Kaybolan Kedi Nasıl Bulunur? Kayıp Kedi Bulma Yöntemleri

Kaybolan Kedi Nasıl Bulunur? Kayıp Kedi Bulma Yöntemleri

Kediler ile yaşamak ne kadar eğlenceli ise bir o kadar da zordur. Bu yüzden kaybolan kedi nasıl bulunur sorusunu çok fazla duyarız. Kaybolan Kedi Nasıl Bulunur? Kayıp Kedi Bulma YöntemleriKayıp kedi ilânları ile karşılaşmış olma ihtimaliniz çok yüksektir. Çünkü oldukça zeki ve insanlara yakın olan kediler çeşitli nedenler dolayısıyla kaybolabilir. Bunu yaşamış olan pek çok kedi sever var. Sokak kedileri için kayıplar çok daha fazladır. Sokak kedisi beslemeye gönüllü olanlar, her gün kapısında miyavlayan patili dostları, bir gün göremeyince merak ederler. Ancak evcil kedilerde de durum aynıdır. Evde bakılmalarına rağmen kaybolabilirler. Onlar meraklı, cesur ve bağımsızdır. Evde yaşamaktan memnun olmalarına rağmen yapıları gereği yaramazlık yapar ve kaybolurlar. Bu kaybolmaların yüksek payı evde oluşanlardır. Fırın içinde şekerleme yapanlar, çamaşır makinesinde huzuru yakalayanlar ve dolap içerisini karıştırırken içeride kapalı kalanlar şeklinde liste uzayıp gider. Kediler ile yaşamak ne kadar eğlenceli ise bir o kadar da zordur. Bu yüzden kaybolan kedi nasıl bulunur sorusunu dahi araştırmak zorunda kalabilirsiniz. Ki bu durumu üst üste yaşayanlar da mevcut. Çünkü bazı kediler ev içerisinde sakin bir ortam yakalamak için kaybolmayı tercih eder.

Kayıp kedi bulmak
Kayıp kedi bulmak ve sahibine teslim etmek büyük bir duanın kabulüdür. Aile üyelerini mutlu etmenin yanı sıra ödül kazanmak da mümkündür. Bu işi severek yaptıkları için çoğu kişi ödülü almaz bile. Diğer yandan kendi kayıp kedinizi bulmanız da aynı mutluluk yoluna çıkar. Ancak bunun için dikkat edilmesi gereken önemli ipuçları vardır. Hayat kurtaran bilgi kayıp kediyi de buldurur elbet. İlk olarak evde arama yapmanız gerekir. Evde beslenen bir kediyi elbette evde aramalısınız. Sokakta beslenenler için durum farklıdır. Hem şanslı hem şanssınızdır. Sokakta yaşadığı için evin çevresini bilir ve evi tanıyabilir. Ancak özgürlüğünün verdiği güç ile çok fazla uzaklaşabilir. Dışarıda başına bir şey gelme ihtimali evden çok daha yüksektir.

Yapılan araştırmalar ve anket sonuçlarında kedilerin evlerinden 500 metreyi içeren bölgede bulunma ihtimallerinin oldukça yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle zaman geçmeden aramaya başlamak çok etkili.

Evde kaybolan kedi nasıl bulunur?
Kayıp evcil kedileri ilk olarak evde aramak gerekir. Evde kaybolan kedi hızlı bir şekilde bulunur nasıl ki bebekler ve çocuklar bazen yaramazlık yapar ya da bir şeyler merak ettikleri için sessizliğe bürünürler. Kediler de aynı şekilde ev içerisinde kaybolabilir. Fiziksel ve karakteristik özellikleri kaybolmaları için oldukça müsait bir durum hazırlar onlara. Evde kaybolan kediyi bulmak için;

Gözlem yapın
Evde açık kapı yada pencere var mı, diye göz yapmalısınız. Umarım yoktur. Eğer varsa, kedinizi ev içerisinde kısa süre arayıp sokağa çıkmanızı tavsiye ederiz. Kediniz balkonda vakit geçirebiliyorsa, balkona da bakmalısınız. Balkondan aşağıya da ! Ne yazık ki güvenlik önlemleri alınmadığında kediler balkondan ya da pencereden düşebilir.

Ses çıkartın ya da adı ile seslenin
Kediler çok iyi duyarlar. Bu nedenle evde ses çıkartarak kaybolan kediyi bulmak oldukça kolaydır. Bir yerde uyuyup kaldıysa sesi duyacak ve ortaya çıkacaktır. Ayrıca kedinize seslenmeniz de oldukça önemli. Sizin sesinizi duyunca meşgul olduğu şeyi bırakıp yanınıza gelecektir.

Oyuncaklarını kullanın
Her kedinin evde oynadığı oyuncaklar vardır. Ancak bir oyuncak çok değerlidir. Kedi oyuncağını elinize alıp kedinize seslendiğinizde yanınıza yaklaşacaktır. Kedi oyuncakları genellikle seslidir. Çıkarttığı sesi de kullanmanızı tavsiye ederim.

Güzel kokular ile yemeğe davet edin
Kediler bir süre sonra elbette acıkacaktır. Böylece bulunmaları da kolaylaşacaktır. Ancak kayıp kediyi evde bulmak için zaman çok önemlidir. Evde kaybolduğundan emin olmak ve onu çabucak bulmak gerekir. Aksi takdirde evde çok vakit geçirilir ve sonunda evde olmadığı anlaşılırsa, bulunması daha da zorlaşabilir. Evden dışarı çıkmayan kedilerin evlerini bulması ihtimali düşüktür.

Kedilerin duyma ve koklama yetileri çok yüksektir. Bu nedenle leziz mamalar hazırlayarak kediniz evde kaybolduysa, bulunmasını sağlayabilirsiniz. Eğer dolabınızda yaş mama varsa, ısıtarak daha leziz hâle gelmesini sağlayabilirsiniz. Kokuyu duyan masum patiler hızlıca yanınıza yaklaşacaktır. Uyuyan kedi bile sıcak mama kokusuna uyanır.

Kaybolan kedi için ilk yapılması gerekenler
kayıp kedi ilanı
İlk saatler kayıp vakalarında olumlu sonuç almak için çok önemlidir. Bu nedenle ilk yapılması gerekenler konusunda bilgi sahibi olarak hızlıca hareket edebilir ve kedinizi bulma ihtimalinizi yükseltebilirsiniz.

Evde yalnız değilseniz, diğer aile üyelerine ya da evdekilere kediyi bulamadığınızı bildirin ve herkesin size yardımcı olmasını sağlayın. Bu kediyi bulma ihtimalini yükseltecek en etkili harekettir. Yalnızsanız, birilerinden yardım alabilirsiniz. Onlar gelene kadar elbette siz aramalısınız.
İlk olarak ev içi aranmalı. Birden fazla kişi iseniz, herkes bir odaya yönlenmeli. Tek başına arayacaksanız, her aradığınız odanın kapısını örtün ki nerelere baktığınızı unutmayın. Ayrıca kediniz oda kapısı kapandığında size kendini duyurmak için miyavlar.
Evde kamera varsa, son bir saati izlemesi için birinden yardım isteyim ve siz de bu süreç içerisinde aramaya devam edin.
Evde olmadığından emin olduktan sonra evden çok fazla uzaklaşmadan çevreyi arayın.
Kedinin fotoğrafını göstermek için telefonunuzu yanınıza alın ve çevredeki komşu ve esnafı dolaşarak haber verin. Böylece kediyi görenler sizi bulmaya çalışacaktır. Ayrıca her haber verdiğiniz kişiye size ulaşması için bir telefon numarası da bırakabilirsiniz.
Araba altları ve bahçeleri iyice aramayı unutmayın. Kaybolan kediler korkar.
Gündüz saatlerinde bulamazsanız, akşam aramaya çalışın. Gece sessizliğinde daha kolay bulabilirsiniz.
24 saat içerisinde bulamazsanız, kayıp kedi ilânı hazırlayıp evin çevresindeki alanlara asabilirsiniz.
Mikroçip takılı olan kediler için veterinerlerden bilgi alınabilir.
Kaybolan kedi evini bulabilir mi?
Kaybolan kediler eğer daha önce bahçede bakıldıysa evini bulabilir. Bunun yanı sıra park yürüyüşlerine sıklıkla çıkan kediler de aynı şekilde. Ancak evden hiç çıkmayan ve kaybolan evcil bir kedi evini bulamayabilir. Bulma ihtimali oldukça düşüktür. Çünkü evin dışını çok fazla görmez.

Kediler ilişkisel hafızaları sayesinde hayatı rahat yaşarlar. Bu nedenle bahçede bakılanlar sıklıkla bahçeden dışarı çıkabilir ve kaybolabilir. Çoğu zaman yolu bulsa da çok uzaklaştığında bulamayabilirler. Bu nedenle kaybolan kedinin evi bulma olasılığı, evden ne kadar uzaklaştığı, ne kadar çok sosyalleştiği ve kaybolduktan sonra ne kadar süre üzerinden geçtiği ile bağlantılıdır. Elbette kayıp kediler günler hatta aylar sonra bulunabilir. Fakat evcil olanlar hazır beslenmeye alıştıkları için dışarıda aç kalırlar, üşürler ve doğal yaşam alanlarında yaşamaları için sahip oldukları pek çok şeyi unuturlar.

Kayıp kedi bulunduğunda ne yapılmalı?
kayıp kedi nasıl bulunur
Kayıp olan tüylü dostunuzu bulduğunuzda ya da kendisi gelip eve girmeye çalışıyorsa, onu eve almadan önce veterinere götürmelisiniz. Elbette ilk olarak beslemeli ve su içmesini sağlamalısınız. Pire, kene ve hastalık kontrolü yapılmalı. Muayene olması ile içiniz rahat edebilir.

Muayene yapıldıktan sonra her şey oldukça iyi çıkarsa keyfiniz daha da artar elbette. Ancak bir diğer yandan bir daha kaybolursa ihtimali beyninizde dolanıp durur. Ne de olsa büyük bir ihtimaldir. Bu nedenle oldukça güvenli ve sessiz bir oda hazırlayarak kediyi orada tutmak en iyisi olabilir. Kediyi bir odaya kapatmak ne kadar doğru olur diyorsanız, hiç endişelenmeyin. Kediler için küçük bir oda yeterlidir. Hem içiniz rahat olur hem de kaçma ihtimali ortadan kalkar. Zaman geçtikçe eski düzene geri dönebilirsiniz. Ancak güvenlik önlemlerini arttırmanız ve daha fazla dikkatli olmanız gerekir.

Yazıyı yazarken bile ne kadar zorlandığımı sizlere anlatamam. Çünkü kayıp bir patili dost acısı oldukça büyüktür. İçinizde her zaman patlamaya hazır bir volkan varmış da bugünü bekliyormuş, diye düşünürsünüz. Bunu yaşayan biri olarak yazımı sadece kulağınıza küpe olsun, diye okuduğunuzu ümit ediyorum.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required