Kedilerde Parazit Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Kedilerde Parazit Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Evcil kediniz yaşamının bir döneminde ne yazık ki yuvarlak kurt, kancalı kurt ve tenya gibi iç parazitlere maruz kalabilir. Bu parazitler, genellikle yavru kedilere anne sütünden geçebildiği gibi yetişkin kediler ise yanlışlık sonucu solucan yumurtalarını ya da solucanların bulaştığı yiyecekleri tüketerek geçer. Yani bir kedinin solucan alması oldukça kolaydır. Bu nedenle erken teşhis edilip tedavi uygulanması, kedinizde oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçecektir. Makalemiz sayesinde edineceğiniz doğru bilgiler, kedinizde solucan olup olmadığını anlamanız için iyi bir rehber olacak!

İçindekiler

Genel olarak solucanlar yumurta ve enfekte olmuş dışkı ile temas eden kedilere geçerler. Kediler temiz hayvanlar oldukları için tüy ve patilerini yalayarak temizlerken, bu yumurta ve dışkı parçalarını yutarlar. Bilhassa küçük kemirgenleri yiyen kedilerin, yedikleri bu kemirgenlerin kas dokularında yaşayabilen solucanları vücutlarına almaları oldukça yüksektir.

Parazitler genel olarak kedilerin sindirim ve bağışıklık sistemine direkt etki eder. Bazı türler kedilerin kuyruklarının çevresinde de görülebilir. Bu tür durumlara karşı gözünüzün açık olmasında fayda var. Sizin için aşağıda görülebilecek olan belirtileri sıraladık:

Kedilerdeki iç parazit enfeksiyonları, parazitin tipine ve istilanın şiddetine bağlı olarak tamamen asemptomatik (semptom göstermez) veya şiddetli ve yaşamı tehdit edici olabilir.

Kedilerde yaygın iç parazit belirtileri şunlardır:

Enfestasyonlar kötüleştikçe ve semptomlar ilerledikçe, aşağıdaki gibi belirtiler görebilirsiniz:

Yoğun Kaşıma

Pire ısırıkları, bir kedinin cildinin çok kaşınmasına neden olabilir. Kedilerdeki pire belirtilerinden biri, kedinizin kaşıntı hissini durdurmak için aniden vücudunu patileriyle kaşımaya veya derisini çiğnemeye başlamasıdır.

Aşırı Bakım ve Tüy Dökülmesi

Kediler titiz tımarcılardır, ancak kedilerdeki pireler ısırmaya başladığında, özellikle arka bacakların arkası, boyun ve kuyruk tabanı çevresinde tımarlanmaları aşırı hale gelir. Kediniz kaşıntı hissini ortadan kaldırmaya çalışarak tekrar tekrar yalayabilir ve çiğneyebilir. Müdahale olmadan, özellikle arka bacakların arkasında, boynunda ve kuyruğun tabanında kel yamalar görmeye başladığınız noktaya kadar kendilerini yalayabilirler.

Evinizin Bazı Bölümlerinden Kaçınmak

Pireler sıcak bir ortamda gelişir, halı ve mobilyalarda saklanır. (Sert zemin döşemeleri pireler için ideal bir ortam olmasa da ahşap ve fayans döşemelerin çatlak ve yarıklarında bulunabilirler.) Kediniz evinizin halı kaplı alanlarından kaçınmaya başlarsa, bunu bir kırmızı bayrak olarak kabul edin. Pirelerden uzak duruyor olabilirler.

Ajitasyon, Gerginlik ve Huzursuzluk

Pire tahrişi, kedinizin bazı ciddi davranış değişiklikleri göstermesine neden olabilir. Kediniz aniden bir yaban kedisi gibi davranabilir çünkü pireler kelimenin tam anlamıyla onları çıldırtıyor. Bu tür davranışlar arasında çok fazla hırlamak, başını sallamak, agresif bir şekilde başını ve vücudunu yere sürtmek veya odanın bir ucundan diğerine fırlamak sayılabilir.

Kırmızı Deri Lezyonları veya Kabuklanmalar

Bazı kediler pire tükürüğüne karşı o kadar hassastır ki, bir pire onları ısırdığında derileri kızarır ve iltihaplanır ve vücudun her yerinde görülebilen bu lezyonlar aşırı derecede kaşıntılıdır. Kedi onları çiğnerse, sızmaya başlayabilirler. Bu duruma pire alerjisi dermatiti denir. Bu durumlarda, kediler genellikle cilt enfeksiyonları, cilt alerjileri ve pireler için tedavi edilir.

Kas Kaybı, Soluk Diş Etleri ve Uyuşukluk

Kedinizde kas kaybı, solgun diş etleri ve uyuşukluk varsa, bu, çok sayıda pire bir kedinin kanını tükettiğinde veya kediye bir kan olan Mycoplasma haemofelis bulaştığında ortaya çıkabilecek anemiyi (düşük alyuvar sayısı) gösterebilir. Pire tarafından taşınan parazittir. Pire anemisi en çok yavru kedilerde, yaşlılarda veya hasta kedilerde görülür.

Kedinizin Tüylerinde Minik Siyah Lekeler

Kedilerdeki bir başka pire belirtisi de “ pire pisliği ”dir. Bu koyu kahverengi lekeler aslında pire dışkısıdır. En sık boyun ve sağrı bölgelerinde görülürler, ancak bu lekelerin bazılarını kedinizin tarağı veya fırçasında da görebilirsiniz. Bu granüllerin bir kısmını kağıt havlu gibi beyaz bir zemin üzerine koyup çamaşır suyu dökerseniz bu lekeler kırmızıya dönerler. Bunun nedeni dışkının sindirilmiş kandan oluşmasıdır.

Kedinizin Yatak Kumaşında Kırmızı Noktalar

Kedinizin yatağında kırmızı lekeler görüyor musunuz? Pirelerden şüpheleniyorsanız, bu noktalar kedinizin kürkünden yatağın üzerine düşen ve daha sonra nem veya kedinin sıcak vücudu ona sürtündüğünde kırmızıya dönen pire kiri parçaları olabilir.

Kedinizin Yatak Takımında veya Anüs Çevresinde Pirinç Taneleri

Kedinizin anüsünde, dışkısında veya yatağında pirinç taneleri görürseniz, kedinizde tenya olma ihtimali yüksektir. Pirinç taneleri, tenyaların saldığı yumurtalardır. Tenyalar, yaşam döngülerinin bir parçası olarak pire gerektirir. Bazı kediler, enfekte av hayvanlarını yedikten sonra tenya geliştirebilirken, çoğu kedi, tımar ederken yanlışlıkla enfekte bir pireyi yutmaktan tenya geliştirir. Kedinizde tenya görürseniz, kediniz bir avcı değilse, kedinizde pire vardır.

Kedinizin Tüylerinde Sürünen Siyah veya Kırmızımsı Kahverengi Böcekler

Kedinizde pire olup olmadığını nasıl anlayacağınızı merak ediyorsanız, bu muhtemelen en belirgin göstergedir. Kedinizin kürkündeki o küçük siyah veya kırmızımsı kahverengi böcekler pirelerin kendisidir. Ağır bir istila varsa, kedinizde veya yatağında pire ve pire yumurtası görme ihtimaliniz yüksektir. Derisini görmek için evcil hayvanınızın kürkünü birkaç yerden ayırın. Pireler boyuna, bele, arka bacakların arkasına ve kuyruk tabanına çekilir. Aynı şekilde keneler de özelikle kulakiçleri, boyun kısmı olmak üzere kedinizi ısırıp derisine tutunurlar.

Kedilerde pire veya pire belirtisi görmeseniz bile evinizde hiç pire olmadığını düşünmeyin. Pireler yaşam döngülerinde yumurta, larva, pupa ve yetişkin olmak üzere dört aşamadan geçerler. Kedinizin vücudunda yetişkin pire görmeseniz bile, mobilya, halı veya süpürgeliklerinizde diğer üç gelişim evresinde, yetişkinlere dönüşmeye ve kedinizi istila etmeye sadece günler veya haftalar kala pireler olabilir. Bu nedenle pire istilasının belirtilerine her zaman kulak vermek önemlidir. Bugün kediniz piresiz olabilir. Yarın, olmayabilirler.

Solucan türlerine göre önleme ve tedavi yöntemlerinin bahsini yukarıda ettim. Ancak tekrar bir başlık altında toparlamak gerekirse, kedinize solucan geçmesi ile beraberinde çocuk ve yetişkinlere de bulaşma riski taşıyor olup temizliğe dikkat edilirek yıl içerisinde parazit, kalp ve bağırsak kurdu aşıları ile önlenebilir. Evcil hayvanınızın kum kabı günlük olarak temizlenmeli, belirli aralıklar ile bu kap fırçalanarak bulaşma olasılığı en aza ingirgenmeli ve tabi ki zamanı dolunca değiştirilmelidir. Aynı zamanda kedinize 2 ayda bir iç parazit ilacını önlem amaçlı yaptırmalısınız. Bu amaçla geniş spektrumlu; profender, broadline (hem iç hem dış), drontal, tenizol, caniverm, endopet gibi iç parazit ilaçları kullanabilirsiniz. Kediler enjeksiyon yeri sarkomun oluşumuna yatkındır. Bu sebeple 2 ayda bir yaptığınız iç parazit ilacını kesinlikle iğne halinde tercih etmemelisiniz.

Eğer kedinizde parazit zaten varsa bu uygulamadan sonra dışkısıyla dökmeye başlayacaktır. Bu durumda mutlaka dışkı örneği ile beraber kedinizi veteriner hekiminize götürmelisiniz. Veteriner hekiminiz, teşhis anında bağırsaktaki yetişkin ve larva solucanlarını öldürecek oral veya damla şeklimde parazit  ilacı reçete edebilir.

Pireler ve keneler, ektoparazitler veya konakçı hayvanın dışında yaşayan parazitler olarak bilinir.

Hem pireler hem de keneler kan emerek hayatta kalırlar, bu da yemek için kan almak için ev sahibini ısırmaları gerektiği anlamına gelir. Isırmanın kendisi küçük olsa da, pire salyası ciddi alerjilere, dermatite, anemiye, kaşıntıya ve enfeksiyona neden olabilir.

Kene ısırıkları ayrıca enfeksiyona, apselere, felce ve hatta ölüme neden olabilir.

Alerjik reaksiyonlara ek olarak, pireler ve keneler kedilere aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli hastalıkları bulaştırabilir:

Kediler, kene kaynaklı hastalıklara köpekler kadar duyarlı değildir, ancak yine de hastalık riski vardır. Bazı durumlarda, keneler daha sonra insanları enfekte edebilecek hastalıkları kedilere de iletebilir (örneğin, zoonotik hastalıklar).

Pire ve kene alerjilerini önlemenin veya hastalık yayma riskini azaltmanın en iyi yolu, ilk etapta istilayı önlemektir. Neyse ki, evcil hayvanınızı parazitlerden uzak tutmaya yardımcı olacak çeşitli ürünler vardır. Bu ürünler hem önlemeye hem de varsa parazitleri öldüreceğinden tedavide kullanılırlar.

Ülkemizde kullanılan ürünler: Frontline, Fiproes, Stronhold ve Advantage Multi örnek verilebilir. Son iki ürün pireler için oldukça etkilidir. Ancak keneler için koruma sağlamaz.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required