Kediye Süt Verilir Mi? Süt Vermek Zararlı Mı?

Kediye Süt Verilir Mi? Süt Vermek Zararlı Mı?

Yaygın olarak öğrenilen bir bilgi de; sütün kediler için iyi olduğudur. Ancak belirtmem gerekiyor ki bu gidişat düşünülenin aksine yanlış bir hatadan ibarettir. Almaları gereken yiyecek bedellerinin hiçbirini karşılayamamaları bir yana süt ile beslenmeleri mide rahatsızlığı, kramplar ve şiddetli ishal gibi sağlık meselelerine yol açar. Kedilerin bir hayliyi inek sütü ile beslendiğinde susuz bir hayliyi de laktoz intoleransına sahiptir. Altta sütün karşı karşıya vazgeçtiği risklerden şöyle bahsettik; 

İçindekiler

Yavru bir kediye süt verdiğinizde bayıla bayıla içtiğini görüp, bundan memnun kaldıkları mevzusuna kanı getirirsiniz. Ancak gidişat böyle değil! Şayet bir yavru kedi sahibi iseniz, anne sütünü andırdıran bir gıda olan sütü beslenme kumpasının bir parçası haline getirmeyin. Alması gereken yiyecek bedelleri sütün içerisine yer almaz.

Çok fazla harcandığı takdirde gerçek yemesi gereken et mahsullerine karşı bile iştahlarını kapatabilir. Noksan kalan bu gıda, kedinize bir katkı sağlayamayacağı için muhtelif hastalıklara da davetiye çıkaracaktır. Erişkin kedilere süt verilmemesinin önerilmesi ise, sindirim meseleleri yaşamalarınan kaynaklanmaktadır.

Kedilerin çoğunluğunda laktaz enzimi yoktur bu sebeple sütün içerisine yer alan laktozu hazmetmekte güçlük sürüklerler. Bu laktoz hazmedilmediği takdirde, bağırsaklardan da geçemeyerek kan dolaşımına karışamamaktadır. Bu da, sızılı gazlara ve ishale neden olan bağırsak bakterilerine duyarlı hale getirir. Süt ile beslediğiniz kediniz kesintisiz olarak ishal oluyorsa ölümcül bir netice ile karşılaşabilirsiniz. Genelde bu vaka dehidrasyona yol açar ve sık olarak yavru kedilerde görülür. Süt yerine kedinizin gerçek lüzumu olan su vermelisiniz.

Kedinize süt verdiğiniz zaman sindirim sistemi meseleleri yaşadıklarında bunun sütten kaynaklandığını kavrayamazlar. Onlar sadece; soğuk ve taze olması, tanıdık bir tada ve kokuya sahip olması, yavru olduğu zamanları andırdırdığı ve su lüzumlarını süt ile karşıladıkları için içmek isterler.

Evcil kediler, caddedeki kedilere mukayeseyle daha az haraket etmeye ve daha fazla kilo almaya meğillidirler. Günlük kalori ölçülerinin üzerine çıkarlarsa obezite meseleyi ile boğuşmak vaziyetinde kalınabilir. O surattan beslenme kumpasına bir de süt ilave edilirse bu gidişat kaçınılmaz bir hal alır. Muhtelif hastalıklara yol açtığı gibi bir de kilolu kedi meseleleri başınıza tasa kalemtıraş. Bir fincan yağsız süt 91 kalori ederken, bir fincan bütün yağlı süt ise 146 kalori etmektedir. Sıradan bir kilodaki kedi için süt gibi kalorili bir mahsulü harcaması kilosunda başkalaşıma neden olacağı kesin!

Evcil hayvan mahsulü satan pek çok yerde, kediler için üretilmiş olan sütler de satılmaktadır. Bu sütlerin içerisinde loktoz yoktur veya daha az bulunur. Kediniz için az tehlike oluştursa da yağ içeriği öbür sütler kadar yüksektir. Zaman zaman kedinize verebilirsiniz ancak günlük alması gereken kaloriyi aşmamaya özen gösterin. Başlı başına bir öğün olarak faydayı olmayacağı gibi bu sütü verip mamasından eksiltirseniz, gereksinimi olan yiyecek maddelerini daha az alacağı için hiçbir faydayı olmaz.

Bir yarıyıl soya sütünün, inek sütüne mukayeseyle daha iyi geldiği düşünülmüştür. Fakat daha sonra bu vaziyette şaibeli olarak değerlendirilmeye başlandı. Sütün içerisindeki stachyose ve raffinose şekerleri kedinizin sindirim sisteminde meseleler alana getirdiği için artık iyi bir alternatif olmadığı mevzusunda hem fikir olunmuş vaziyette. 

* Süt, kediniz için faydalı bir yiyecek maddesi olmadığı gibi aksine riskli gidişatlar oluşturmaktadır. Kedi ve süt her daim iyi bir ikili olarak düşünülmüş ancak sütlerin sağlıklı olup olmadığı mevzusu hiç bir zaman uslara gelmemiştir. Kedinizi süt ile beslemeden evvel yazımızı okumuş olmanızı temenni ediyorum..

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required