Ankara Kedisi Ile Van Kedisi Arasındaki Farklar

Ankara Kedisi Ile Van Kedisi Arasındaki Farklar

Ankara kedisi ile Van kedisini karıştırmak oldukça kolaydır. Her iki ırk birbirine her ne kadar benzese de Türk kökenli olduğu anlamına gelmiyor! Bu birbirinden tatlı kedileri vereceğimiz bilgiler doğrultusunda rahatlıkla ayırt edebilirsiniz.

İçindekiler

Ankara ve Van kedileri Türkiye’de ortaya çıkmış olup her iki cinsin nesli tekenmiştir. Van kedileri için Nuh’un gemisinden geldiği inanış söz konusudur. Varolmalarını Avrupa ve Amerikalı kedi severlere borçlu olan bu kedi cinsi, 1950 yılların sonlarına doğru iki İngiliz kadının Türkiye ziyaretlerinde Van kedisini ülkesine getirdiler. Ankara kedisi ise 10. yüzyılda Vikingler tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. 20. yüzyılın başlarında Ankara’da Türk Hayvanat Bahçesi, Ankara kedisi yetiştirme programı başlatmışlardır.

Sokakta pek çok renkte Ankara kedisine rastlasanızda, saf Ankara kedisi beyaz renkte olur. Bakımları hayli kolay olup göz rengi ve yapısı da diğer kedilere kıyasla daha farklıdır.

Ankara kedilerinin göz renkleri  mavi/kehribar, mavı/sarı, yeşil/sarı renklerde olabilir. Gözü badem şeklindedir.

Van kedisinin tüyleri, Ankara kedilerine kıyasla daha kısa olup postları ise kalındır. Gözdesi beyaz, baş ve kuyrukarı renklidir. En ilgi çeken en önemli özelliği dik duran ve havada dalgalanan uzun tüylü renkli ve tüylü kuyruğudur.

Van kedilerinin beyaz renkli olması en belirgin özelliğidir. Çoğu yerde beyaz renkte olup baş ve kuyruk renkleri koyudur.

Ankara kedisi birçok açıdan genetik olarak farklıdır. En önemlisi ise tüy rengidir. Düz beyaz renkteyken Van kedilerinin farklı noktalarında koyu renkler mevcuttur.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required