Evcil Hayvanlarda Cuterebra Nasıl Tedavi Edilir?

Evcil Hayvanlarda Cuterebra Nasıl Tedavi Edilir?

Cuterebra, çok yaygın olarak görülmese de evcil hayvanlarda ortaya çıkan bir asalak cinsidir. Cuterebra hakkında rastgele bir şey öğrenmiyor ve ne olduğunu merak ediyorsanız, doğru adreste olduğunuzu bilmelisiniz. Cuterebra nedir? Evcil hayvanlarda Cuterebra bulguları nelerdir? ve Evcil hayvanlarda Cuterebra nasıl rehabilitasyon edilir? gibi suallerin cevabını bilmek için okumaya devam edin!

İçindekiler

Cuterebra türünün sineklerinin neden olduğu ve Cuterebriasis denilen bulaşıcı bir hastalıktır. Büyük kurtçuklara benzeyen Cuterebra’nın renklerinin ise lekeli beyaz olduğuna ilave edelim. Erişkin sinekler yumurtalarını çimenler üzerine vazgeçerler. Yumurtalar açılır ve asalaklar konağa geçerek teninin içine doğru ilerler. 2-3 cm ebatlarına ulaşabilen bu asalaklar konağın teninde kendi yollarını oluşturabilirler. Ara konaklarından ayrılıp toprağa geçen asalaklar köpekler ve kediler tarafından enfekte ot sapları arasından geçerken alınırlar. Asalak uygun bir bölge bulana kadar ten üzerinde ilerler. Daha sonra bedenin doğal deliklerinden içeri girerler. Bunun yanında ten üzerinde var olan bir yara içinde de ilerleme olabilir. Burada bir soluk deliği oluşturan asalak yaşam döngüsüne devam etmek ismine evcil hayvanların üzerinde görünene dek takribî bir ay süresince burada kalır ve gelişmeye devam eder.

Evcil hayvanların üzerinde Cuterebra larvalarını bulmak oldukça güçtür. Ancak ten altında minik bir delik bulunan şişlik görürseniz, bunun en apaçık özellikleri olduğunu öğrenmelisiniz. Öte yandan bu şişliği yırtılmış bir çıban ile karıştırmamalısınız. Şişliğin yanı gizeme azıcık da kedinizde ya da köpeğinizde karşılaşabileceğiniz öbür semptomlardan bahsedelim.

Evcil hayvanlar şiş olan yeri yalamaya çalışır ve şiş olan bölgeye değildiğinde ağlar, nöbet geçirir, fazla derecede aksırır, miskin ve depresif olur, anormal derecede beden ısıları ya çok yüksek ya da çok pespaye olur ve âmâlık ya da üst solunum yolu enfeksiyonlarını tutulurlar. Ayrıca caddede yaşayan hayvanların bu mevzuda çok hassas olduklarını ancak dışarıda gezen hayvanların her zaman tehlike altında olmadığını da ekleyelim.

Evcil hayvanınız şayet bot sineği yumurtaları ile temas halinde bulunursa, ne yazık ki bu asalak ile tanışmış olacaklar. Kedi ya da köpek dışarıda yuvarladığında ya da kemirgenlerin yaşadığı toprakları kazdığında bu asalak ile temas etme talihleri oldukça yüksek.

İnsanlar Cuterebra istilasına uğrayabilir ancak evcil hayvanlardan bulaşarak değil. Şayet tavşan ya da kemirgen yuvalarının yakınındaki toprakla temas ederseniz, evcil hayvanınızda da olduğu gibi sizde larvalara maruz kalabilirsiniz. Ancak ten altındaki larvaların oluşturduğu yaralar insanlarda çok ender olarak görülür. Zati insanlara bulaşan Cuterebra, ”tesadüfi istilalar” olarak öğrenilir. Zira dolaysız olarak insanları hedef alan Cuterebra sineği, yalnızca Güney Amerika’da bulunur.

Öncelikle evcil hayvanınızı Cuterebra’dan kurtarmak için bir baytar hekim takviyesine lüzumunuz olduğunu söyleyelim. Zira evcil hayvanı rehabilitasyon etmek için evvel bu asalağı bulmak gerekir. Bunun yanında yukarıyada da bahsedildiği gibi yalnızca tenle ilgili değil solunum sistemi, asap sistemi ve göz ile alakalı lezyonlar da olabilir. Her biri için ayrı ayrı operasyonlar yapılması gerekir.

Deride gördüğünüz şişliği ezip sıkmaya çalışmamanız gerektiğini özellikle belirtelim. Öte yandan bu asalağı çıkarmaya çalışırken, tamamen çıkarılmazsa ve geride parçalar kalırsa bu makûs neticeler verebilir, unutmayın! Bunun dışında Cuterebra çıkarıldığında, delik sterilize tuzlu su ile yıkanmalıdır ve deliğin düzgün bir biçimde iyileşmesi için şişlikten bir ölçü ölü doku kesilmelidir. Tüm bu harekâtların yanı gizeme antiparaziter ve antibakteriyel ilaçlar da verilebilir. Fakat deliğin dikilmemesi gerektiğini unutmadan hatırlatalım.

Evcil hayvanınızın bu asalağa tutulmasını önlemek için, genel olarak onları konutta yakalamak gerekir. Natürel onları konutta yakalamak o kadar kolay bir vaziyet değildir! Aralıksız olarak dışarıda süre geçirmeyi seven bir arkadaşınız varsa, özellikle de yaz ve güz aylarında, onları kemirgenlerden ve kemirgenlerin bulunduğu topraklardan uzak yakalamanız gerektiğini söylemeliyiz. Öte yandan evcil hayvanınızın teninin altında bir şişlik görürseniz, ciddi neticelere yol açmadan bir an evvel onu baytar hekime götürüp hakimiyet ettirmelisiniz.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required