Kediler Neden Çok Su Içer? Ne Kadar Su Içmelidir?

Kediler Neden Çok Su Içer? Ne Kadar Su Içmelidir?

En iyi sağlık şartlarına uygun olacak şey kedilerin her gün taze su harcamalarıdır. Böylece böbreklerindeki zehirli maddeleri atmalarına ve öteki uzuv dokularının sulu kalmasına imkân sağlayacaktır. Kediler için dehidrasyon başka bir deyişle su kaybı oldukça ehemmiyet talep ediyor olup rehabilitasyon edilmediği takdirde vefatla sonuçlanabilir. Kronik böbrek yetmezliği hastalığına sahip kediler, devamlı olarak damar yolu ile veya enjeksiyon yoluyla akışkan verilmesine ihtiyaç dinlerler. Akabinde konutta rehabilitasyon operasyonları oldukça anlaşılır ve kolay biçimde devam ettirilir.

İçindekiler

Normal bir kedi gün içerisinde vasati 120-150 ml su içme lüzumu dinler. Yapmanız gereken bu mevzuda duyarlı olmak ve su tüketimi yapmalarını sağlamaktır. Mama seçimleri bu noktada devreye giriyor. İçerisinde yüksek oranda su bulundurmasından dolayı yaş mamalar su tüketiminin sağlamasında ehemmiyetli bir rol almaktadır. Bunun için özellikle su tüketimi az olan kedilerde yaş mama tüketiminin azıcık daha fazla olması doğru bir alternatif olacaktır.

Yaş mamaların içerisindeki su ölçüyü oldukça fazla olduğu için günlük almaları gereken miktarın bir kısmını buradan karşılayabilirler. Fakat kedinize sadece kuru mama veriyorsanız ne yazık ki su tüketimlerinin daha fazla olması gerekiyor.

Evinizde birden fazla kedi besliyor veya gün içerisinde çok fazla takip etme ünsünüz olmuyorsa altta vermiş olduğumuz tutumlardan birtakım işaretleri kavrayabilirsiniz;

Kediniz siz konutta değilken veya yatarken suyunu içebileceği için illa ki sizin gördüğünüz bir zaman diliminde su harcamıyor olabilir veya ıslak mama ile besliyorsanız zati çoğu su ihtiyacı oradan karşıladığı için aşırısını istemeyebilir. Bunun hakimiyetini gün süresince sağlayamazsınız.

En iyi kavramanın yolu su kabını her gün değiştirirken kalan su seviyesine bakıp kenara anekdot almaktır. Sadece bir püf nokta var ki, su kabına her gün aynı miktarda su koyduğunuza emin olun! Bu yöntem ile kedinizin su içme alışkanlığı mevzusunda bir fikre sahip olabilirsiniz.

Takdir edersiniz ki bir şeyin fazlasına kaçmak bir o kadar hasarlı neticeler doğurabilir. Kedilerin banalde içtiğinden çok daha fazla su içmesi ve çok daha fazla idrar çıkması bir hayli ehemmiyetli hastalığın bulgusudur ve takibinin yapılması çok ehemmiyetlidir. Kedilerin suyu fazla içmesi, kedi hipertiroidizmi veya kedi diyabetinden kaynaklanabilir. Havaların sıcak olmasıyla beraber fazla su içmeye içgüdüsel olarak eğilimli olan kedilerin, banalde ne kadar su harcadığını öğrenmeniz bu açıdan ehemmiyetlidir. Çünkü çok fazla içtiğini fark faktörüz halinde, bedeninin vereceği tepkinleri de kavramanız ve kısa zaman içerisinde baytar hekim ile irtibata geçmeniz gerekebilir.  

Kedilerin beden dokusunun hemen hemen % 67’si sudan alana geliyor. Evcil hayvanlarda verdiğiniz mamaya göre meşrubatı su ölçüyü metamorfoz göstermektedir. Şayet kuru mama ile besliyorsanız oradan alacağı su yüzdesi %10’iken, ıslak mama ile besliyorsanız buradan alacağı su %75 oranında olacaktır.

Başka Bir Deyişle ıslak mamanın evcil kedi için iyi bir su kaynağı olduğunu söylemek doğrudur.  Buradan kavrayacağınız vaka; kuru mama perhizi uyguladığınız kediniz, konserve veya ham yiyecek perhizi uygulanan bir kediye mukayeseyle çok daha fazla suya gereksinim dinlemektedir. Ya da kuru mama ve konserve mama ile karmaşık beslenen bir kedi de aynı biçimde daha fazla su harcamaya ihtiyaç dinler. 

* “Kediler her gün ne kadar su içmelidir?” sualinin yanıtını ayrıntılı olarak vermiş olup az veya çok su tüketiminin nelere işaret edebileceğinden bahsederek, bu gidişatlar karşısına neler yapmanız gerektiğine dair ipuçları vermeye çalıştık. Burasının bir bilgilendirme sitesi olduğunu unutmayıp, lüzumlu tıbbi bilgiler için baytar hekiminiz ile irtibata geçmenizin lüzumlu olduğunu andırdırmak isterim. Alakanızı sürükleyebilecek bir öbür yazı teklifi vazgeçiyorum: Kediler neden su kusar?

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required