Kedilerde Bıyık Yorgunluğu (Stresi)

Kedilerde bıyık bitkinliği yaygın bir rahatsızlık değildir, ancak kedinizin tavırlarını ve yaşam niteliğini etkileyebilecek bir durumdur. Bir kedinin ruh halini ve iştahını etkileyebilir. Kedilerin bıyıkları oldukça alıngandır. Hava akımlarını ve suratına karşı en minik değişi idrak edebilirler. Bu duyarlı tüyler, beyne giden iletilerin kanalıdır. Uzunlukları sebebi ile çevreye çarptıklarında her biri aynı anda iletiyi merkezi asap sistemini yollar. Böylece sevk edilen bilgi yağmuru kedileri rahatsız edebilir.

Kedilerde bıyık bitkinliği, stresi olarak da öğrenilmektedir. Kediler, bazen muhakkak yüzeylerle kesintisiz temas halinde tahriş olabilen oldukça duyarlı bıyıklara sahiptir. Bu durum kedi bıyık bitkinliği olarak adlandırılır. Mama yemeyi ya da su içmeyi kedi arkadaşınız için stresli hale getirebilir. Bu durumun bulgularından kimileri gıdaya pençe atmak veya onu kabından dışarı çekmektir.

Bıyık bitkinliği kedilerde sık görülen bir durum değildir ancak günlük yaşamlarını negatif etkileyebilir. Kediler, besin ve su kaplarının kenarları da dahil olmak üzere, kumpaslı olarak suratlarını nesnelere sürttüğünde ortaya çıkar. Kedilerin bıyıkları alıngandır ve tenin altındaki asap dolu foliküllere definelidir. Bu, kedilerin arka tasarı hengamesini filtrelemesini zorlaştırır.

Kedilerde bıyık bitkinliği tıbbi bir acil durum olmasa da, bir problemin bulgularını fark etmek ehemmiyetlidir. İlk işaret, kedinizin yiyip içmemesidir. Yemek kabının çevresinde volta atmak, yemeği yemeden evvel kap dışına çıkarmak veya tamamen yemeyi yalanlamak olabilir. Bu işaretleri fark ederseniz en kısa vakitte baytar hekiminize müracaat etmelisiniz. Şiddetli hadiselerde, kedinizin bir uru veya mide-bağırsak meseleyi olabilir. İşte en sık görülen bitkinlik bulguları;

Kedilerde bıyık bitkinliği oranla karşınıza yeni çıkmış bir mevzudur. Bıyık stresi olarak da adlandırılır ve kedinizin bıyıklarının muhakkak yüzeylere fazla duyarlı hale gelmesi durumudur. Duyarlı bıyıkları kaseye sürtünmekten dolayı iltihaplanabileceğinden, kediniz derin bir kaseden yemek yediğinde bu durum daha sık olur. Öbür bir bulgu da kedinizin mamasını yerden tırmalamasıdır. Yukarıyadaki bulgular en sık yaşananlardır.

Bıyık kediniz için stres kaynağı olabilir, ancak ciddi bir hastalığın bulgusu değildir. Kediniz fazla uyarıldığında bıyık bitkinliği oluşabilir. Kedinizin bıyıkları ileti yollayamayacak kadar bitkin olabilir. Bu fazla uyarılma genellikle beslenme zamanı sırasında alana kazanç. Bu sebeple bulguları beslenme sırasında ortaya çıkan problemler ile fark edilir. Misal olarak; kedi kaseleri genellikle bıyıkların rahatça erişemeyeceği kadar miniktir. Bu sebeple mamalarına ya da suya erişmek için onları devirirler.

Kedinizin bıyık bitkinliğinden kurtulmasını ya da bu meseleden hiçbir zaman muzdarip olmasını istemiyorsanız;

Mama ve su kaplarını gözden geçirin: Kedinizin bıyıklarının temas edip etmediğine bakın. Kedinizin beslenme sırasında rastgele bir problemli tutumu varsa kaplarınızı değiştirin. Ancak kaplarınızın aynı özellikte olması oldukça ehemmiyetli. Kediler zeki canlılardır ve metamorfozu beğenmezler. Bunun yanı gizeme hoşlanmadıkları bir eşyanın metamorfozu bütün tersi güzellerine gidebilir.

Bıyık bitkinliği kediler için yaygın bir mesele olabilir. Ancak bu durumu tespit etmek güçtür zira kediler kasvetlerini saklamakla şanlıdır. Neyse ki beslenme gibi sarih olarak fark edebileceğimiz argümanlar karşımıza çıkar. Ayrıca öbür sağlık meselelerine veya tutumsal meselelere de işaret edebilir.

Fiziksel semptomlara ek olarak, bıyık bitkinliği kedinizin tutumunu etkileyebilir. Yemek saatlerinde mutsuz görünen bir kedinin besin ve sudan sakınması daha mümkündür. Bu, evcil hayvanınızın sıhhatini negatif doğrultuda etkileyebilecek dehidrasyona ve beceriksiz beslenmeye yol açabilir. Bu bulgulardan rastgele birini fark ederseniz, baytarınıza danışmanız ehemmiyetlidir.

Bıyık bitkinliği olan kediler mama ve su kaplarından uzak durabilir, bunun yerine su birikintilerinden su içmeyi seçim edebilirler. Kum kabını kullanmaktan çekinebilirler. Ayrıca bıyıkları yemek yerken veya içerken yemek kaselerine sürtünebilir.

Kedi sahibi olmak oldukça neşelidir. Onlar zeki, özgür ve deli canlılardır. Ancak hastalıklarını bir hayli neden ile saklarlar. Onları gözlemleyerek ve nüanslara dikkat ederek meseleleri erkenden çözebiliriz. Daha da hoşu pek çok meseleyi henüz ortaya çıkmadan önleyebiliriz.

Leave A Comment