Kedi Sağlığı Için Suyun Önemi Nedir?

Kedi Sağlığı Için Suyun Önemi Nedir?

Kedi sıhhati için suyun ehemmiyeti oldukça büyüktür. Her kedi yeterli ölçüde harcamalıdır. Ancak kediler suyu içse de ne kadar harcamaları gerektiği mevzusunda fikir sahibi değildir. Bu sebeple aile abonelerinin yalnızca mama değil su kabını da hakimiyet etmesi gerekir. Ayrıca konuttaki patili arkadaşların su tüketimlerini korurken caddedeki canlıları unutmamalıyız. Onlar suya ve dolaylı olarak bize muhtaçlar.

Kediler yıkanmayı ya da su ile temas etmeyi hoşlanmasalar da bedenlerinin kaybettiği suyu geri kazanmak için harcamak zorundalar. Her kedi sıhhatini gözetmek ve serinlemek için su içmelidir. Öteki canlılar gibi onlar da su içmezse muhtelif hastalıklara maruz kalabilir ve can verebilirler. Kedi beğenirler olarak özellikle yaz aylarında kedilerin erişebileceği alanlara içi su dolu kaplar bırakmalıyız.

Canlılar için su tüketimi hayati ehemmiyet taşır. Nebatlar, hayvanlar ve insanlar suya fakirdir. Kimileri için su konut demektir. Bu sebeple suya umursamalı ve asla su tüketimini bakımsızlık etmemeliyiz. Ayrıca suyu boşa akıtmamalı ve gerektiği kadar kullanmalıyız.

Kediler ne kadar su içmeleri gerektiğini bilemezler. Mamalarını yer ve su içmeye yönelirler. Bazen de sıcaktan sıkıldıkları için su kaplarını ararlar. Ancak belirttiğimiz gibi gereksinimleri olan ölçüyü öğrenmedikleri için az su harcayabilirler. Bu sebeple kedi beğenirler olarak bu vaziyeti hakimiyet altına almalı ve patili arkadaşımızın harcadığı su ölçüsünü önemsemeliyiz.

Kedi su içmiyor ise öncelikli olarak böbrek meseleleri yaşar. Ardından pek çok hastalık ile karşı karşıya kalabilir. Zira beslenme ve su tüketimi birbirleri ile doğrudan iletişimlidir. Yalnızca beslenme ile kedimizin sıhhatli olduğunu düşünemeyiz.

Yapılan araştırmalara göre kedilerin su tüketimleri yedikleri mama ölçüyü ile iletişimlidir. Ancak bazı kediler yaş ve kimileri kuru mama yediği için kedinizin ne kadar su içmesi gerektiğini hangi cins mama harcadığına bağlı olarak hesaplama yapmanız gerekir. Yaş mamaların yarısı sudan oluşur. Bu sebeple yaş mama harcayan kedilerin daha az su harcaması oldukça normaldir.

Yaş mama harcayan kediler yedikleri mama ölçüsünün iki ya da üç katı kadar su içmelidir. Kuru mama harcayan kediler ise 4 katı su harcamalıdır. Kediniz çok hareketli ise ya da hava çok sıcaksa bu ölçü daha da artmalıdır.

Patili arkadaşlarımız titiz ve farklılığı hoşlanmayan canlılardır. Bu sebeple su tüketimlerine destek olmak için dikkat etmemiz gereken ince detaylar bulunuyor. Bunlardan ilki su kaplarının pak su ile dolu olmasıdır. Elbette kapları da pak olmalıdır. Kumpaslı olarak arınılması gerekir. Su yüzeyinde lekelilik mevzubahisi olduğunda kediler su içmekten bırakır. Onlar berrak ve akan suyu daha çok beğenirler. Bu sebeple bir su pınarı satın alabilirsiniz. Aksi takdirde kediniz musluktan su kapsa ya da sizi protesto ederek bir vakit su içmeyebilir. Kediler genellikle mamalarını tamamladıktan sonra su içmek ister. Bu sebeple mama kabını doldururken su kabını da tazeleyebilirsiniz.

Kullanılan su kabının hammaddesi de ehemmiyetlidir. Paslanmaz çelik ya da porselenden yapılmış bir kap suyun tadını bozmaz. Ancak porselen kırılma riski var olduğu için en ideali seçimi çelikderi yana yapmaktır. Kullanımı uzun vakit olacağı için fiyatını bir kere ödeyecek gibi düşünmelisiniz. Kediler su kaplarını yıkabilir ya da öğrenerek bir yerden itebilir. Ne ile ve ne zaman oynayacakları emin olmaz. Onlar için her şey oyuncak olabilir.

Su kabının ağır olması sizi kaygı vermemeli. Aksine ağır olduğu için rahat olmalısınız. Zira kediniz ona çarpsa dahi içindeki su tamamen bitmeyecektir. Yıkılmayan su kapları kedilerin susuz kalmasını önler. Özellikle çalışan aile fertleri konutta yalnız kalan kedileri için su kabının tercihinde çok iyi düşünmelidir.

Oldukça sıcak geçen zamanlarda kedilerin su kaplarına ilave edilen bir parça buz sayesinde hem ferahlamaları hem de su seviyesinin tükenmemesi sağlanır. Kedi sıhhati için suyun ehemmiyeti unutulmamalıdır.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required