Kediler Neden Ağlar Gibi Miyavlar? İletişim Yolları

Kediler Neden Ağlar Gibi Miyavlar? İletişim Yolları

Kediler farklı ses tonlarında ve bulundukları ortama göre değişik şekillerde hırlama & miyavlamaktadırlar. Kedilerinizin ne şekilde ve hangi tonlarda miyavladığına dikkat etmelisiniz. Bu sayede kediler neden miyavlar sorusunun cevabını bulabilir ve size bir şeyler söylemek isteyen kedinizin ne istediğini ve neler düşündüğü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kedilerin miyavlama davranışında bulunması, sizlerle iletişime geçmek üzere yaptığı bir davranış şeklidir. Kedilerin bu konudaki davranışları, değişkenlik göstermektedir. Hiç sesi çıkmayan, sessiz ve sakin bir kedi olduğu gibi sürekli miyavlayan ve geveze kediler de olabilmektedir. Bu durum kedilerin cinslerine göre farklılık göstermektedir. Ayrıca kedilerin cinslerine göre yavru kedi mırlama şekilleri ve hareketleri de farklılık gösterir. Bu duruma örnek verecek olursak, Siyam kedilerinin miyavlama sesi insanların kulaklarını tırmalarken,  Ankara kedilerinin miyavlama sesi ise insanlara huzur vermektedir.

İçindekiler

Beslediğiniz kediler, miyavlamalarının yanı sıra sergilemiş olduğu hareket ve davranışlarla, sahiplerine ya da çevresinde bulunan insanlara bir şeyler anlatmaya çalışmaktadırlar. Bu yazımızda kedinizde karşınıza çıkabilecek miyavlama davranışlarını detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. İşte o davranışlar;

– mide sorunları,

– bağırsak hastalıkları,

– ve idrar yapamama durumu

gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bu durum zamanla düzelmeyip, hiç durmadan miyavlama devam ederse, en kısa zamanda veterinere götürüp, sorunun ne olduğunu anlamaya çalışmalısınız.

Kediler miyavlarken bazı belirgin özellikler gösterirler. Miyavlama şekillerine göre değişen bazı kedi davranışları aşağıdaki gibidir;

Evinizde beslediğiniz kediler, acıktıkları zaman mama kabı etrafında dolanabilirler. Böyle zamanlarda kedilerinizde acıkma miyavlaması görülmektedir. Ayrıca kediler kuyruklarını havada tutarak, etrafınızda dolanıyorsa, bu hareketle de acıktıklarını söylemektedirler. Minik dostlarımız acıktıklarında yüksek sesle miyavlamazlar. Acıktıkları zaman mama kaplarını bulamazlarsa, tırmalama davranışında ve hiç karıştırmadığı yerleri, karıştırma davranışında bulunabilirler. Kedileriniz hangi davranışı yaparsa yapsın, mutlaka sizin yanınıza gelip miyavlama hareketinde bulunurlar.

Kedilerde kızgınlık dönemi oldukça zor bir süreçtir. Bu süreçte kediler en yüksek sesle miyavlamaktadırlar. Üstelik bu miyavlamaları, gece boyu devam edebilir ve genelde kedi sahipleri için de rahatsız edici bir durumdur. Kediler bu dönemde sık sık miyavlar ve bir yerleri tırmalarlar. Ayrıca camdan etrafı izleyerek, kedi seslerini dikkatlice dinlerler. Kediler bu sık sık ve yüksek sesle miyavlama davranışını, kızgınlık dönemi bitene kadar sürdürebilir. Bu dönemde miyavlamaları oldukça şiddetlidir. Kızgınlığa giren kedilerinizi çiftleştirmeli ya da kısırlaştırma işlemi yapmanız gerekmektedir. Eğer bunları yapacak fırsatınız yoksa veterinerden kediniz için sakinleştiriciler istemelisiniz. Bazı durumlarda kedilerin kızgınlığa girmesinden sonra, kediler sadece çiftleşme nedeniyle miyavlamayabilir. Bu duruma sebep olan rahatsızlıklar da mevcuttur. Bu rahatsızlıklar;

Her iki durum da kedilere ağrı ve acı veren rahatsızlıklardır. Uzman bir veterinerin tanı koymasının ardından, tedavi sürecine başlanmalıdır.

Kediler farklı sebeplerden dolayı miyavlayabilmektedirler. Bu miyavlama seansları bazen acı miyavlamalara da dönüşebilmektedir. Bunu anlamak için kedinizin genel durumunu takip etmelisiniz. Yani kedilerinizde açlık yoksa dışarı çıkmaya da gerek duymuyorlarsa ve kızgınlık döneminde de değillerse, bu acı miyavlamaların bir sebebi olmaktadır. Kedilerinizde böyle bir durum fark ettiğinizde, vakit kaybetmeden uzman bir veterinere götürmelisiniz.

Kedinizin cinsi, onun yavru olmasında dahi pek bir şey fark ettirmez. Çünkü sessiz bir kedi cinsine sahip olsanız bile henüz yavruyken de çok fazla miyavlayabilmektedir. Bunun nedeni, yalnız hissetme ve yeni girdiği ortama alışamadığı için korkmasından kaynaklanmaktadır. Yavru kediler, yaşadığı bazı sağlık sorunlarından dolayı yüksek sesle ve sık sık miyavlayabilirler. Eğer onlarda aşırı miyavlama gözlemliyor ve bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorsanız, acilen veterinere götürüp göstermeniz doğru olacaktır.

Kediler mutlu olduklarında genelde miyavlamak yerine, mırıldanmayı tercih etmektedirler. Bazen kediler okşandıkları sırada veya kaşınırken çok yüksek sesle mırıldanmaktadırlar. Yaptıkları bu hareket, onların çok mutlu olduğunu göstermektedir. Kedilerin mırıldanmalarının yanına çok sık olmasa da bazen miyavlamalar da eşlik etmektedir.

Kedilerde birden bire başlayan bir başka miyavlama davranışı da dış kapı önlerinde yaşanmaktadır. Kimi kediler dışarıya açılan kapı önlerinde miyavlamaya başlarlar. Bu davranışın altında birden fazla neden aranabilir. Duruma ihtiyatlı yaklaşarak kedinizin bir sağlık problemi olup olmadığı konusunda rutin kontrollerini yapmanızı tavsiye ederiz. Kedi Sağlığı kategorimizde kedilerde hastalık belirtileri ve bakım ipuçları hakkında yazılmış içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Eğer miyavlamalara bir de tırmalama eşlik ediyor ve kapıyı tırmalama eğilimi gösteriyorsa bu davranış karşısında da dikkatli olmakta yarar var. Tüm bunların yanında kedilerde kapı önlerinde miyavlama davranışının altında yatan neden çoğunlukla kızgınlık dönemi ile örtüşmektedir. Kediler kızgınlık dönemine girdiğinde daha önce göstermediği davranışları gösterebilir, miyavlamalarında artış gözlemlenebilir. Çözüm olarak kedilerde kısırlaştırma işlemi yapılarak kızgınlığın tamamen geçmesine olanak sağlanır. Bknz: Kedilerin erken kısırlaştırılmasının önemi ve faydaları

Kedilerin miyavlaması normal karşılanmaktadır. Ama bazı zamanlar çok fazla miyavlayarak insanların rahatsız olmasına da neden olmaktadırlar. Böyle zamanlarda kedinizin miyavlamasına engel olmaya çalışmak yerine, öncelikle neden miyavladığını öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

Kedinizin miyavlamaya başladığında onu ve çevreyi izlemeniz, bu konuda size yardımcı olacaktır. Etrafta olan olayları kaydetmeniz, kedinizin ne zaman fazla miyavlamaya başladığını ortaya koyacaktır. Aşırı miyavlama sesinin nedenini öğrendikten sonra, kedinizin sesini ayarlayabilmesi için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır. Bunları uygulayarak kedinize yardımcı olabilirsiniz.

Kediniz çoğunlukla hangi durumlarda miyavlamakta? Onu anladığınızı düşünüyor musunuz? Kedinizle yaşadığınız tecrübelerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required