona anlatmalısınız.

Kediniz 3 aylık olduktan sonra asla saldırgan bir şekilde oynamasına izin vermemelisiniz. Bu davranışları sergilemeye başladığında, örneğin, elinize sarılarak ısırmaya başladığında, sakin bir şekilde elinizi çekerek oyun oynamayı bırakmalısınız. Bununla beraber onu odada yalnız da bırakabilirsiniz. Daha sonra elinizde bir oyuncak tekrar yanına gidebilir, oyuna kaldığınız yerden yine devam edebilirsiniz. Yavru kedi saldırganlığı yine devam ederse katı bir ses tonuyla “hayır” demeyi ona öğretmelisiniz. Zamanla o sizin dilinizden ne demek istediğinizi anlayacaktır.

İçindekiler

Kediler, ev kedileri bile olsalar, atalarından gelen genleri taşımaya devam etmektedirler. Kediler içgüdüsel olarak saldırmaya yönelik hareket ederler. Örneğin, hareket eden bir nesneyi görür ve onu bir tehdit olarak algılarsa, bu durum yavru kedinin saldırganlığına neden olacaktır. Yavru kediler, hareketli olan her eşyayı ya tehdit olarak ya da oyun olarak algılarlar. Her iki durumda da saldırganlık göstereceklerdir. Bazı durumlar yavru kedilerin daha saldırgan olmasına neden olur.

Yavru kedilerin saldırganlık gösterdiği durumlar;

Kediler saldırıda bulunacakları zaman bazı belirtiler gösterirler. Bu durumda kendinizi iyi anlamalı ve aşağıdaki açıkladığımız  belirtilerden herhangi birini fark etmeniz halinde, kedinize fiziksel bir temasta bulunmamalısınız. Kedinizin size gösterdiği bu işareti “dur” olarak algılar ve ona yaklaşmazsanız, kedinizi saldırıya teşvik etmemiş olursunuz. Sizi bir tehdit olarak algılamayan kediniz duruma anlar ve herhangi bir saldırıda bulunmaz.

Yavru kedilerin saldırı anında gösterdiği belirtiler;

Küçüklükte yeterli sosyalleşmeye sahip olan kedilerde saldırganlık görülme olasılığı oldukça düşüktür. Genellikle agresif ve saldırgan olan kediler, daha önce başka kedilerle yaşamamış, yalnız büyüyen ve sokakta yaşayan kedilerdir. Saldırgan kedileri, bazı olaylar tetikleyerek daha fazla saldırgan olmaları neden olur.

Yavru kedileri saldırganlığa tetikleyen nedenler;

Saldırganlık genelde bir hastalık olarak nitelendirilemez. Bu hareket kedinin gösterdiği doğal ve normal bir davranıştır. Ama saldırganlık tutumu yavru kedinizin kendine ve çevresine zarar verecek boyutlara gelirse, o zaman bu bir tehdit olarak algılanmalı ve tedavi ettirmelisiniz. Veteriner hekim yavru kedide hangi saldırganlık çeşidinin olduğunu bularak size bazı yöntemler ve kedinize nasıl davranmanız konusunda bilgiler verilecektir. Bu saldırganlık çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Yavru kedilerde saldırganlık çeşitleri;

Yavru kedinizde meydana gelen saldırganlığın altında tıbbi bir nedenin olmadığını anlamak için bir veteriner hekime gitmeniz faydalı olacaktır. Osteoartrit, merkezi sinir hastalıkları, hipertiroidizm gibi hastalıklar, aslında çok uysal olan kedinizi, agresif ve sinirli yapabilmektedir. Bu durumda kedim çok saldırgan demeden önce, kedinizin genel sağlık durumunu kontrol ettirmelisiniz. Kedinizde böyle bir hastalık olmadığına veteriner hekim karar verirse, yapmanız gereken öncelikle, kedinizdeki saldırganlığı azaltmak olacaktır. Kedinizdeki saldırganlığı azaltmak çok kolay olmayacağı için çok sabırlı olmasınız. Kedinizi saldırgan tutumdan vazgeçirmenin birkaç yolu vardır.

Yavru kedilerde saldırganlığı önleyecek yollar;

Ayrıca Okuyabilirsiniz

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required