Köpek Pire Ilaçları Kedilerde Kullanılabilir Mi?

Köpek Pire Ilaçları Kedilerde Kullanılabilir Mi?

Kedilerde pire tedavisi gerçekleştirilirken en uygun yöntemi ve ilacı belirlemek çok önemlidir. Bu süreçte köpeklerde kullanılan pire önleme yöntemlerinin kedilerde kullanılıp kullanılamayacağı ise sıklıkla karşılaşılan tartışma konularından biridir. Kediniz için en güvenli pire önleme yöntemini belirlemek sadece pirelerden kurtulmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kedinizde oluşabilecek ciddi zararları da önlemeye yardımcı olur.

İçindekiler

Pire ilaçları hem kedilerde hem de köpeklerde sıklıkla aşağıdaki yöntemlerle uygulanabilmektedir:

Pire ilaçları için topikal yöntem dediğimiz deriden uygulama şekli en sık tercih edilen yöntemdir. Bu uygulama yapılırken kedinizin yalayamayacağı bir yere, örneğin ense kısmının biraz üstüne uygulanabilmektedir. Topikal olarak uygulanan ilaçlar veterinerden temin edilebileceği gibi reçetesiz de temin edilebilmektedir. Fakat internet sitesi, evcil hayvan mağazaları gibi yerlerden temin edilen pire damlalarının, veteriner kliniğinde satılanlar kadar etkili olmadığı unutulmamalıdır. Topikal yöntemle uygulanan ilaçlar kedilerde pire tedavisi için en güvenli ilaçlardandır.

Oral yolla alınan pire ilaçları çoğunlukla veterinerlerden temin edilebilmektedir ancak bazıları reçetesiz olarak da alınabilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi internet sitesi, evcil hayvan mağazaları gibi yerlerden temin edilen pire damlalarının, veteriner kliniğinde satılanlar kadar etkili olmadığı unutulmamalıdır. Topikal ilaçların evcil hayvanınız tarafından emildiğinden emin olamıyorsanız ya da birkaç saat boyunca hayvanınızın üstünün ıslak kalmasına tahammül edemeyecekseniz, oral pire ilaçları sizin için daha iyi bir seçim olacaktır.

Çoğunlukla tek bir etken maddeye sahip olan ve enseden uygulanan pire damlalarına göre daha seyreltilmiş formda olan preparatlardır. Bu sebeple de çoğunlukla yavru hayvanlarda tercih edilir. Sprey ilaçlar doğrudan hayvanlara ve ortama püskürtülerek uygulanabilir. Bu spreyler evcil hayvan mağazalarından temin edilebilir ancak veteriner kliniklerinden temin edilenler kadar güvenilir  ve etkili değildir.

Şampuanlar ise ense damlası, oral ilaçlar ve spreylerin aksine sadece tedavi amacıyla dış parazit istilası olduğu zaman kullanılır. Evcil hayvanınızdaki dış parazit etkenlerini öldürmek için banyo esnasında uygulanır.

Tozlar kedinizin sıklıkla zaman geçirdiği halı ve diğer kumaş yüzeylerde bulunan canlı pirelerin öldürülmesi amacıyla kullanılan etkili bir yöntemdir.

Pire istilası olan bir ortamda pirelerin öldürülmesi amacıyla kullanılan pire bombaları, uygulandığı zaman bütün hacmi kaplar ve pirelerin kaçabileceği bir yer bırakmaz. Özellikle pirelerin yaşamaktan zevk aldığı küçük alanların temizlenmesinde oldukça etkilidir. Uygulandığı taktirde zehirli olabileceği için evcil hayvanların ve insanların bir süre bu ortama girmemesi gerekmektedir.

Pire tasmaları geçmişten günümüze pireleri evcil hayvanlardan uzak tutmak amacıyla sıklıkla kullanılmıştır. Gelişen teknolojiyle pire tasmalarının bu özellikleri de önceki versiyonlarına göre çok daha etkili bir hale getirilmiştir.

Bir önceki maddede bahsettiğimiz üzere çeşitli formlarda birçok pire ilacını piyasada bulmak mümkün olmaktadır. Bu ilaçların bazıları hem kedi hem de köpeklerde uygun dozajda kullanıldığında olumlu sonuçlar alınabilmektedir. İlaçların bazıları ise kediler için toksik olduğu için kedilerde kullanmak sakıncalı olmaktadır. Evcil hayvanlarla ilgili her geçen gün ilaç yelpazesi genişlemesine karşın pireler için kullanılan ilaçlar arasında en popüler olanlar şu şekildedir; selamektin, fipronil, afoxolaner, nitenpiram, spinosad, fluralaner, sarolaner, imidakloprid ve doğal yollarla hazırlanmış ilaçlar.

Evde hazırlayabileceğiniz doğal ilaçlar için: Kedilerde pire tedavisi için ev ilaçları

Kediler, sadece daha küçük olmasıyla köpeklerden ayrılan canlılar değildir. Bu nedenle köpekler için kullanılan pire ilaçları her zaman kediler için güvenli olmayabilir. Kedilerin ve köpeklerin metabolizması farklılıklar göstermektedir. Bazı ilaçlar köpekler için güvenliyken kediler için ölümcül sonuçlar doğurabilir. Aynı ilaç kedi için kullanılabiliyorsa bile farklı dozlarda kullanılması gerekebilir. Bu nedenle şüphelendiğiniz bir durumda ilacı kullanmadan önce veteriner hekiminize danışmanız en iyi seçim olacaktır. Fakat siz yine de mümkün olduğunca kedilere özel olarak hazırlanmış pire ilaçlarını kullanmaya gayret edin.

Pire ilacını veteriner hekiminiz aracılığıyla temin ettiyseniz bu ürün büyük ihtimalle kedinize zararı olmayan bir üründür. Ancak pire ilacını evcil hayvan ürünleri satan bir mağazadan satın alıyorsanız ürünün içeriğinde kedinize zarar verebilecek bazı bileşenler bulunabilir. Bu nedenle ürün etiketini çok dikkatli bir şekilde incelemelisiniz.

Birçok pire ilacının etken maddesi olarak karşımıza permetrin çıkmaktadır. Buna karşın siz mümkün olduğunda bu etken maddeyi içermeyen ürünleri kullanmaya özen gösterin. Her ilacın yan etki gösterme ihtimali bulunmasına karşın uygun dozlarda kullanıldığı takdirde aşağıdaki etken maddeler kediniz için daha güvenlidir:

Bazı tamamen doğal içeriklerden elde edilen evde yapılan pire ilaçları da kedilerin sağlığı açısından zararsız olabilmektedir. Tabi bu ilaçlar pirelerin önlenmesinde ve öldürülmesinde az önce bahsettiklerimiz kadar etkili değildir. Bu tür ilaçların bileşenleri üründen ürüne farklılık gösterebileceği için bunları kullanmadan önce veteriner hekiminize danışmanızda fayda var.

Köpek pireleri ve kedi pireleri birbirlerinden farklıdır ancak her ikisi de kedi ve köpekleri enfekte etme kabiliyetine sahiptir.

Organofosfat toksisitesi ishal, kusma, göz bebeklerinin küçülmesi, titreme, salya akması gibi belirtilerle kendini gösterir. Pire ilacı zehirlenmesi doza bağlı olarak ölümcül de olabilmektedir. Etkiler 1-12 saat arasında kendisini göstermeye başlar ve 3 güne kadar devam edebilir.

Kedilerde pire tedavisi başladıktan 24 saat sonra pireler büyük oranda evcil hayvanınızı terk etmiş olacaktır. İlaçların etki süresi ise kullanılan ilaca göre 1,5 ile 3 ay arasında değişmektedir.

Pire ilaçlarının kalıntıları kediler üzerinde bir haftaya kadar varlığını korumaktadır. Bu nedenle bir hafta boyunca kedinize temas ettikten sonra ellerinizi yıkamanız gerekmektedir. Çocuğunuzun, parazit tedavisi gören kedinizle temasını olabildiğince azaltmanız da çocuğunuzun sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required