Kediler Neden Hırlar? Uyurken, Sevilirken Ve Oynarken Hırlama Nedenleri

Kediler pek çok neden ile hırlar. Önemli olan kaşınızdaki patili dostun size ne anlatmak istediğidir. Çünkü kediler seslenmeleri dışında vücut dilleri ile de bizlere bir şeyler anlatmaya çalışırlar. Hırlayan bir kedinin kulakları, gözleri ve kuyruğu seslenmesi ile birlikte hareketlenir. Kedinizin size ne anlatmak istediğini hareket ve seslendirmeleri dikkate alarak anlayabilirsiniz.

İçindekiler

Kediler yaşam evrelerinin herhangi bir döneminde hırlayabilir. Ancak yavru kedilerin hırlaması daha sık görülmektedir. Aktif olma süreçleri ve hareketlilikleri sahiplerini bazen zorlayabilir. Bu nedenle kediler sakinleşir mi ve bu ne zaman olur gibi sorular ile karşılaşırız. Üstelik hırlama nedenleri arasında büyüyor olmaları da yer alır. Benliklerini keşfederken yaptıkları hareket ve seslendirmeler ile karşısındaki hayvan ve insanların hareketlerini de ölçerler. Bu yüzden kediler eğitilemez gibi düşüncelerin doğru olduğunu söyleyemeyiz. İletişimin gücü ve aradaki bağ ile her şey mümkün. Elbette onların özgürlük haklarını kısıtlamadığımız sürece…

Kedilerin hırlamasının bir başka nedeni de acı çekmeleri veya rahatsız olmalarıdır. Örneğin, kediniz onu kucağınıza aldığınızda hırlıyorsa, size acı çektiğini haber veriyor demektir. Bu, onu almayı bırakmanız ve gitmesine izin vermeniz gerektiği anlamına gelir

Bazı kediler fiziksel acıdan hırlar. Örneğin, tümörlü bir kedi dışkılarken hırlayabilir. Benzer şekilde, bir kedi onu ağrılı bir noktada evcilleştirmeye çalıştığınızda hırlayabilir. Kediler fiziksel acıyı iletemedikleri için, hırlama onların rahatsızlıkla baş etme yöntemidir. Kedinizde bir hırıltı modeli görürseniz, onu veterinere götürmek isteyebilirsiniz.

Kediler bölgelerini veya kişisel alanlarını savundukları için hırlarlar. Kediler, çevreleri başka hayvanlar veya insanlarla çevriliyse korkudan veya tehdit altında hissettiklerinden dolayı hırlayabilir. Onlarda köpekler gibi kendilerine bir alan belirler ve alanlarını işaretlerler. Buna idrar püskürtme deriz. Diğer canlılar o bölgelerde gezinirken kokuyu ve gönderilen mesajı alırlar.

Kedilerin hırlamasının birkaç nedeni vardır. Bunu genellikle kendilerini insanlardan veya diğer hayvanlardan zarar görmekten korumak için yaparlar. Bir kedi kendini tehdit altında hissettiğinde veya yeterince ilgi görmediğinde hırlayabilir.

Stres altındaki bir kedi evden kaçma için kaçış yolları arar. Bu olasılık oldukça fazladır. Kendini tehlike altında hissediyorsa, mutsuzluğu çoğaldıysa ve evde uzun saatler yalnız kalıyorsa ev halkına karşı saldırgan hareketlerde bulunabilir ve hırlayabilir. Kalabalık bir ortam içinde iken kediler sevgi ve ilgi görmüyorsa yine de yalnızdırlar! Sadece kaplarını doldurmak yeterli değildir. Kedinizin sevgi istediğini birkaç ipucu ile anlamak mümkün.

Kötü bir geçmişe sahip olan yetişkin kediler ve sokak kedileri daha fazla hırlar. İnsanlar ve diğer hayvanlar tarafından gördükleri kötülükleri onları stres altına sokar. Bu nedenle kimsenin onlara yaklaşmalarına izin vermez ve kendilerini hırlama ve tıslama gibi sesler çıkartarak korumaya çalışırlar. Bu köpeklerde de sık görülen bir sorundur.

Yeni kedi sahipleri için bu hırlamalar korkutucu gibi görünse de kedileri ile uzun zaman geçirenler için doğal bir durumdur. Bizler için kötü anlam ifade eden hareketler sevgi gösterisi dahi olabilir. Daha önce belirttiğimiz gibi vücut dilini okumak oldukça önemlidir.

Kedinizin uyurken hırlamasının birkaç nedeni olabilir. Genel olarak, altta yatan bir hastalığın göstergesi değildir. Bunun yerine, kediniz bir rüya görüyor, kısmen uyanık veya bir şey tarafından rahatsız olmuş olabilir.

Kediler günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirir. Özellikle yavru ve yaşlı kediler daha fazla saat uyurlar. Bu süreç içerisinde derin uyku kısmı daha azdır. Bu nedenle bizlerden daha fazla rüya görme olasılıkları vardır.

Kedinizin uyku sırasında patilerini veya yüzünü seğirdiğini fark ederseniz, rüya görüyor olabilir. Büyük ihtimalle kötü bir rüya görüyordur. REM uykusu, kedilerde kas seğirmesinin yaygın olduğu bir zamandır. Rüya gören bir kediyi uyandırmaya çalışırsanız, muhtemelen pençeleri veya dişleriyle saldıracaktır.

Kabuslara ek olarak, kediniz korkutucu bir deneyim hakkında bir rüya da görüyor olabilir. Korkunç görüntüleri ve hikayeleri kedinizden uzak tutmaya çalışmalısınız. Kediler normalde acı çektikleri ile ilgili rüya görmeseler de, rastgele nesneler ve deneyimler hakkında rüya görebilirler. REM uykusu, bir kedinin geçmiş travmaları ve deneyimlerini hatırlayabildiği bir zamandır. Köpek tarafından kovalanmak, veterinere gitmek gibi geçmiş olaylar kötü rüyaları tetikleyebilir.

Yavru kedinizin uyurken tekme attığını ve miyavladığını fark ederseniz, aktif bir uyku yaşıyor olabilir. Bu, yavru kedi gelişiminin normal bir parçasıdır. Sinir sistemlerini ve kas güçlerini geliştirmelerine yardımcı olan gelişim sürecinin bir parçasıdır. Yaşlandıkça, bu uyku evresi azalacak ve sonunda duracaktır.

Aktif uyku, insan REM uykusunu taklit eden bir aşamadır. Kedilerin enerji tasarrufu yapmalarını, şarj olmalarını ve tedavi olmalarını sağlar. Ayrıca duyguları ve iyileşme süreçlerini düzenlemeye yardımcı olur. Bu aşamada kediniz toplam uyku süresinin yüzde 60’ını harcayabilir. Bu aşama genellikle uyku döngüsünün yaklaşık 20 dakikasında başlar ve iki ila üç dakika sürer.

Kedinizin alışılmadık bir yerde uyuduğunu fark ederseniz, bu bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Kediler nadiren yerde uyurlar, bu nedenle rahat bir yer bulmaları zor olabilir. Ayrıca normalden daha fazla uyuyabilir veya odanın geri kalanından daha sıcak bir yer seçebilirler.

Bu sorunun birkaç farklı nedeni vardır. İlk olarak, bu bir iç sorun olabilir. Bazı kediler rahatsızlıklarını ifade edemezler, bu yüzden genellikle sessizce acı çekerler. Yapılacak en iyi şey veterinerinizle konuşmaktır. Altta yatan sorunu belirlemenize yardımcı olacak ve bunu çözmek için size bir plan verecektir.

Bazı kediler doğal olarak horlar ve horlama kediler için normaldir. Ancak kediniz yüksek sesle veya zahmetli bir şekilde horlamaya başlarsa en kısa zamanda bir veterinere görünmelisiniz. Erken teşhis ve tedavi almak, daha ciddi ve geri dönüşü olmayan durumların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Kedinizin horlama sorununu tedavi etmenin ilk adımı, kesin nedeni belirlemektir. Solunum yolu enfeksiyonu veya mukus birikmesi dahil olmak üzere birçok olası neden vardır. Semptomlar burun akıntısı, hapşırma, öksürme ve miyavlamada değişiklik içerir. Kedinizin nefes almakta güçlük çektiğinden şüpheleniyorsanız hemen bir veterinere görünmelisiniz.

Leave A Comment