Kedilerin Birbirinden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?

Kedilerinizin birbirine bağlı olup olmadığını birkaç şekilde anlayabilirsiniz. Birbirlerine tıslamıyorlarsa, birbirlerine sürtünüyorlarsa, kuyruklarını birbirine kenetliyorlarsa, birbirlerini temizliyor, yalıyor ve tımar ediyorlarsa, birlikte uyuyor ve sarılıyorlarsa ve saldırgan işaretler olmadan ölçülü bir şekilde oynuyorlarsa kedilerinizin birbirine bağlı olduğunu anlayabilirsiniz. Peki kedilerin birbirinden hoşlandığı nasıl anlaşılır merak ediyor ve daha detaylı öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

İçindekiler

Kedilerin birbirine bağlanmasının ne kadar sürdüğü aslında tam olarak belli değildir. Yani kesin bir zaman çizelgesi yoktur. Bu süreç genellikle kişiliklerine, doğru eşleşme olup olmadıklarına ve tanıtılma biçimlerine bağlı olacak şekilde değişmektedir. Bazı kedilerin birbirlerini sevmeleri günler alırken, bazılarının haftalar, aylar ve hatta yıllar alabilir. Bazı kediler birbirlerine tahammül etmeyi öğrense de, her zaman kavga etmeye meyillidirler. Ve bazı kediler çok zaman geçmesine rağmen birbirleri ile asla arkadaş olmak istemeyeceklerdir. Ancak genel olarak çoğu kedinin yeni bir kedi ile arkadaşlık kurmasının 8 – 12 ay sürebileceğini belirtelim.

Artıları;

Eksileri;

Eve yeni bir kedi getirmek tahmin edersiniz ki pek çok değişikliği de beraberinde getirir. Ancak burada önemli olan şey, kedileri tanıtmak için çok fazla planlama ve mükemmel bir zamanlama gerektiğidir. Bu noktada sabırlı olmanız ve kedilerin farklı ve benzersiz kişilikleri olduğunu unutmayarak işleri ağırdan almanız gerekmektedir. Evinize başka bir kedi getirdiğinizde, sakinleştirici spreyleri kullanabileceğinizi belirtelim. Bunun dışında birbirlerine karşı dirençten ya da saldırganlıktan kaçınmak için onları kısırlaştırmakta bir o kadar önemlidir.

Kediler için ilk izlenimler çok önemlidir. Bu yüzden ilk görüşmenin saldırganlık ile başlamamasını sağlamalı ve bu konuda çok dikkat etmelisiniz. Bu durumu önlemek için de iki kedinin ilk etapta yüz yüze görüşmesine izin vermemelisiniz. Yeni bir kediyi başka bir odaya koymalı ve böylece evcil hayvanınızdan ayırmalısınız. Bu şekilde her ikisinin de birbirlerini görmeden ya da fiziksel temas kurmadan duymalarını ve koklamalarını sağlamış olacaksınız. Yeni kediniz için bir oda ya da bir bölge belirlemeniz gerektiğinden bahsettik. Belirlediğiniz zaman o bölgeye mama ve su kabı, kum kabı, yatak ve tırmalama direği gibi kedi temel ihtiyaçlarını koymalısınız.

Beslenme süresini her iki kedi ile aynı olacak şekilde ayarlayın ancak bir kapı ya da bölme ile ayrılacak şekilde konumlandırın. Bu onlara bir alışkanlık kazandıracak ve birbirlerini görmeseler bile yemeklerini yemek gibi aktiviteleri birlikte yapmaya tepki göstermeyecekler. Birkaç gün içerisinde de birbirlerinin kokusuna alışmaları ve yan yana olmaları için yer değiştirmelerine izin verin. Bu şekilde yeni kediye yeni evini keşfetme fırsatı vermiş olacaksınız.

Yukarıda bahsettiklerimizden sonra kedilerinizin birbirlerinin kokuları ile tanışması gerekmektedir. Kediler insanları ve nesneleri tanımlamak için koku alma duyularını kullandıkları için bu durum onlar için çok önemlidir. Kedilerinize kokularını alıştırmak için ilk olarak bir kedinizi sevin ve sonra ellerinizi yıkamadan kokularının birbirine geçmesi için yeni kediyi sevin. Eğer kediler arasında büyük bir saldırganlık yoksa farklı odalarda birlikte yemek yeme ve koku alma rutinlerine en az bir hafta daha devam edin. Daha önce de söylediğimiz gibi bu gibi durumlarda sabırlı olmalısınız ve kedilerinizi buluşturmadan önce birbirine alışması için yeterli zamanı tanımalısınız.

Peki kedilerin koku alma duyusu ile ilgili bu ilginç bilgileri biliyor muydunuz?

Her iki kedinizin de uzaktan birbirine alıştığını hissettiğinizde, kedinizi yeni arkadaşı ile tanıştırma vakti gelmiş demektir. Ancak yine ilk etapta aralarında geçici bir çit ya da paravan kapı olduğundan emin olun. Bu durum kedilerin birbirlerini görmelerini ve anlamalarını sağlayacağı gibi herhangi bir fiziksel temas olmadan tanışmalarını da sağlayacaktır. İlk görüşmede kedilerinizi iyice gözlemleyin. Birbirlerine karşı saldırganlık ya da kötü bir davranış göstermezlerse bunun iyiye işaret olduğunu bilmelisiniz.

Kediler birbirleri ile rahat ve sakin bir şekilde vakit geçiriyorsa, onlara engel olmadan sosyalleşmelerine ve etkileşime girmelerine izin vermelisiniz. Ancak bu esnada onlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Etkileşim için iyi bir zaman kollamalısınız. Genelde bu zaman saldırganlık seviyelerinin düşük olduğu yemekten ya da oyun zamanından sonra olmalıdır. Yeni kedinizin daha genç ve daha küçük aynı zamanda karşı cinsten olması gerekmektedir. İki dişi kedi birbirlerine karşı oldukça saldırgan olma eğilimindedir ancak yine de iki erkeğe göre daha uyumlu bir çifttir. Öte yandan kedilerinizin enerji seviyeleri aynı olmalı ve mizaçları da uyumlu olmalıdır. Eğer kediniz evde tek evcil hayvan olmaya alışmışsa, yeni kediyi, özellikle de zıplayan ve aşırı aktif bir kediyi, bir tür tehdit haline getirebilir ve daha yavaş adapte olabilir. Bu yüzden bir kediyi eve götürmeden ve kediniz ile tanıştırmadan önce yaşını ve cinsiyetini göz önünde bulundurmalısınız.

Kediler karşılık anlamına gelen bir takım farklı sesler çıkarırlar. Eğer kediniz hırlıyor, tıslıyor veya tükürüyorsa bu saldırganlık gösterdiğine işarettir. Çığlık atmak genel olarak artan saldırgan davranış anlamına gelirken, miyavlama ise dikkatinizi çekmek istedikleri anlamına gelir. Mırıldanma ile de merhaba demek isterler ve şefkatli bir rahatlama ya da kendini rahat hissettiği anlamına gelir.

Kediler gözlerini kullanarak da bir takım iletişim kurabilirler. Yoğun bir bakış saldırganlık ve düşmanlık anlamına gelirken, ciddi bir izleme bakışı ise bir avlanma ve yırtıcı davranış anlamına gelir. Kedileriniz rahat bir şekilde göz kırparak birbirlerine bakıyorsa, bu bir güven ya da sevgi işareti demektir. Gözlerinin yarı kapalı olması rahat hissettikleri içindir ve geniş gözlü bir bakış ise farkındalık taşır.

Kedilerin temas yolu ile birbirleri ve hatta insanlar ile iletişim kurmanın benzersiz bir yolu vardır. Birbirlerini yalama, ovma ve tımarlama gibi eylemler bunlara işarettir. Bu gibi davranışlar onların stresini azaltır ve birbirleri ile bir bağ kurmanın sevgi dolu yoludur.

Kediler nesnelere kokularını bırakarak bölgelerini işaretleme konusunda oldukça titizdirler. Agresif ve kısırlaştırılmamış kediler, aralarındaki etkileşimi azaltmak için idrar püskürtme yolu ile genellikle kendi bölgelerini belirlerler. Aynı zamanda kokularını yaymak için çenelerini, patilerini ve yanaklarını evin etrafındaki nesnelere sürterler ve o bölgelerin veya eşyaların da kendisine ait olduğunu kanıtlamaya çalışırlar.

Kedilerin vücut hareketleri birçok şey ifade eder ve kedinizin hareket etme şeklinin ona bağlı bir anlamı muhakkak vardır. Bir kedi etkileşime hazırsa, direkt olarak diğer kediye doğru hareket eder ve rahat bir duruş ile bir selamlama gönderir. Huzursuz ve rahatsız olan bir kedi vücudunu ve kuyruğunu sertleştirir, tüyleri dikleşir ve bacaklarını düzeltir. Saldırgan ve öfkeli bir kedinin ise gözbebekleri genişler ve kulakları başa yaslanır.

Bazen her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir. Bazı kedilerin birbirlerinden hoşlanmama olasılığı her zaman vardır. Bunu düzeltmek ve onları kabul edilebilir bir bakış açısıyla yeniden bir araya getirmek için yapacağınız birkaç şey vardır.

Kedileriniz birbirini hırpalar ve bir kavgaya tutuşursa, yüksek sesle alkışlayarak ya da su püskürterek onları ayırabilirsiniz. Erkek bir kediniz varsa, saldırgan olma eğilimlerini azaltmak için onları kısırlaştırmak çok daha iyi bir fikirdir. Yemeklerini ayrı ayrı ve birbirinden güvenli bir mesafede verebilirsiniz. Aynı zamanda onları meşgul etmek adına daha çok tünek ve tırmalama direklerini evinize yerleştirebilirsiniz. Böylece aralarındaki kavgaya engel olabilirsiniz.

Kediler, genel olarak diğer kedilerin ruh hallerinden etkilenirler. Kedilerinizden biri ruh hali değişiklikleri veya ağrı ya da stres yaşıyorsa, bu durum savunma saldırganlığının gerçekleşmesinin yanı sıra diğer kediyi de etkileyeceği anlamına gelir. Örnek verecek olursak, kedinize ilaç verdiğinizde bunun tadını sevmediği için üzgün sesler çıkarabilir ve sürekli olarak hırlayabilir. Diğer kedi ise bu sesleri duyduğunda ve kedinin üzgün olduğunu gördüğünde, o da hırlamaya ve tıslamaya başlayabilir. Kediler arasında yönlendirilen saldırganlık, onları rahatsız eden şeyin kaynağına ulaşamadıkları içindir. Ve bu yüzden kedilerin herhangi birine ya da herhangi bir şeye saldırmasına neden olduğu söylenir.

Birbirine bağlı kediler ayrılmaz arkadaştırlar. Neredeyse her şeyi birlikte yaparlar ve birbirlerinin bölgelerinde kendilerini çok rahat hissederler. Eğer kedilerinizin ayrılması gerekiyorsa, bu gerçekten üzücü bir durum olabilir. Bağlı kediler birbirlerinden ayrıldığında ise aşağıdaki belirtileri görebilirsiniz;

Evinize yeni bir evcil hayvan gelmesi, sadece kediniz için değil aynı zamanda sizin için de çok fazla uyum ve sabır anlamına gelmektedir. Kedilerinizin birbirlerini iyi tanımalarını, birbirlerinin bölgelerinde rahat olmaları ve bağ kurmalarını sağlamak bu anlamda oldukça önemlidir.

Leave A Comment