Kedimin Tüyleri Dökülüyor! Tüy Dökmesi Nasıl Engellenir?

Kedimin tüyleri dökülüyor, ne yapmalıyım? Kediler neden tüy döker? Kedilerin tüy dökmesi sık karşılaşılan bir şeydir. Bir kedinin tüylerinin dökülmesi, oldukça normal ve doğal bir durum olup; belirli süreçleri vardır. Kediler gibi insanlarda da saç uzama ve dökülme dönemleri mevcuttur.

Ancak kedilerde tüy dökülmesi, kürkleri yenileme ve sağlıklı görünmelerini sağlamak adına oluşur. Vahşi doğadaki kediler genellikle yılda iki kez tüy dökmektedir. Bunun nedeni vahşi kedilerin ilkbaharda ağır kış tüylerinden kurtulması, sonbaharda ise bir sonraki kış için tüylerin “uzaması” için hazırlık yapmasıdır.

Ancak kedileri evcilleştirip yazın klimaya, kışın suni ısıya maruz bıraktığımız için sistemleri onları sürekli tüy dökme durumuna sokacak kadar karışmıştır. Ve bu oldukça normal ve anlaşılabilir bir durumdur.

İçindekiler

Kediler vücutlarındaki ölü tüyleri atmak için tüy dökerler. Ölü tüy, cilt tahrişine neden olabilir, bu sebeple deriden atılması, yani dökülmesi gerekir. Ölü tüyler, tarak yardımıyla tarama ve tımarlama ile temizlenmezse, kedinin vücudu ölü tüyleri otomatik olarak dökecektir.

Tüy dökmek bir kedide sağlık belirtisi olarak kabul edilir; çünkü hasta kediler tüylerini dökemezler. Buna ek olarak kedilerde tüy dökülmesi farklı nedenlerle meydana gelir. Ancak büyük ölçüde kedinizin dışarıda geçirdiği süreye veya kedinizin tamamen kapalı ve sosyalleşmeyen bir kedi olup olmadığına bağlıdır.

Dökülme büyük ölçüde gün ışığından etkilenir ve buna “fotoperiyot” denir. Bir kedinin gün içinde güneş ışığına maruz kaldığı saat sayısı (fotoperiyot) tüy dökme sürecini tetikler. Ek olarak, dökülme, çeşitli ırklar arasında önemli ölçüde farklılık gösterir.

British shorthair , scotish fold , norveç orman kedisi, Main Coon, Exotic Shorthair Ev kedileri yılın herhangi bir zamanında tüy dökebilirler. Yine ev kedilerindeki tüy dökme miktarı, evin içindeki yapay ışık veya evinizdeki kontrollü sıcaklıktan dolayı, dış mekan kedilerine, yani sokak kedilerine göre daha azdır.

Sokak kedileri, dışarıda daha fazla zaman geçirdikleri için günlerin uzamaya başladığı ilkbahar mevsiminde tüy dökerler. Kış aylarında kedilerin tüy döktüğü pek görülmez. Çünkü doğal olarak tüm kürklerini soğuk koşullardan termal koruma sağlamak adına kullanmak için vücutlarında tutarlar.

Tüy dökülmesi minimum düzeyde olan iki cins kedi vardır. Biri vücuda yakın duran kısa, kıvırcık kürklü Cornish Rex; diğeri ise vücudunda benzer ince kıvırcık kürkleri olan Devon Rex. Çok kısa ve ince tüylere sahip oldukları için bu iki ırktan gelen tüy dökülmesi neredeyse hiç fark edilmez.

Hiç tüy dökmeyen kedi cinsi ise safkan tüysüz ‘Sphynx’tir (Sfenks kedisi). Bu kedi tamamen tüysüz değildir; vücudunun her yerinde ince bir tüy tabakası mevcuttur. Bu cins kediler oldukça nadir görülür ve özel bir bakım gerektirir.

Ancak kedi tüyüne alerjisi olan kişilerin sahiplenebilmesi için iyi bir seçimdir. Tüysüz kediler hakkında daha fazla bilgi almak için okuyun: Tüysüz kediler hakkında bilgiler – İlginç gerçekler

Kedilerde tüy dökülmesi sık fırçalama ve tarama ile kontrol altına alınabilir. Günlük fırçalama ve tarama ile gevşek ve ölü tüyleri giderip, kedinin derisini ve tüylerini sağlıklı tutmaya yardımcı olabilirsiniz. Sağlıklı kürkleri olan ve düzenli olarak taranan kediler biraz daha az tüy dökme eğilimindedir.

İster safkan ister karışık cins (tekir) olsun, iyi fırçalamanın anahtarı bir kedinin tüylerinin uzunluğundadır. Siyam, Birmanya ve Cornish Rex cinslerine benzer çok kısa, tek tük tüylü bir kedinin çok az fırçalamaya ihtiyacı vardır. Yoğun ama kısa tüylü kediler için aylık bir fırçalama seansı yeterlidir.

Maine Coon‘a benzeyen yarı uzun tüylü kediler daha düzenli taranmalı ve yıkanmalıdır. İran kedisini andıran uzun tüylere sahip olan kediler ise gün aşırı taranmalı ve yüzleri temizlenmelidir. Ve mümkünse haftada bir veya iki haftada bir banyo yaptırılmalıdır.

Kedinizin tüy dökülmesini azaltmanın yollarından biri de kedinizi sağlıklı tutmak ve onu kaliteli bir kedi maması ile beslemektir. Kedinizi, sağlıklı bir cilt ve tüy için ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini içeren, besleyici olarak tam ve dengeli bir kedi maması ile beslemelisiniz.

Ayrıca kedilerin tüylerine, günlük tüy dökülmesini azaltmak için uygulanabilecek bazı ürünler de bulunmaktadır. Tüyleri güçlendiren omega-3 yağ asitleri sağlayan balık yağlarından elde edilen vitaminler ve dökülme döngüsünü değiştiren ve azaltan topikal spreyler de bu konuda işinizi görecektir. Veterineriniz size hangi ürünlerin etkili olduğunu ve kediniz için en iyisinin ne olduğunu söyleyecektir.

Yıl boyunca yoğun tüy dökülmesi ise karşı karşıyaysanız, kedinizin gıda hassasiyeti veya toz alerjisi olabilir. Aşırı tüy dökülmesi vakalarında, kediler aşırı tüy yumağı nedeniyle gerçekten hasta olabilir. Bunun önüne geçmek için bazı veteriner hekimler kediyi yılda üç ila dört kez tıraş ettirmenizi önerir. Ancak her iki durumda da, bu tür dökülmenin nedenini belirlemek için veterinerinize danışmalısınız.

Kedilerin normal bir süreç olarak tüy döktüğü doğrudur, ancak çok fazla tüy dökülmesi aşağıdakiler gibi daha büyük sorunların göstergesi olabilir:

Kedinizin tüy kalitesi, dokusu, görünümü ve cildinin durumu hakkında notlar almanız gerekebilir. Kedinizin tüylerinde dökülmelerden oluşan boşluklar gibi garip noktalar görürseniz, bu semptomların temeline inmenin zamanı gelmiş demektir. Ayrıca kedinizde normalden daha fazla tüy yumağı oluştuğunu fark ederseniz veterinerinize danışmalısınız. Daha fazlası için mutlaka okuyun: Kedilerde en sık görülen hastalıklar ve belirtiler

 

Leave A Comment