Kediler Sahiplerini Neden Yalar?

Kedilerin dilleri, vücutlarının en önemli parçalarından biridir. Dillerinin üzeri papilla kaplı olup kendilerini tımar ederken, bu dikenli dilleri büyük bir işlev görür. Hatta öyle ki günlerinin büyük bir çoğunluğunu kendilerini temizleyerek geçirirler. Kendisini bunca saat yalayan kediler neden sizi de yalıyor diye merak ediyorsanız, buyrun yazımızın devamına…

İçindekiler

Yalamak sadeece onlar için bakım amacı gütmeyip, sevgilerini göstermek içinde bu davranışı sergilerler. Bunun esas sebebi, kedinizin yavruluktan gelen bir içgüdüsel bir davranışı olabilir. Annelerinin onları küçükken tımar ederek şefkat göstermesinden kaynaklanır. Pek çok kedi bu davranışı yetişkinlik dönemlerinede taşır ve bu duygusunu insanlar ile paylaşmak adına yalarlar.

Kediler bölgelerini işaretlemek için kaşıma, idrar püskürtme gibi davranışlar gösterselerde bunun yanı sıra yalama eylemini gerçekleştirirler. Eğer kediniz sizi yalıyorsa, bu sizin diğer kedi ya da hayvanlara karşı kime ait olduğunu belirlemek için yapıyordur.

Kedilerin doğası gereği tımar etmek oldukça normaldir. Yukarıda bahsetmiş olduğum üzere yavru kediler küçükken anneleri tarafından öğretildiği için bu davranış biçimi bir sevgi göstergesidir.

Kediniz farklı bir tat almak istediği için sizi yalıyor olabilir. Cildinize dökülen bir şeyin tadını alabilir. Eğer sıcak bir havada terlediyseniz, terinizin tuzlu yapısını tatmak isteyebilir. Ancak belirtmeliyimki kedilerin dilleri insanlara oranla tat alma duyusu oldukça azdır.

Kedinizin sizi yalamasının altındaki bir sebepte dikkatinizi çekmek istemesinden kaynaklanabilir. Beslemeniz, ilgi göstermeniz, oynamanız için ilginizi üzerlerinde hissetmek isterse, bu davranışı sergilerler. Bunun yanı sıra pati atmak, miyavlamak gibi bir diğer dikkat çekme davranışlarını sergilerler.

Kendiniz endişeli ve stresli durumlarda sizi yalayabilir. Ancak aşırıya kaçılması durumunda tıbbi sorunlar olduğu düşünülmeli. Belki yeni bir eve taşınmak ya da başka bir kedinin eve gelmesi gibi kaygı duyacağı sorunlar karşısında kendini veya sizi yalarlar. Eğerki tüylerinde bir kelleşme neden olacak düzeyde yapıyorsa veteriner hekiminiz ile iletişime geçmelisiniz.

Yalama ya da tımar etme kedilerin doğasında olan bir eylem olduğu için endişe duyulacak bir durum değildir. Fakat can acıtan dikenli dilleri ile devamlı olarak sizi yalaması hoş olmayabilir. Önlemek için ilgilerini farklı bir yöne çekmektir. Eğer kediniz sarılmaktan hoşlanıyorsa, onu kucaklayın ve sarılarak sevin. Aynı şekilde oyun oynayarak dikkatlerini farklı bir noktaya çevirebilirsiniz. Son çare hala yalamaya devam ediyorsa onu uzaklaştırın ya da siz ondan uzaklaşın. Bunun için en mantıklı çözüm veteriner hekiminize danışmak olacaktır.

Kedilerin dillerinin üzerinde papilla adında dikenler bulunuyor olup insanların tırnak yapılarını oluşturan keratinden meydana gelmektedir. Bu sebeple bir kedi sizi yaladığı zaman acı hissetmeniz normaldir.

Kediler kendilerini temizlerken bakterileri alırlar. Bu sebeple ağzınız, burnunuz ya da gözlerinizi yalamasını izin vermeyin!

Kediler sevgilerini yalayarak gösterebilirler.

Yalama eylemini sosyal bir bağ oluşturmak amacı ile yaptıkları da bilinen bir gerçektir. Yavruyken anneleri tarafından yalnızca temizlemek için değil şefkat göstermek için yalarlardı. Bu nedenle onlarda bir sevgi göstermenin yolu olarak görüyorlar.

Leave A Comment