Normal Kedi Kısır Kedi Maması Yerse Ne Olur?

Kısır olmayan kedi kısır mama yer mi? Evet, yer. Çünkü kedinizin bunu yaptığına tanık olmuş olabilirsiniz. Ancak bunun doğru olup olmadığını bilmek isteyebilirsiniz. Beslenme ile sağlık durumu doğrudan bağlantılı olduğu için yanlış beslenme kedinizin yaşam kalitesini de sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle normal kedi kısır kedi maması yerse ne olur sorusunu yanıtlıyoruz.

İçindekiler

Kısır kedi maması, kısırlaştırılma operasyonu geçirmiş olan kedilerin günlük besin ihtiyaçlarını tam ve dengeli oranda karşılamak üzere hazırlanan mama türleridir. Yaş ve kuru şeklinde olabilir. İçeriğindeki et, sebze ve tahıl ürünleri değişmektedir.

Sağlıklı kediler normal dediğimiz kedi mamaları ile beslenmelidir. Normal kedi maması, kedilerin yaş, ırk ve tüy cinsi gibi özellikleri göz önünde bulundurularak üretilen mamalardır. Sağlık sorunlarını ele alan diğer kedi mamalarının içeriği farklıdır. Bu nedenle kediniz herhangi bir sorunla karşı karşıya kaldığında beslenmesini değiştirmeniz gerekebilir. Sağlıklı beslenme pek çok sorunun önlenmesi ve çözümlenmesi için etkilidir. Kediniz yavru, yetişkin ve yaşlılık dönemi gibi hangi yaşam evresinde ise ve herhangi bir sağlık problemi yoksa onu normal kedi maması ile besleyebilirsiniz. Seçiminizi yaparken;

Normal diye adlandırılan kedi maması ile kısırlaştırılma operasyonu geçirmiş olan kedi maması arasında farklar bulunmaktadır. Kısır kedi mamalarının yağ oranları düşüktür. İdrar yolu hastalıklarının önlenmesi için özel bileşenler içerir. İçindeki besinlerin değerleri normal kedi mamasından farklıdır.

Normal kedi yani kısır olmayan kediler, kendilerine özel olarak üretilen kedi mamaları ile beslenmeliler. Daha önce belirttiğimiz gibi kısır kedi mamaları kısırlaştırılma operasyonu geçirmiş olan kedilerin ideal kilolarını korumaları, stresten uzak durmaları, struvit taşı ya da idrar sorunları yaşamamaları için özenle formüle edilirler. Eğer kedinizin kilosu azsa ya da çok fazla hareketli ise kısır kedi maması yetersiz beslenmesine sebep olabilir. Bazı kısır kedi mamalarındaki içeriklerin besin değeri farkı az olsa da bu riski göze almamanızı tavsiye ederiz.

Yetersiz beslenme kedilerde bir dizi sağlık sorununa neden olabilir. Bunun nedeni, evcil hayvanın yeterli kalori, protein veya mikro besin almamasıdır. Neyse ki, bir evcil hayvanda yetersiz beslenme, uygun bir diyetle önlenebilir. Kedinizin gelişebilmesi için dengeli beslenmesi önemlidir. İlk adım, evcil hayvanınızın uygun besinleri aldığından emin olmak için veterinerinizle birlikte mama seçimi yapmalısınız.

Kısırlaştırılmış olsun ya da olmasın kedi mamasını seçerken öncelikle evcil hayvanınızın yaşam evresini göz önünde bulundurmalısınız. Kalori içeriği ve besin bileşimi de kedinizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ayarlanmalıdır. Evcil hayvanınız benzersiz bir hayvandır ve optimum sağlığı sağlamak için doğru beslenme sağlanmalıdır.

Kedinizin ihtiyaç duyduğu en önemli besinlerden bazıları karbonhidratlar, protein ve liflerdir. Kaliteli tam kedi maması, evcil hayvanınızın gelişmesi için gerekli besinleri sağlayacaktır. Kediler, sağlıklı cilt ve tüyleri teşvik ettikleri, enerji düzeylerini korumaya yardımcı oldukları ve ağız hijyenini destekledikleri için yiyeceklerdeki protein ve karbonhidratlardan yararlanır.

Birçok kedinin diyet hassasiyetleri vardır ve sizinki varsa, özelleştirilmiş bir diyet satın almak ilginizi çekebilir. Bu genellikle, ticari gıdaların evcil hayvanları için güvenli olmayan bileşenler içerdiğini düşünen evcil hayvan sahipleri tarafından talep edilir. Bir veteriner sağlık ekibinin kanıta dayalı tavsiyelerine dayanan bir diyet seçmek önemlidir.

Bir kedi maması seçmek, çok çeşitli olduğu için zor olabilir. Kalori ve besin içeriklerinin yanı sıra, seçtiğiniz mamanın türü de kedinizin sağlığı üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir.

Kediniz kabızlık veya idrar sorunları yaşıyorsa, yüksek lif içeriği içeren bir diyet yardımcı olabilir. Karbonhidrat ve esansiyel bir amino asit olan taurin içeren yiyecekler de stresin olumsuz etkilerini azaltabilir.

Kedi maması seçerken kedinizin fizyolojisini, yaşam tarzını ve kişiliğini göz önünde bulundurmalısınız. Pek çok farklı kedi maması türü vardır ve bazı markaların evcil hayvanınızın yaşamının farklı aşamaları için özel tarifleri vardır. Örneğin, bir yavru kedinin büyümesi için dengeli bir diyete ihtiyacı vardır ve yetişkin kedilerin metabolizmalarını devam ettirmek için yüksek kalorili bir diyete ihtiyacı vardır.

Veterineriniz, evcil hayvanınız için en iyi diyet konusunda size tavsiyede bulunabilir, eğer kediniz kısır değilse ve normal kedi maması yiyorsa en net bilgiyi size verebilir.

Leave A Comment