Kedilerde Aşı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedilerde Aşı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tıbbi konularda yapılan müdahaleler sayesinde dünyadaki tüm canlılar, birçok hastalıktan kurtulur, hastalıklardan korunur ve daha pek çok fayda kazanırlar. Korunma için yapılan aşılamalar, birçok hastalığın gelişmesine izin vermeyerek hayvanların yaşam kalitesine büyük katkılar sağlamaktadır. Zamanla gelişen teknoloji ve yapılan araştırmaların sonuçları modern aşıların daha etkili ve güvenli olmasına katkı sağlamaktadır. Ancak aşıların hafif yan etkileri de olabilmektedir. Yaptırdığımız bazı aşılar sonucunda kol şişmesi ya da ağrıması gibi şikâyetlerimiz evcil hayvanlarda da görülebilmektedir. Bu nedenle tüylü dostlarımız olan kedilerde aşı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak olası aşı etkilerinin hafifletilmesine ve kedinin günlük rutinin bozulmamasına katkı sağlamaktadır.

İçindekiler

Kedilerin karma, kuduz, lösemi (gerekli olan durumlarda) aşılarını ve iç parazitlere karşı ilaç uygulamalarını olmaları gerekiyor. Bu aşıların ve ilaç uygulamalarının ne zaman ve ne aralıklarla yapılması gerektiği veteriner hekimler tarafından belirtiliyor. Aşılamalar yapıldıktan kısa bir süre sonra bazen hafif bazen de ciddi yan etkiler oluşabiliyor. Ciddi sorunlar çok nadir görülse de bu konular hakkında bilgi almak kedilerin huzurlu bir şekilde günlerine devam etmelerine ve yan etkilerden kolay kurtulmalarına neden oluyor.

Kedilerde aşı sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında en temel faktörler olası yan etkilerdir. Bazıları çok sık görülürken bazıları çok nadir görülebiliyor. Ameliyat ya da bakım işlemi yapılan kedilerde görülen anestezi etkileri gibi bu etkiler kısa süre içerisinde geçiyor. Ancak kedi sahiplerinin bu süreç içerisinde dikkat etmesi ve tüylü dostlarını gözlem altına almaları gerekiyor.

Kedinizin enjeksiyon ucu nedeni ile canının yanması çok normal. Sonuçta iğne yapılıyor ve tedirginlikleri nedeni ile stres yapıp bazen iğnenin daha fazla canlarını acıtmalarına neden olabiliyorlar. Veteriner hekimler bu durumu en iyi şekilde kontrol etmeye çalışıyorlar. Ancak aşı nedeni ile birkaç damla kanama olabiliyor. Bu nedenle kedinizin enjeksiyon yapılan bölgesinde çok küçük miktarda kanama oluşabilir. Kurumuş ve çok az miktarda olan kan sizi korkutmamalı. Nemli ve temiz bir bez ile kurumuş kanı temizleyerek tüylü dostunuzun yalamasını önleyebilirsiniz. Diğer görülen etkiler ise…

Kedilerde aşı, bağışıklık sistemini harekete geçirmektedir. Bu nedenle vücutlarının hafif ateş belirtisi göstermesi oldukça doğaldır. Ki bu belirtiler de çoğu kedide görülmez. Ancak veteriner hekiminiz uyarı amaçlı size bu konuda hakkında mutlaka bir bilgilendirme yapacaktır. Kediniz 24 saat içerisinde hafif ateşli ve keyifsiz olabilir. Çoğu zaman siz hiç farketmeden bu dönemi atlatabilir. Hastalıklardan korunmaları ve geçirebileceklerinin de etkilerini en aza indirmesi aşı sayesinde olacağı için endişelenmenize gerek yok. Yapılan işlem onun için daha faydalı, diye düşünerek günün sona ermesini beklemeli ve tüylü dostunuzu gözlemleye devam etmelisiniz. Ancak şiddetli bir durum olduğundan şüpheleniyorsanız beklemeden veteriner hekiminiz ile iletişime geçmelisiniz.

Şişlik ne yazık ki 24 saat içerisinde geçmeyebilir. Birkaç hafta içerisinde iner ve sonrasında tamamen yok olur. Üç haftadan uzun süre var olan şişlikler için veteriner hekime danışmak gerekmektedir. Aşılar içindeki adjuvan maddeler bazı durumlarda kedilerin alerjik reaksiyon göstermesine sebep olabilemektedir. Bazı kedilerde bu tür yan etkilere hiç rastlanmazken, bazı kedilerde ise sıklıkla görülebilmektedir. Bu tür bir yanıtın oluşmasında kedinizin bünyesi önemli bir faktör olabilmektedir. Aşının yapılması esnasındaki manipülasyon da önemlidir. Bazı durumlarda enjeksiyon bölgesindeki şişkinlik tümöral oluşumlardan da kaynaklanabilmektedir. Bu konu hakkında veteriner hekiminizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Eğer kediniz daha önce böyle bir reaksiyon göstermiş ise veteriner hekiminizi bu konu hakkında bilgilendirmeyi unutmayın.

Nadiren de olsa bazı kedileri aşı daha fazla zorlayabilir. Ne yazık ki yaşamlarını tehdit edebilecek olan anafilaksi de görülebilir. Çok nadir de olsa bu bir gerçek. Anafilaksi belirtileri ise;

Bu belirtiler genellikle kedilerde aşı sonrası ilk bir saat içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle klinikte belli bir süre beklemek en iyisi. Klinikte bir saat kadar oyalanmak için yanınıza oyuncak ya kedinizin sevdiği bir nesneyi götürebilirsiniz. Bu durumun yaşanmasında maalesef kedinizin kişisel faktörleri büyük bir etkiye sahiptir. Yine böyle bir durumun yaşanması durumunda sonraki aşıları için veteriner hekiminizi bilgilendirmeniz oldukça önemlidir.

Kediler için aşıların tam zamanında yapılması oldukça önemlidir. Yaşamlarını uzun kılmak, sağlıklı ve mutlu olmalarını sağlamak için aşılarının yapılması gerekmektedir. Modern aşılar sayesinde hastalıklardan korunmalarını ve hafif atlatmalarını sağlamak mümkün. Az görülen etkiler için oran oldukça düşüktür. Ki sık görülenler de her kedide görülmez. Bu nedenle kedinizin aşı sonrası herhangi bir reaksiyon yaşamaması da büyük bir olasılık ve doğal bir durum.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required