Kedim Depresyonda Mı? Depresyondaysa Nasıl Anlarım?

İnsanlarda ve diğer hayvanlarda da olduğu gibi kediler de depresyona girebilirler. Ancak insanlar gibi duygularını konuşarak anlatamadıkları için farklı şekillerde dertlerini anlatmaya çalışırlar. Ve bunun için kedinizin gösterdiği belirtilere bakmak gerekmektedir. Örneğin kediniz olağandışı tavırlar sergiliyorsa ya da sizden korkuyorsa depresyonda olabilir. Ayrıca kendini çok fazla yalıyor ya da hiç temizlemiyorsa ve sürekli bir yerde saklanma gereği duyuyorsa duygusal hasta olabilir.

Aşırı derecede mama yemesi, kusması ya da tam tersi olarak iştahsız olup hiç mama yememesi gibi belirtiler de depresyonda olduğuna işarettir. Durduk yerde etrafı yalaması, aşırı tüy dökmesi ve tuvalet alışkanlığının dışına çıkması gibi belirtiler de zaman zaman görülebilir. Tabii ki bu belirtilerin hepsi depresyona işaret değildir başka bir hastalığın da belirtisi olabilir. Ve bu belirtilerden birini ya da birden fazlasını kedinizde gözlemlediyseniz, direkt depresyonda olduğu kanaatına varmamalısınız.

İçindekiler

Kedilerin kesinlikle depresif davranışlar sergilediklerini ancak insanlarda klinik depresyonla ilişkili aynı duygusal değişlikleri yaşamadıklarını belirtmeliyiz. Kedilere ne hissettiklerini, üzgün mü, kızgın mı, endişeli mi yoksa neşeli mi olduklarını tam olarak soramayız. Bu yüzden de davranışları ve günlük aktiviteleri ile bizlere verdikleri ipuçlarına güvenerek değerlendirmeler yapmalıyız. Klinik belirtiler arasında ise, iştahsızlık, kaçınma davranışı, daha az aktif ve tıslama gibi anormal davranışlar bulunuyor. Ayrıca bazı kediler kedi kumu kullanımında değişiklik gösterebilirken, bazı kedilerde de uyku düzeni bozulabilir.

Yukarıda saydığımız belirtiler ve nedenler, kedilerde çok çeşitli koşullara yol açabilir. Bu yüzden altta yatan sorunun nedenini öğrenmek ve diğer sorunları ekarte etmek için veterinere gitmeniz gerekmektedir. Hipertiroidizm, böbrek hastalığı ya da gastrointestinal kanseri gibi tıbbi problemler, bulantı ve iştah azalmasına neden olabilir. Ayrıca ağrı, kedilerde -özellikle yaşlı kedilerde– en az teşhis edilen durumlardan ve klinik depresyon belirtilerinin en önde gelen nedenlerinden biridir.

Öte yandan kedilerde depresyon, evcil hayvan sahipleri tarafından çok fazla önemsenmez. Ancak kontrol edilmediği zaman ciddi hastalıkların başlangıcı olabileceğini bilmekte fayda var. Örneğin deri ve mide hastalıkları yaygın olarak görülür ve bağışıklık sistemi diğer hastalıklara davetiye çıkarabilir. Kedilerde depresyon kaynaklı en sık görülen deri hastalıklarından birinin de psikolojik dermatit olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Kediler belirsizliği sevmediği için, hayatları alt üst olduysa bile rutinlerini eski haline getirmek onlara çok fayda sağlayacaktır. Bir kedinin sahibini kaybettiğini düşünün. Kime sarılacak? Kim kulaklarını yıkayacak? Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı kedinin hayatında kocaman bir boşluk oluşacak. Aynı zamanda yeni sahibine henüz alışamadığı için, yemeklerin zamanında gelmediğini ya da tüylerinin fırçalanmayacağını düşünecek. Muhtemelen de kontrol eksikliğinden dolayı gün içerisinde mutsuz olacak. Eğer yeni sahibi onu zamanında beslerse, her zaman ki gibi tüylerini fırçalarsa ve nazik bir şekilde ilgi gösterirse kedinin zamanla güvenini kazanacaktır. Bu nedenle kedinin programına uymaya çalışın. Kediniz ile vakit geçirin ve onu sürekli olarak okşayarak ilgi gösterin.

Kedi ya da insan farketmeksizin herhangi birinin bir şeyleri aşırı düşünmesi ve üzgün bir ruh haline bürünmesi için can sıkıntısı yeterli bir sebeptir. Bu yüzden öncelikle can sıkıntısından kurtulmaya bakın! Örneğin zihinsel uyarı ile kedinizin zihnini meşgul edin ve onunla eğlenmeye çalışın. Eğer kedinizin zihnini nasıl boşaltacağınızı bilmiyorsanız, sizin için birkaç öneride bulunabiliriz. İlk olarak kedinizi bir oyuna dahil edin ve en az 5 – 10 dakika boyunca onunla vakit geçirin. Kediniz ile nasıl oynayacağınızı ya da nasıl iletişim kuracağınız konusunda endişeleniyorsanız, aşağıdaki yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz.

Oyun dışında bulunduğunuz odanın etrafına birkaç lezzetli ikram saklayın. Ardından kedinize ilk ikramın nerede olduğunu gösterin ve onu bulup yediğinde övgüler yağdırın. Daha sonrada bunu tekrarlayın ve böylece zihnini boşaltın. Bir başka aktivite olarak bulmaca besleyicilerini tercih edebilirsiniz. Bunun için boş bir yumurta kabuğunu kullanabilirsiniz. Her boş bardağa birkaç parça kuru mama serpiştirin ve kediniz bir sonraki dolu bardağı bulmak için hareket etmesini sağlayın. Mama tanelerinin düşmesi için kediniz patisiyle oyuncuğa vuracaktır ve böylece etkileşime girecektir.

Bunların yanı sıra yüksekte olmayı seven kediler için pencerenin yanında yüksek bir tünek sağlayabilirsiniz. Böylece yukarı çıkıp olan biteni izleyebilecekler. Yataklarının ve kapılarının yanında sağlam kedi tırmalama direkleri koyabilirsiniz. Onları kullanmaya teşvik edin ve alıştırmaya çalışın. Ayrıca kedinizi eğitebilirsiniz. Kediniz ile antrenman yapmak hem sizi birbirinize bağlayacaktır hem de zaman kazandıracaktır.

Üzgün kediniz yemek yemeyi ya da etkileşime girmeyi reddediyorsa, kısa süreli için ona ilaç verebilirsiniz. Kediniz için en uygun ilacın hangisi olduğu konusunda ise veteriner hekiminiz ile konuşmalısınız.

Eğer bir çift kediniz varsa ve birini kaybetmek üzereyseniz, son ayrılığı planlamaya çalışın. Ayrıca kediler hem ölümü hem de yokluğu anlayabildiği için, arkadaşına bağlı olupta onu kaybeden bir kedi, kendini eksik hissedebilir. Bu sebepten ötürü hayatta kalan kedinizin, diğer arkadaşına veda etmesine izin verin. Hatta kedinin cesedini koklamasına izin verin ki ölümü daha da kabullenebilsin. Ancak yine de bu durum kedinizin depresyona girmesini engellemeyebilir. Sadece üzüntüsünün derinliğini ve şiddetini azaltabilir.

Bu durumun yanı sıra diğer değişiklikler için de kedinizi korumaya özen gösterin. Özellikle yemeğini zamanında verin ve değişiklikler her ne olursa olsun onlarla oynayarak ve ilgilenerek zaman geçirin. Aynı zamanda kedinizin can sıkıntısından kurtulmasını sağlayın. Kedinizin doğal davranışlar sergilediğinden ve oyun için bolca zamanı olduğundan emin olun. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kedinizin tırmanması için uzun kedi apartmanları sağlayabilir ya da dışarıyı ve diğer evcil hayvanları seyretmek için pencerenin yanına bir platform koyabilirsiniz. İşe gittiğinizde kedinizin oyuncaklarını dışarıda bırakmayı da unutmayın!

Leave A Comment