Kediler En Erken Ne Zaman Hamile Kalır?

Kediler En Erken Ne Zaman Hamile Kalır?

Kediler en erken ne zaman ya da kaç aylıkken hamile kalır gibi suallerin cevapları yavru kedi sahipleri için oldukça ehemmiyetlidir. Zira baytar doktorları dişi kedilerin ilk asabilik döneminde hamile kalmalarını önermezler. Bununla beraber kedisinin kısırlaştırılmasını isteyenler için kedinin erkenden hamile kalması, hem kedi hem de kedi yakını için güçlüğe neden olabilir. Bu surattan sağlık vaziyetini yakından ilişkilendiren bu gibi mevzulara önemsemek gerekir. Zira kediler çok ufakken hamile kalabilir.

Kedilerin ırk, doğdukları ay ve yetiştirilme koşullarına bağlı olarak pubertaya ergenliğe ulaşım zamanları değişiklik gösterir. Kedilerin takribî 5 aylıktan itibaren hamile kalabileceğini öğrenmelisiniz. Henüz kendi gelişimini tamamlayamamış bu kedilerin hamile kalması oldukça tehlikelidir. Şayet bunun olmasını istemiyorsanız, kediyi sahiplendiğiniz an itibari ile bir baytar doktoruna götürmelisiniz. Böylece kedinin yaşına göre gebelik vaziyeti ile alakalı bilgi almalısınız. Bununla beraber kısırlaştırma işlemini reelleştirip hakikatleştirmeyeceğinizi ve bunun için en uygun zamanın ne zaman olduğunu da konuşabilirsiniz.

Diyelim ki, kedinin baytar doktoru hakimiyeti sonrasında hamile olmadığından emin oldunuz. Bunun yanı gizeme yavru sahibi olup olmamasına tereddüt kaldığınızdan kısırlaştırma operasyonu yapmadınız. Şayet bu tereddütlük bitene kadar kedinin hamile kalmasını istemiyorsanız, ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Kediyi çok ufakken aldıysanız, kısa zamanda geliştiğini fark edersiniz. Yavru kedinin cinsiyeti de belirli olacaktır. Üstelik beş ila yedi aylık olan dişi kedi erkek kedi ile eşleşmek isteyebilir. Yeterli kiloya gelmiş ve pubertasa ulaşmışsa asabilik tavırlarını göstermeye başlayacaktır. Bunun için yerlerde yuvarlanacak, devamlı miyavlayacak ve onu konutta yakalayabilmek sizin isminize oldukça güç olacaktır.

Dişi kedi sahipleri için gidişatın güç olmasının yanında erkek kedi sahipleri de bazı problemler yaşayabilir. Erkek kediler pubertaya ulaştıktan sonra devamlı olarak çiftleşmeye hazır halde bulunurlar ve koku vazgeçme tutumu sergilerler. Basmakalıp da tuvalet eğitimi bulunan erkek bir kedi başka yerlere idrarıyla koku vazgeçme işlemini yapmaya başlar. Bu tutum sonrasında genellikle ağır bir koku sezilir ve bu kokunun çıkarılması oldukça güç olabilir.

Kedilerde de aile tasarılaması olmalıdır. Aksi takdirde yeni sahiplenen kedi büyük bir aile olarak size geri döner. Bu ailenin mesullüğü de tek bir kedininkinden oldukça güçtür. Üstelik yavruların da birkaç ay sonra gelişip asabilik dönemine gireceklerini belirtmek isteriz.

Kısırlaştırma işlemine kesin olarak karar verenler bu operasyonu geciktirmeden yaptırmalıdır. Üstelik kısırlaştırma işleminin meme urunu tedbire gibi faydaları da vardır. Bu kedinize yaptığınız makûsluk değil aksine iyiliktir.

Kediniz için kısırlaştırma kararını vermeden evvel doğabilecek yavruların bakım mesullüklerini üstlenip üstlenemeyeceğinizi iyice düşünmeniz gerekmektedir. Doğacak yavruların hem parasal hem de manevi mesullükleri olacağını unutmamalısınız.

Sokaktan bulup ya da rastgele bir biçimde sahiplendiğiniz yavru kedinin hamile olduğunu kavramak için alttaki bulgulara göz atabilirsiniz.

Kedinin hamile olduğunu net bir biçimde kavramak ve bilmek için baytar doktoruna gitmek gerekir. Şayet hamile olduğunu fark ettiğiniz ve minik olduğu için emin olamadığınız bir kedi gördüyseniz ya da onun sahibi iseniz, aynı biçimde müddet kaybetmeden en yakın baytar doktoruna danışmalısınız. Bunları hakikatleştirdikten sonra hamile kaldığını bilebilirsiniz. Bu sebeple gebelik bakımı nasıl olmalı ve doğum hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız gerekir. Zira yavru ve hamile kedi bakımında yapılan büyük yanlışlıklar olabiliyor.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required