Kedi Aknesi: Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Kedi Aknesi: Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Sadece insanlarda değil, aynı zamanda kediler ve köpeklerde de görülebilen akne, yağ ve kir birikmesi sonucunda oluşan siyah noktalardır. Öte yandan kedi aknesinin, pire yumurtaları ile çok fazla karıştırıldığını belirtelim. Farkı anlamak için ise ıslak bir pamuk yardımı ile siyah nokta oluşan noktaları temizleyebileceğinizi ekleyelim. Eğer temizlediğiniz yerlerde kırmızı ve pembelik meydana geliyorsa, bu akne değil pire yumurtalarıdır. Akneler silindiklerinde temizlenir ve ortadan kaybolur ancak sadece görünen kısmı yok olduğu için tekrardan çıkacaktır. Ayrıca kedi aknesinin oldukça yaygın bir cilt hastalık olduğunu ve tek seferlik, ara sıra ya da kronik bir sorun olarak karşımıza çıktığını söyleyelim.

İçindekiler

Kedi aknesi, derideki bir protein olan keratinin aşırı üretimi nedeniyle kıl foliküllerinin tıkanması sonucu ortaya çıkar. Kedilerde sivilce ise daha çok çene bölgesinde meydana gelir ve bu nedenden dolayı kedi çenesi aknesi olarak da adlandırılır.

İnsanlarda da olduğu gibi kedi aknesi, siyah noktaların ya da beyaz noktaların eşlik ettiği küçük şişliklerdir. Ancak bir kedinin cildinde genel olarak sivilceden ziyade daha çok kire benzeyen bir görünüme sahiptir. Bu nedenle çoğu kedi sahibi, bu cilt sorununu fark etmez bile. Kedi aknesinin şiddetli vakalarında, tüy dökülmesi, kızarıklık, kaşınma, ardından iltihaplanma ve kanama gibi belirtiler görülür.

Kedi çene aknesinin en yaygın belirtisi arasında, kirli bir çene görünümü yer alıyor. Özellikle açık renkli ve beyaz kedilerde daha net şekilde gözlemlenebilir. Aynı zamanda kedi aknesi, genellikle çene altında ortaya çıkmaktadır. Ancak çoğu zaman üst ve alt dudaklarda da ortaya çıkabilir. Eğer siyah noktalar enfekte olursa, patlayıp akabilen şişmiş ve iltihaplı yumrulara neden olur. Diğer belirtiler arasında ise aşağıda saydığımız semptomlar bulunuyor;

Aknelerin oluşma sebepleri kediden kediye ve ortamdan ortama değişkenlik gösteren ve aynı zamanda kedilerin sağlıklı beslenmemesi ve doğru mama tüketmemesinden kaynaklı bir durumdur. Bunun dışında kedi aknesine neler sebep olur, bir sıralayalım..

Kedinizin çenesinde siyah noktalar ya da yaralar oluştuysa, daha fazla ilerlemeyi önlemek için veteriner hekiminize gitmeniz gerekmektedir. Veteriner hekiminiz, uyuz akarları, pireler, mantar enfeksiyonları, alerjiler ve bakteriyel enfeksiyonlar gibi çeşitli olası sorunları yok etmeye çalışacaktır. Kapsamlı bir fiziki muayene yapıldıktan sonra, akarların kontrolü için cilt kazıma, bakteri varlığının kontrolü için deri sitolojisi, mantarların kontrolü için de dermatofit kültürü yapılacaktır. Yaralar ciddiyse ve tipik bir çene aknesi değilse, veteriner hekiminiz altta yatan sorunları teşhis etmek için biyopsi önerecektir.

Çoğu kedi akne tedavisi, durumu iyileştirmekten ziyade yönetmek için geliştirilmiş hijyen etrafında döner. Plastik kapları, gözeneksiz bir malzeme ile değiştirmenin ve her gün yıkamanın dışında kedinizin aknelerini gidermek için daha başka yöntemler de önerilecektir.

Tabii ki bu saydığımız tedavi yöntemlerinin bir hekimin tavsiyesi ve kontrolü altında yapılması gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.

Kedi aknesini önlemenin en iyi yollarından biri plastik kaselerden seramik, cam ya da paslanmaz çeliğe geçmektir. Aynı zamanda kedinizin stresini en aza indirecek adımlar atmalı ve sağlıklı cilt ve tüylerin desteklenmesine yardımcı olmak için iyi bir tımar yapıldığından emin olmalısınız. Kedi çene aknesinin ortadan kalkması zor olsa da, iyi hijyen alışkanlıkları ve hızlı müdahale kedinizin bu siyah noktalardan kurtulmasına yardımcı olabilir. Son olarak evde kendiniz için kullandığınız ilaç, krem ya da herhangi bir malzemeyi kediniz üzerinde kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bunun için veteriner hekiminize gidip tavsiye almak daha faydalı olacaktır.

Akne tek bir noktada çıkabileceği gibi birden fazla da çıkabilir. Çıktığı zaman ise bir süre sonra kendiliğinden kaybolabilir. Ancak bir süre sonra yeniden çıkabilir ya da uzunca bir süre akne oluşmayabilir. Aknenin seviyesi önemlidir. Eğer yoğun bir akne görünümü varsa çene altındaki bu aknelerin veteriner hekiminizin önereceği şampuanla temizlenmesi, aknelerin ilerlemeden geçmesine sebep olacaktır.

Tek bir siyah nokta varsa, kızarık değilse kaşınmıyorsa ve irinli değilse çok endişelenecek bir durum yoktur

Akneler, genel olarak çene altında çıkmaktadır. Bunun sebebi de yağ bezlerinin en çok orada birikerek kir oluşturmasıdır.

Daha şiddetli vakalarda kanamalar görülebilir. Üstelik kanamalar ile birlikte kabuklanmalar, kabartılar, tüy kaybı, ciltte kızarıklar ve ağrı gibi belirtiler de görülebilir.

Sivilceleri patlatmak yapabileceğiniz en kötü şeydir. Eğer kedinizdeki akneleri sıkarsanız, çok fazla acıya ve tahrişe sebep olursunuz. Ayrıca kıl folikülünün yapısını bozar ve enfeksiyonu çenenin diğer bölgelerine yayabilirsiniz. Öte yandan kedinizi sürekli olarak gözlemlemeniz gerekmektedir. Çünkü kediniz acı çekiyorsa aknesini ısırmaya ya da kaşımaya çalışabilir.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required