2023 Kedi Aşı Takvimi Ve Aşı Fiyatları

2023 Kedi Aşı Takvimi Ve Aşı Fiyatları

Hem kedinizin hem de evde yaşayan tüm herkesin sağlığı için aşıların düzenli bir şekilde yaptırılması dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Önce kedinizi hastalıklara karşı korursanız akabinde dolaylı olarak kendinizi ve çevrenizdeki insanları da korumuş olursunuz. Bu hastalıkların önüne geçmenin yegane yolu olan kedi aşılarına başlamadan önce muayene edilmeli. Gerektiği takdirde dışkı ve kan tahlili yapılarak kesin sonuçlar elde edilmelidir. Bu aşılar, kedinize yapıldığı takdirde vücudu antikor üretir ve bağışıklık kazandırır. Anne sütü ile beslenen kediler, ilk 45 gün bu sütten almış oldukları bağışıklık hücreleri antikorları ile korunurlar. Bu 45 günün akabinde aşılarını yaptırmaya başlayabilirsiniz.

İçindekiler

Kedinizin tedavisi çok zor ve ölümcül seyredebilen hastalıklara karşı antikor oluşturması yönünden hayati önem taşıyan aşılar içerisinde, normalde uygulanmayıp yalnızca özel durumlarda uygulananlar da vardır. Bundan dolayı aşılar kendi içerisinde core (zorunlu) ve non-core (zorunlu olmayan) olarak ikiye ayrılıyor. Birçoğu her sene bir kez tekrarlanan zorunlu aşılar, herhangi bir koşul gerektirmeksizin yapılması gerekiyor. Bu aşılar felin panlökopeni, felin herpesvirüs, felin kalisivirüs ve kuduzdur. Ülkemizde felin lösemi aşısı zorunlu olmayan aşılar kategorisindedir. Bunların yanında klamidya felis, bordetella ve FIV aşıları zorunlu olmayan aşılar kategorisindedir.

Zorunlu olmayan aşı grubu her kedi için önerilmiyor. Hastalıklardan bazıları önemli müdahalelere ihtiyaç duyduğundan bu aşılar yaptırılmadan önce veteriner hekimi tarafından, hastalık ve aşı sonrasında meydana gelebilecek zararlar baz alınarak yalnızca özel durumlarda yapılması gerekir. Bu aşılar; mantar, periton enfeksiyonları, cinsel yol hastalıkları, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi durumlarda yapılır. 

Eğer kedinizin aşı takvimine uymuyor ve hatta aşılarını yaptırmıyorsanız tüm bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarmış olursunuz. Onları bulaşıcı ve enfeksiyon hastalıkları ile karşı karşıya bıraktığınız gibi bu durumdan sizde nasibinizi alırsınız. Bilhassa aşısı olmayan yavrularda anneden gelen antikorların etkisinin azalmasıyla birlikte vücutta hali hazırda bulunan virüslerin atağa kalkması veya çevreden gelen etkenler çok ciddi enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Maalesef bu hastalıklar kedilerde ciddi enfeksiyonlara yol açmaktadır ve bugün kontrol altına alınabilmelerinin sebebi yapılan aşılama protokolleridir. Aşılama protokollerine tam uyulmayan veya eksik bırakılan bireylerde ciddi mortalite (ölüm oranı) ile seyreden bu hastalıklar tüm riskleriyle ortaya çıkmaktadır.

Aşağıda verdiğimiz tablo ile kedinize hangi zamanlarda hangi aşıyı yaptıracağınızı takip edebilir veya veteriner hekiminiz tarafından size verilmiş olan karneden bu takibi yapabilirsiniz.

Aşı programları değişiklik göstermektedir. Karma aşısı 3 veya 4 doz şeklinde uygulanabilir. Aynı aşının iki dozu arasında maksimum 21 gün olmalıdır. Aşıların 2. dozuyla birlikte vücuttaki antikor seviyesinin maksimuma çıkması amaçlanmaktadır. Gerektiğinden daha uzun süre geçmiş aşıların tekrarlanması gerekir. Bu da kediniz üzerinde ekstra bir aşı yükü oluşturmaya sebep olmaktadır. İstisnai durumlar dışında kedinizin aşı programına tam olarak uymaya özen gösterin!

*Dikkat* Fiyatlar her ilin veteriner hekim odaları tarafından açıklanmış olup il kapsamında olduğu dikkate alınmalıdır.

İç ve dış parazit uygulaması bir aşı değildir. Koruma ve tedavi amaçlı yapılan bir ilaç uygulamasıdır. Düzenli olarak yapılması parazitlerin yaşam döngülerinin kırılması açısından önem taşımaktadır ve ömür boyu yapılması gereklidir. Çünkü kediniz ömür boyu bu etkenlerle karşılaşacaktır.

İç ve dış parazit uygulamaları öncelik taşıyor olup her iki ayda bir muhakkak ki yapılması şarttır. Dış parazit uygulaması dış parazit etkenlerinden kaynaklanan pire ve parazitlere karşı koruma sağlarken, iç parazit uygulaması ise kedinizin bağırsaklarında, akciğerlerinde, kalbinde, böbreklerinde, karaciğerinde ve idrar kesesinde meydana gelebilecek parazitleri etkisiz kılar. Zira bu parazitlerin oluşma durumu dışarı çıkıp çıkmaması ile alakalı değildir. Kedinize sürekli evde bakmanın verdiği rehavete kapılarak parazit uygulaması konusunu göz ardı etmeyin! 

Hatta öyle ki, sadece kediniz için değil sizin için de tehlikeli bir durum olarak tehdit oluşturuyor. Parazitlerin evde kedi ile yaşayan herkese bulaşma riski var. Kedinizde oluşan iç parazitin yumurtaları, dışkı ile vücuttan atılırken önce kedinize oradan da onu severken size bulaşacaktır. Parazitlerin vücuda girmesi durumunda akciğer ve karaciğerinizde kist oluşturma, hamilelikte çocuk düşürme ve gözünüze bulaştığı takdirde kör olma gibi vahim sonuçlara neden olur.

En yaygın olarak görülen viral enfeksiyonlara karşı yapılan karma aşısı temel aşılar arasında yerini alırken, kesinlikle yaptırılması gerektiğini tekrardan vurgulamam gerekiyor! Bu aşı kediniz 2 aylık olduğunda iç/dış parazit uygulamalarından bir hafta sonra yapılır. Karma aşının birincisi yapıldıktan sonra hekiminiz tarafından ikincisi için gün verilmekte. Aşının yan etkileri arasında; ateş, halsizlik, iştahsızlık ve hastalık belirtilerinin olması doğaldır. Ancak bu sepmtomlar ikinci güne de taşınırsa, vakit kaybetmeden veteriner hekiminiz ile iletişime geçmelisiniz. 

İsminden de anlayacağınız üzere kedinizi kuduz virüsüne karşı korumak adına yaptırılan aşı kediniz,  siz ve evde yaşayan tüm herkes için önem arz etmektedir. Kediniz 3 aylıkken yaptırılmasının sebebi, anne sütünden aldığı antikorların 3 ay koruma süresi olmasıdır. Ancak bu 3 ayın sonunda mutlaka ki aşı vurulmalıdır.

En yaygın hastalıklardan biri olan lösemiye karşı korumak için yaptırılan lösemi aşısı, her ne kadar belirli bir süreçte yararlı olsa da yinede tam sonuç verme olasılığı yoktur. Ancak yinede yaptırılması zorunlu temel aşılardandır.

4 aylık olan kediniz için, veteriner hekimizin tavsiyesi üzerine FIV aşısı vurulabilir. Yine oldukça önem arz eden bir aşı olup kedinizin aşı olmaması durumunda ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilir ve sonucu malesef ki ölüm ile neticelenebilir.

Yetişkin kedilere kıyasla yavru kediler bağışıklık sistemi yönünden oldukça hassaslardır. Karşılaşabilecekleri hastalıklara karşı mücadeleci olamayıp yenik düşebilirler. Sizin dokunmaya özen gösterdiğiniz minik kediniz bakteri ve parazitlerin kurbanı olabilir düşüncesi hep aklınızda bulunmalı ki, bu tatlı canlıların aşılarını yaptırmayı ihmal etmeyin. Aşı yaptırmak kadar doğru zamanda, doğru aşıyı yaptırmakta bir o kadar önemlidir. Bu yüzden veteriner hekiminiz ile devamı bir iletişim halinde kalarak aşı takvimini düzenli olarak uygulamalısınız.

Her aşıda olduğu gibi kedinize yapılan aşıların da yan etkileri tabiki vardır. Fakat birçok kedide görülme durumu oldukça düşük. Oldu da sizin kediniz bu düşük oran içerisinde yer almadı diyelim, paniğe kapılmayın 24 saat gibi bir süre içerisinde bu etkiler geçecektir. Ancak 24 saati aşan belirtiler için veteriner hekiminiz ile görüşmenizin de gerekliliğini vurgulamalıyım! Görülebilecek semptomlar:

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required