Kedim Kumunda Uyuyor? Sebepleri Ve Önlenmesi

Kedim Kumunda Uyuyor? Sebepleri Ve Önlenmesi

Bir kedinin neden tuvalette uyumak isteyeceğini hayal etmek zor olsa da bazı kediler yataklarından çok kum kaplarında uyurlar. Yavru kediler için bu durum kabul edilebilir olsa da, genel olarak kedilerin kum kaplarında uyuması altta endişelenilmesi gereken bir durumun olduğu anlamına gelebilir. Ona yardım edebilmeniz için kum kaplarında yatmasının nedenlerini bilmeniz çok önemlidir. İşte kedilerin kum kaplarında uyumasının en yaygın bazı nedenleri ve çözüm önerileri…

İçindekiler

Yavru kedi kumunda uyuyor ise endişelenmenize gerek yok çünkü kedilerin ilk zamanlar bu davranışı gerçekleştirmesi normaldir ancak kediniz büyümesine rağmen hala kumunda uyumaya devam ediyorsa altında başka nedenler aranmalıdır. Kedilerin kedi kumunda yatması için birçok farklı nedenin olabileceği bilinmelidir ve kesin sebebi bulmak için çok dikkatli olunmalıdır. Kediler neden kedi kumunda yatar sorusunun olası cevapları ise şu şekilde sıralanabilir:

Evde yaşamını sürdüren yani bir barınakta ya da dışarıda yaşamayan kedilerin kedi kumunda uyuması çoğunlukla tıbbi bir sebepten kaynaklanmaktadır. Kedilerde kedi kumunda yatma durumunun davranışsal bir bir sebepten kaynaklandığını düşünmeden önce tıbbi nedenlerin incelenmesi ve bu nedenlerin ekarte edilmiş olması gerekmektedir. Nasıl bir insan midesi bulandığında ya da ishal durumlarında tuvaletten çıkmak istemiyorsa kediler de aynı durumlarda aynı belirtileri gösterebilmektedir. Örneğin;

Veterineriniz kedinizin kontrolünü gerçekleştirerek, idrarını, kanını ve görüntüleme yöntemleri ile iç organlarını incelemişse ve her şey normal görünüyorsa, artık kedinin kumunda uyuması davranışının altında davranışsal bazı nedenler aramaya başlayabilirsiniz.

Kendini aşırı stresli hisseden kediler, saklanmak için güvenli ve gizli bir yer bulmak ister. Kendilerini daha rahat hissettikleri ve kendi kokusunu duyduğu için kedi kumunun daha güvenli olduğunu düşünürler ve burada uyuma eğilimi gösterirler. Yeni bir eve taşınma, eve gelen yabancı bir misafir, eve yeni bir evcil hayvanın gelmesi, evde aşırı gürültülü müzik, seyahate çıkma gibi durumlar kedinizin kendini stres altında hissetmesine ve kedi kumunu tıpkı doğadaki bir ağaç kovuğu ya da in gibi saklanabilecek bir yer olarak görmesine neden olur. Bu durumda kedi tehlikeli durumun ortadan kalktığına ikna olana kadar orada kalabilir.

Kısırlaştırılmamış dişi bir kediniz varsa ve yavru bekliyorsa, güvenli ve özel bir yer olması nedeniyle kedi kumunda yatmayı tercih edebilir.

Okumanızı tavsiye ediyoruz: Hamile kedilerin bakımı

Kediler, tuvaletlerini çok sevdiklerinde, onları sadece bir tuvalet olarak görmez, aynı zamanda bir dinlenme ve yatma yeri olarak da görürler. Kumun yumuşak gelmesi, tuvalet kutusunun şeklinin güven vermesi, tuvaletin temiz olması gibi nedenler kedilerin kedi kumunda yatmayı sevmesinin başlıca nedenleridir.

Birden fazla kedinin olduğu evlerde genellikler kediler arasında güç savaşları görülebilir. Kediler bölgelerinin tehlikede olduğunu hissettiğinde saldırganlaşır ve bölgesini korumak için kedi kumunda uyuma davranışı gösterebilir. Böylece tuvalete hem kokusunu sürmüş olur hem de fiziksel olarak orada bulunarak bölgesini korumuş olur.

Yavru kediler henüz tuvalet eğitimi konusunda tam olarak istenen noktaya gelemedikleri için tuvalet kabında uyumaları beklenen bir davranıştır. Bazı yavru kediler ise kedi kumunda oynarken uykuya dalabilmektedir. Bu tür istenmeyen davranışlar öğrenme sürecinde birçok yavru kedide normal karşılanmalıdır. Tuvalet alışkanlığı kazandıktan sonra yavru kedilerin kedi kumunda uyuması da ortadan kalkacaktır.

Okumanız gereken bir makale: Yavru kedilerde tuvalet ve kum eğitimi nasıl verilir?

Özellikle sıcak havalarda kedinin kumunda uyuması davranışı ortaya çıkabilir. Bunun nedeni ise kedilerin sadece serinlemek istemesidir. Kedi kumunun serinletici etkisinden dolayı kediler tuvaletin içinde uyuyabilir.

Kedinizi yeni sahiplendiyseniz ya da onu barınaktan kurtardıysanız, özellikle küçük bir alanda yaşamak zorunda kalmış olan kediler, tuvalet kabının içinde uyumaya alışmış olabilir. Tuvalet kabının küçük ve dar olması, onu rahat ve güvende hissettirdiği için, geniş bir alana gelince tuvalet kabına sığınıyor olabilir. Kediniz bu alışkanlığına bir süre daha devam ettikten sonra, zaman içinde kendini dışarıda da güvende hissedecek ve kedi kumunda uyumayı bırakacaktır.

Kedilerin kedi kumunda uyuması için birçok farklı neden vardır. Bu nedenlerin bir kısmı çok masum iken bazı nedenle ise çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Eğer siz de “kedim neden kedi kumunda uyuyor?” diye kaygılanıyorsanız bunu çözmenize yardımcı olması için mutlaka veteriner hekiminize başvurmalı ve onun çözüm önerilerini dikkate almalısınız.

Yorum Yap

All fields marked with an asterisk (*) are required