Kedi kısırlaştırma sonrası bakım ve Davranışları – Şirin bakıcı adaylarına

Kedi kısırlaştırma sonrası bakım ve Davranışları – Şirin bakıcı adaylarına

Öncelikle dişi ve erkek kedilerde kısırlaştırma ameliyatının, meydana gelebilecek sağlık sorunlarını engellediğini, kontrolsüz üremeyi engellediğini ve kısırlaşan kedilerin daha uzun, daha sağlıklı bir hayata sahip olduğunu belirtmeliyiz. Bu bilgilere dayanarak sizler de evcil hayvanınızı kısırlaştırmayı düşünüyor ve buna karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Ancak bir kediyi ameliyat ettirmenin zor olduğunu ekleyerek, ameliyattan sonra kedi bakımının da oldukça önemli olduğunu vurgulamalıyız.

Bunun için kedinizi nasıl etkili bir şekilde bakacağınızı bilmeli ve kritik noktaları öğrenmelisiniz. Yeni kısırlaştırılmış kedinizin bakımında yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğrenmek ve ameliyat öncesi ve sonrası iyileşme sürecini eksiksiz bir şekilde tamamlamak için bilmeniz gereken bir takım hususlar vardır. Peki kedilerde kısırlaştırma sonrası bakım nasıl olmalıdır? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hep birlikte bakalım…

Kısırlaştırma Ameliyatı İçin Karar Verme Aşaması
Çoğu kedi sahibi, kedilerini kısırlaştırma konusunda oldukça kararsız kalırlar. Ve üstelik yavru bir kedi sahibi olmak istedikleri için de bu karar konusunda epey bir düşünürler. Ancak ameliyatın avantajlarını, dezavantajlarını ve detaylarını bilmek, karar verme sürecini etkilediği gibi ayriyeten bu konular hakkında bilgi sahibi olmanızı da sağlar. Eğer bu konu hakkında daha fazla bilgi öğrenmek isterseniz, ”Kedilerin erken kısırlaştırılmasının önemi ve faydaları” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Dişi kedilerin kısırlaştırılması, hamile kalmasını önlemek, üreme sistemine bağlı olarak meydana gelebilecek herhangi bir sağlık sorununu engellemek, kızgınlık dönemine girdiğinde dışarıya çıkma isteğini ortadan kaldırmak ve bir kavgaya karışarak kendisine ya da diğer kedilere zarar vermesini engellemek içindir. Tüm bu olumlu yanların yanı sıra tek olumsuz bir yanı vardır o da bir daha yavru sahibi olamayacağıdır.

Erkek kedilerin kısırlaştırılması ise, dişi kedilere göre çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonunun en iyi yanı, uzun bir süre testis ve prostat gibi sağlık sorunlarının görülmemesidir. Erkek kediler kızgınlık dönemlerinde dışarı çıkmak isterler ve çıktıklarında da yine dişi kediler gibi diğer kedilerle kavga edebilir ve zarar görebilirler. Ayrıca dışarı çıkmak için camdan atlamak gibi girişimlerle kendilerine de zarar verebilmektedirler. Nitekim bu durumlara engel olmak için erkek kedileri de kısırlaştırmak gerekmektedir.

Kısırlaştırmaya karar verdiğiniz kediniz operasyona alınmadan önce bir takım testler istenecektir. Bu testler genel kan sayımı ve organlarının değerlerini görmek için istenen serum biyokimya testleridir. Anestezi riskini en aza indirmek için kedinizin akciğer ve kalp durumunu görmek için röntgen ve EKO gibi ek görüntüleme yöntemleri istenebilir. Ve son olarak en önemlisi kedinizin viral hastalıklar açısından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu viral hastalıklardan en önemlilerinden biri bilindiği üzere Feline Corona Virus’tur (FCoV). Bu virus kedilerin birçoğunda pozitif olan fakat mutasyona uğramadığı sürece tehlikeli olmayan bir virustur. FCoV’un mutasyona uğramasına sebep olabilecek durumlardan biri strestir. Operasyon geçirmek, bazen bazı FCoV pozitif kediler için yeterince stresli bir durum olabilmekte ve kedinizin FIP hastalığına yakalanmasına sebep olabilmekte. Bunun önüne geçebilmek için kedinizin pozitif olup olmadığını öğrenebilir ve onu strese karşı maksimum şekilde koruyabilirsiniz.

Ameliyattan Önceki 24 Saat
Kedilerin kısırlaştırılmadan önce, akşam saatlerinden sonra herhangi bir şey yiyip içmemeleri gerekiyor. Eğer kedinizin ne kadar süre mamasız kalması gerektiğini ve bu saati nasıl ayarlayacağınızı bilmiyorsanız, ameliyat saatinize bakmanız yeterli olacaktır. Ameliyat olacağı saatten 12 saat önce mama ve suyunu önünden kaldırmanız gerekmektedir. Ayrıca erken saatlerde ameliyat gerçekleşirse daha rahatlatıcı olacaktır. Çünkü bu sayede acıkma gibi stres gerektiren durumları ortadan kaldıracaksınız.

Kedinizin Ameliyatından Sonra Karşılaşabileceği Olası Sorunlar
Yatağında yatan kedi
İlk olarak kedinizin ameliyatından sonra iyileşme dönemi adına onu evde tutmanız gerekmektedir. Üstelik kedinizin dışarı çıkmaması dışında zıplamaktan ve koşmaktan kaçınması gerektiğinin de altını çizelim. Eğer kediniz ameliyat sonrası iyileşme sürecinde koşar ya da zıplarsa pek çok soruna neden olabilir. Bunlardan bazılarını sizin için sıralayalım;

Bir yere veya bir şeye çarpabilir ve düşebilir.
Cilt dikişlerinin iyileşmesini geciktirebilir ve cilt dikişlerini gevşetebilir.
Ani ve aşırı hareketlerle dikiş hattında kanama olabilir. Bandaj altında biriken kan içerisinde bakteriler üreyerek dikişler gevşeyebilir hatta dikiş hattının enfekte olmasıyla beraber bütün dikişler sökülebilir. Dikişleri sökülmesi ve yara hattının enfekte olması, kedinizin acılı bir sürece girmesine sebep olacaktır.
Bandajlar çıkabilir veya bandajlar daha fazla hasara ve ağrıya neden olabilecek şekilde kayabilir.
Ameliyattan Sonra Kedi Koymak İçin En İyi Yerler
Kedinizin ameliyat işleminden sonra eve dönüşü için bir takım hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Bunun için kedinizin fiziksel aktivitesini kontrol edebileceği ve ameliyat sonrasında daha rahat olabileceği bir iyileşme alanı yaratmalısınız. Peki ameliyattan sonra kedi koymak için en iyi yerler nerelerdir? Kedinize hangi alanı yaratmalısınız? Bir bakalım…

Büyük Bir Taşıyıcı (Plastik Köpek Sandığı)
Kedilerin operasyondan sonra daha kolay bir şekilde iyileşmesi adına büyük ve plastik köpek sandığını kullanabilirsiniz. Bu taşıyıcılar genel olarak bir kedinin uzanabileceği ve rahatça dinlenebileceği yeterli alana sahiptir. Üstelik taşıyıcının içerisine kum kabı, mama ve su kapları gibi kedinizin temel ihtiyaçlarının da girmesi oldukça önemlidir.

Köpek Kafesi
Ayrıca yavru köpeklerin tuvalet eğitimi için kullanılan tel çitli paneller ya da yine köpekler için üretilmiş tel kafesler kullanışlı olabilmektedir. Bu kafeslerin içine kedinizin ihtiyacı olabilecek bütün eşyaları koyabilir ve hareketini kısıtlayabilirsiniz.

Küçük Banyo ya da Çamaşır Odası
Büyük bir taşıyıcı konusunda hemfikir değilsek, kediniz için küçük bir banyo ya da çamaşır odası ayarlayabilirsiniz. Ancak kedinizin atlayabileceği ya da zıplayabileceği yerlere, örneğin pencere pervazı veya tezgahlara, dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bu atlama ya da zıplama eylemi, yukarıda bahsettiğimiz riskleri oluşturabilir. Öte yandan ilaçlar, deterjanlar ya da diğer tehlikeli maddelere erişimini engellemeniz gerektiği için bu eşyaları ortadan kaldırmalısınız.

Yatak Odası
Banyo ya da çamaşır odası gibi küçük bir yatak odası da, bazı zamanlar için kullanışlı olabilir. Ancak yine yukarıda bahsettiğimiz gibi kedinizin atlama ve zıplama potansiyelini göze alarak, odanın içerisinde herhangi bir mobilya olmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Ayrıca isterseniz hem kediniz hem de sizin için daha rahat olması adına, mobilyaların yanına kedinizin inip çıkabilmesi için merdiven ya da rampa yaptırabilirsiniz.

Hastane Odası
Eğer ameliyat sonrasında kedinize evde bakamayacağınızı ve kedinizin egzersiz kısıtlamalarına evin engel olabileceğini düşünüyorsanız, veterinerinize bir oda ayarlayıp ayarlayamayacağını sorabilirsiniz. Bazı durumlar için bu önlem daha iyi bir tercih olabilir. Ancak hastane odasında ya da ortamında iyileşmeye çalışan kedinizin ne kadar stresli olacağını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Sürekli olarak ziyarete gelebilecekseniz bunu uygulamanız daha mantıklıdır.

Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası Alınacak Önlemler
Yakalık takan kedi
Kedi kısırlaştırma ameliyatı sonrası, kedinizin eski düzenine yani eski alışkanlıklarına geri dönmesi için en az 24 saat geçmesi gerekmektedir. Bu 24 saatlik zaman diliminde ise, sakin kalmanız oldukça önemlidir. Aynı zamanda kedinizin iyileşmesi için sıcak, sessiz ve karanlık bir alan yaratmanız ve varsa diğer evcil hayvanlardan ya da çocuklarınızdan uzak tutmanız gerekmektedir.

Öte yandan kedinizin bu iyileşme döneminde yakınlarına mutlaka bir tuvalet ve rahatlıkla erişebileceği mama ve su kabını yerleştirmelisiniz. Kısırlaştırma ameliyatından sonra yaklaşık 1 hafta boyunca kedinizi tuvalete girişinde ve çıkışında takip etmelisiniz. Dikişlerine kum yapışıp yapışmadığını ya da dikişlerinin idrarla, dışkıyla temas edip etmediğini kontrol etmeniz gerekecek. Eğer kedinizle bu şekilde ilgilenemeyeceğinizi düşünüyorsanız bentonit kedi kumu yerine silika kum kullanmanız daha faydalı olacaktır. Böylece küçük bentonit tanelerine yapışmış dışkı ya da idrar kalıntısı gibi maddeler, kedinizin dikişleri ile temas etmemiş olacak. Eğer evde başka bir kedi varsa, idrar takibi açısından tuvaletlerini mutlaka birbirlerinden ayırmanız gerekmektedir. Ayrıca ameliyat sonrasında ilk 24 saatte idrarda kan görülebilir. Ancak 24 saat sonrasında hala idrarda kan görülüyorsa, vakit kaybetmeden bir an önce veteriner hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

Kedilerin kısırlaştırma ameliyatı sonrasında çok fazla hareket etmesine veya çok uzun süre hareketsiz kalmamasına dikkat etmelisiniz. Kediniz tamamen iyileşinceye kadar merdivenden çıkmasına, zıplamasına, koşmasına ve atlamasına asla izin vermemelisiniz. Hareketlerini kısıtlarken kedinizi strese sokmamak için aynı zamanda kaslarının da gücünü kaybetmemesi için günde birkaç kez gözünüzün önünde gezinmesine ve çevreyi keşfetmesine izin vermelisiniz. Ayriyeten kedinizde dikiş varsa, dikişlerini takip etmeniz büyük ölçüde önemlidir. Bunun için kedinizdeki yara iyileşinceye kadar koruyucu yakalık, elizabeth yakalar veya koni gibi yakaları kullanmanızı tavsiye ederiz. Özellikle elizabeth yakalığı, kedinizin dikiş bölgesini yalamasını ve ısırmasını engellemek için iyi bir tercihtir. Bir başka seçenek ise operasyon sonrası giysileridir. Bu giysileri internetten satın alabilir veya veteriner hekiminizden isteyebilirsiniz. Kedinizin davranışlarına bağlı olarak yakalığı veya operasyon sonrası giysisini tercih edebilirsiniz. Her ikisiyle de kedinizi gözlemleyerek neyin doğru olduğuna karar verebilirsiniz.

Veterinerin önerileri ile kedinize pansuman yapmanız, dikişlerin hızlı ve sorunsuz bir şekilde iyileşmesini sağlar. Ayrıca kedi kısırlaştırma ameliyatı sonrasında alınacak önlemlerden biri de veterinerinizin uygun gördüğü zamanlarda kontrole gitmektir. Bu kontrol sayesinde kedinizde herhangi bir sorun olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda kedinizin ameliyat yerinde görülebilecek hafif kızarıklık ve şişlik iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve ameliyattan sonraki ilk birkaç gün normal olabilir. İlk 2-3 günden sonra şişlik ve kızarıklık azalmalı ve daha iyi olmalıdır kızarıklık veya iltihaplanma gibi rahatsızlıklara rastlarsanız, veteriner hekiminizi önceden bilgilendirerek erken müdahale yapmasını sağlayabilirsiniz.

Kısırlaştırma Sonrası Kedi Bakımı
İlk olarak kediniz için sessiz ve rahat bir alan yaratmanızdan yukarıda bahsettik. Ancak şimdi daha detaylı kedilerde kısırlaştırma sonrası bakıma değineceğiz. Kediniz anesteziden dolayı ilk 18 – 24 saat boyunca mide bulantısı ve huzursuzluk hissedebilir. Aynı zamanda evdeki diğer kedi veya insanlardan uzak kalması için ona rahat rahat dinlenebileceği sessiz ve izole bir alan yaratmak oldukça önemlidir. Ancak kedinize yarattığınız bu alanın, sizin görme açınızda olması gerekiyor. Her ihtimale karşı kedinizi gözlemlemelisiniz. Ayrıca etrafında ona zarar verebilecek engeller varsa, o tehlikeli noktaları uzaklaştırmalısınız.

Ardından kedinizin uyuması için rahat bir yer ayarlamalısınız. Eğer kedinizin normal bir yatağı yoksa, bir kutuya yumuşak yastık ya da battaniye koyabilirsiniz. Daha sonra kedinizin yatağını ahşap zeminli bir alana koymalısınız. Serin ve sağlam zeminlerde uzanıp karınlarını serinletmeye bayılan kediler, bu sayede ameliyat bölgelerini de yatıştırmış olacaklar. Ancak belirtmeliyiz ki yatağı alçakta tutmaya özen göstermeli ve zıplamalarını engellemelisiniz. Öte yandan ışığı iyi bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Çünkü anestezi geçirmiş kediler, genel olarak ışığa duyarlıdır. Bu nedenle kedinizin dinlenme alanındaki ışıkları ya kapatın ya da çok kısık bir şekilde yanmasına izin verin. Fakat bu bahsettiğimiz durumlar her kedi için geçerli olmayabilir, bu sebeple kedinizin nasıl rahat edeceğini gözlemleyerek ışığın açık veya kapalı olmasına karar verebilirsiniz.

Kedinizi evde tutmaya çalışın ve en az 2 haftaya kadar dışarı çıkmasına izin vermeyin. Kedinizin cerrahi kesik bölgesinin neye benzediğine dair bir fikir edinmek ve ilerleyişini görmek için düzenli olarak bu bölgeyi incelemeniz gerektiğini de unutmayın. Hatta veterinerden eve gelmeden önce kedinizin kesiğini size göstermesini isteyebilirsiniz. Üstelik size yardımcı olması adına o bölgenin fotoğrafını da çekebilirsiniz.

Bu saydıklarımızın dışında kedinizin dinlenmesine izin vermeli ve onunla oyun oynamaya çalışmamalısınız. Ayriyeten gerekmediği sürece kedinizi hareket ettirmemelisiniz. Erkek kedilerin kuyruğunun altına, dişi kedilerin ise karın bölgesine baskı yapmaktan kaçının. Eğer kedinizi kaldırmanız gerekiyorsa, bunu dikiş yerlerine gelmeden nazik bir şekilde yapmalısınız. Aynı zamanda kedinizi ameliyattan sonra 10 – 14 gün boyunca yıkamaktan kaçının. Çünkü bu durum bölgede tahrişe ya da enfeksiyona neden olabilir. Yalnız cerrahi kesiğin etrafını izotonik serumla nemlendirilmiş bir bezle temizleyebilmeniz mümkün.

Öte yandan veteriner hekiminizin size söylediği şekilde kedinize ilaçlarını vermeyi unutmayın. Kediniz acı çektiğini çok belli etmeyebilir bu yüzden ona ilacını vermemezlik yapmayın. Veteriner hekiminiz size ne şekilde vermeniz gerektiğini zaten anlatmış olacak. Ayrıca veterinerinizin dışında kedinize kafanıza göre herhangi bir ilaç vermeyin. Antibiyotik ya da dezenfekte edici kremler de dahil olmak üzere veterinerin onayı olmadan sakın kedinizin üzerinde bu tip şeyleri kullanmayın.

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Davranışlar
Uyuşuk kedi
Kediniz ameliyattan eve döndüğü zaman gece yemek yedikten sonra kusarsa, mamayı kaldırın ve ertesi sabah tekrardan az miktarda yemek vermeyi deneyin. Eğer kediniz tekrardan kusar ya da ishal olursa, derhal veterinerinizi arayın. Ayrıca ameliyattan sonra 7 – 10 gün boyunca her sabah ve her akşam kedinizin kesik bölgesini inceleyin. İlk gün kesik bölgesini fotoğrafladıysanız her zaman karşılaştırın ve aşağıda belirttiğimiz sorunlardan birini gözlemlerseniz hemen veterinere gidin.

Kırmızılık: Kedinizin cerrahi kesik bölgesi ilk başlarda pembe ve kenarları açık kırmızı olabilir. Ancak zamanla bu kızarıklık geçmelidir. Eğer yoğunlaşır ve kesik bölgesi daha da koyu kırmızıya dönerse, bu gelişmekte olan bir enfeksiyonun işaretidir.
Morarma: Kesik bölgesi iyileştikçe kırmızıdan mora giden hafif morluklar normal olarak bilinir. Ancak morluk etrafa yayılır, kötüleşir, şiddetlenir ve yeni morluklar meydana gelirse hemen veterinere gitmelisiniz.
Şişlik: Kesik yerinin çevresinde bir miktar şişlik, ilk etapta normaldir. Ancak şişlik devam eder ve kötüleşirse, veterinere gitmelisiniz.
İrin – Akıntı: Kedinizde çok az miktarda da olsa açık kırmızı akıntılar görebilirsiniz. Bu normaldir ancak akıntı bir günden fazla sürerse, miktarı artarsa, kanlı veya yeşil, sarı, beyaz ve kötü kokarsa hemen veterinere gitmelisiniz.
Yara kenarlarının ayrılması: Erkek kedilerdeki kesikler açık ve küçük olmalı ve hızlı kapanmalıdır. Karın ameliyatı olmuş kedilerin yaraları ise bazen görünebilir bazen de görünür olmayabilir. Eğer kedinizin dikişleri görünüyorsa bu dikişlerin sağlam kalması, dikişleri yoksa yara kenarlarının kapalı kalması gerekmektedir. Yaralar ayrılmaya başlarsa ya da yaradan dışarıya çıkan farklı bir şey fark ederseniz, derhal veterinere gitmelisiniz.
Yukarıda bahsettiklerimizin dışında kedinizin diş etlerini kontrol etmelisiniz. Soluk pembe ve kırmızı renkte olan diş etleri normaldir. Ancak diş etleri soluksa veya bastırdığınızda normal rengine dönmüyorsa veterinerinizi arayın. Aynı zamanda bazı durumlarda kedinizdeki ağrı belirtilerini anlamayabilirsiniz. Bu yüzden aşağıda belirttiğimiz belirtileri kedinizde görürseniz, veterinere gitmeniz gerektiğinizin altını çizelim.

Kalıcı saklanma ya da kaçma girişimleri
Depresyon ve uyuşukluk
İştahsızlık
Kambur duruş
Gergin karın kasları
Hırıltı ve tıslama
Kaygı ve ürkeklik
Öte yandan kedinizin davranışlarını inceleyerek iyileştiğinden ve normale döndüğünden emin olun. Normal olmayan ne varsa, ameliyattan sonraki 24 saat içerisinde kaybolması beklenir. Eğer kedinizde aşağıda belirttiğimiz gibi anormal şeyler fark ederseniz, hemen veterineri aramalısınız.

Operasyondan sonra 24 saatten fazla uyuşukluk
İshal
İlk geceden sonra kusma
Ateş veya titreme
Ameliyattan sonra 24 – 48 saatten fazla iştah azalması
Yetişkin kedilerin 24 saat, yavru kedilerin 12 saat sonra hiçbir şey yememeleri
Zor ve ağrılı idrara çıkma
Operasyondan sonra 24 – 48 saatten fazla tuvaletini yapamama
Çoğu durumda veterineri arayıp iletişim halinde olarak birçok hastalığı önleyebilir ve tedbirleri alabilirsiniz. Ancak aşağıda saydığımız belirtiler kedinizde varsa, veterineri aramak yerine derhal acile gitmeniz gerekmektedir.

Bilinç kaybı
Tepkisizlik
Nefes almada zorluk
Aşırı ağrı
Değişen zihinsel durum
Şişkin karın
Kanama
Kısırlaştırılmış Bir Kediyi Nasıl Beslersiniz?
Mama yiyen yavru kedi
Kısırlaştırma sonrasında kediler genellikle bir önceki haline göre daha çok kilo alma eğiliminde olurlar. Bu yüzden düzenli olarak veteriner hekimi ziyaretleri gerçekleştirilmeli ve düzgün beslenme programları ile kedilerin kilo alması engellenmelidir. Aynı zamanda kedilerin kilo almaması için özelleştirilmiş mamalar tüketebileceğini de belirtelim. Öte yandan kısırlaştırma ameliyatından sonra eve geldiğinizde anestezinin etkisi geçince, kedinize az miktarda su ve mama verebilirsiniz. Ancak kısırlaştırma ameliyatından sonra kedinizin beslenme düzenini değiştirmemelisiniz. Kedinizin tam iyileşmesi adına 7 – 10 gün içerisinde aynı beslenme düzenine devam etmeniz gerektiğini unutmayın!

Eve geldiğiniz zaman kedinize sığ bir tabakta bir miktar su verebileceğinizi söyledik. Zaten doğru beslenme şeklini veteriner hekiminiz size anlatacaktır. Fakat yine de doğru beslenme şekillerinden kısaca bahsedebiliriz. Kediniz uyanık ve duyarlı görünüyorsa, eve döndükten 2 – 4 saat sonra normal porsiyonundan yaklaşık dörtte birini yiyebilir. Ancak kedinizi çok fazla yemeye ve içmeye zorlamayın! Kedinizin yemek yediğini farz edelim, 3 – 6 saat içerisinde ona küçük bir öğün daha verebilirsiniz. Kediniz mamanın tamamını bitirene kadar bu işlemi tekrarlayabilir ve ardından normal beslenme düzenine devam edebilirsiniz. Kedinizin kısırlaştırılmasının üzerinden 20-30 gün kadar vakit geçtikten sonra artık onu, kısır kediler için özelleştirilmiş kısırlaştırılmış kedi mamalari ve kısırlaştırılmış yaş maması ile beslemeye başlamalısınız. Yeni bir mamaya geçiş aşamasında; ilk 1-2 gün boyunca bir porsiyon mamanın %25’i yeni mamadan, %75’eski mamadan olacak şekilde, sonraki 2 gün yarısı eski mama yarısı yeni mama olacak şekilde, bir sonraki iki gün boyunca %25’i eski mama %75’i yeni mama olacak şekilde, devamında ise sadece yeni mamasından vererek geçişi tamamlayabilirsiniz.

Kediniz 16 haftalıktan daha küçükse, eve geldiğiniz zaman normal miktarın yarısı kadar küçük bir öğünle onu beslemelisiniz. Eğer yavru kediniz tüm cabalarınıza rağmen yemek yemiyorsa, en yakın zamanda veteriner hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Son olarak kedinize özel yiyecekler, ikramlar ya da abur cubur ve süt vermemelisiniz. Bu ürünler midesini rahatsız edebileceği gibi -özellikle sütün- sindirimi de kolay olmaz.

Kedi Kısırlaştırma Sonrası Kaç Günde İyileşir?
Çoğu kedi ya da köpeğiniz kaç yaşında olursa olsun, kesiklerinin iyileşmesi tam 14 gün sürer. Bu 14 gün boyunca evcil hayvanınızın koşma, zıplama, oynama ve tasmasız yürüme gibi eylemlerden kaçınması gerekiyor. Ayrıca bu zaman diliminde onu yıkamayın ve kullanmanız gerekiyorsa yakalıkları takmış olun. Dikiş bölgesini günde en az iki kez kontrol etmeyi de unutmayın!

Kısırlaştırma Sonrası Dikişler
Kedinizin cilt dikişleri görünür olmayabilir. Ancak görünse de görünmese de kedinizin dikişleri, ameliyattan 10 – 14 gün sonra veteriner hekimi tarafından alınması gerekiyor. Eğer kedinizde hiçbir dikiş yoksa, o zaman da veterinerinizin önerdiği takip randevularına mutlaka gitmelisiniz. Aynı zamanda kedinizde dikiş varsa, dikişlerini düzenli olarak takip etmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca kedinizin dikiş bölgesini yalamaması ve ısırmaması için bir yakalık tercih edebileceğinizi de yukarıda söyledik.

Kedilerin Kısırlaştırma Sonrası Psikolojileri Bozulur mu?
Teoriye baktığınız zaman kısırlaştırma ameliyatı, kedilerin karakterini doğrudan etkilemez. Ancak bazı kedilerin hal ve hareketlerinde değişiklikler meydana gelebilir. Bunun sebeplerinden biri kedi sahibinin ameliyat olan kedilere daha fazla ilgi göstermesidir. Çünkü kedi sahiplerindeki değişimi, kediler fark edebilir ve bu değişim onlara da yansıyabilir.

Dişi kedilerin genellikle kızgınlık dönemlerinde ilgi ve şefkat beklediği bilinir. Kısırlaştırma işleminden sonra ise dişi kediler yine aynı dönemlerde şefkat ve ilgi bekleyebilirler. Bu da direkt olarak kedilerin karakterlerinin ve davranışlarının doğrudan değişmediğini gösterir.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required