Kediler Neden Dili Dışarıda Uyur?

Bazı kediler yatarken dillerini dışarı çıkarırlar, bu tutum olarak öğrenilen dil ucu sallamadır. Bu hasarsız bir harekettir ama aynı zamanda kedinin ağzında bir şeylerin yolunda gitmediğinin sinyalini de verebilir. Kediler neden dili dışarıda yatar sualinin sık görülen cevapları arasında neşeli bir uyku, burun tıkanıklığı, solunum yolu enfeksiyonu, sıcaklık, ağız anormallikleri ve sağlık meseleleri yer alır. Kedinizin dilinin dışarıda olarak geçime sıklığına bakarak çözüme erişmeniz olasıdır. Rahat bir uyku alımında kaygılanacak bir vaziyet olmadığı gibi sağlık meseleleri için baytar hakimiyeti şarttır.

İçindekiler

Kediler dilleri dışarıda yattıklarında çok sevimli olabilirler. Ancak bir dizi meseleyi de gösterebilir. Kedinizin bunu sık sık yaptığını görürseniz, onu baytara götürmenizde fayda var. Bu, sağlık meselelerine daha duyarlı olan yaşlı bir kediniz varsa özellikle doğrudur. Bir kedi rahatladığında, çenesinin gevşek olması yaygın bir gidişattır, bu da dilinin dışarıya çıkması ve salyasının akmasına ve hatta ağzının sarih kalmasına neden olabilir.

Kedinin dili, rahat olduğu için yatarken dışarı çıkabilir. Hafiflemiş kedilerin genellikle gevşek çeneleri ve açılan ağızları vardır. Dilleri genellikle yatarken dışarı çıkar ve ayrıca dillerini tekerrür ağızlarına sürükleyebilirler. Kediniz dili dışarıda iken rahat uyuyorsa, bu kedinin mutlu olduğunun iyi bir göstergesidir. Kedilerin sıklıkla yaptığı hafifletici bir etkinliktir. Hoşlanıldıklarında, birine sarıldığınızda sezdiğiniz duyguya eş mutluluk hormonları salgılarlar.

Kedilerde burun tıkanıklığı ciddi bir meseledir. Kedilerde solunum yolu enfeksiyonları dillerinin dışarıda olarak yatmalarına neden olabilir. Soluk almalarında bir mesele olup olmadığını görmek için dillerini de hakimiyet edebilirsiniz.

Hava şartları kedinizin fazla ısınmasına neden olabilir. Bu gibi zamanlarda su tüketimi ehemmiyetlidir. Kediniz yeterli ölçüde su içmediğinde dili dışarıda olacak biçimde yatabilir. Serin bir alana yerleştirip kedinizi suya kavuşturmanızı nasihat ederiz. Sıcak çarpmasını önlemek için kedinize banyo yaptırabilirsiniz.

Kediniz şişmiş bir dille uyuyorsa, irinli bir vaziyet yaşıyor olabilir. Enflamasyon, enfeksiyon, yaralanma veya kimyevi maruziyet dahil olmak üzere muhtelif şartlardan kaynaklanabilir. Bazen böcek sokması veya hasarlı bir maddeye maruz kalma sonrasında dil şişmesi alana gelebilir. Bu vaziyet kedi için rahatsız edici bir tecrübe olsa da rehabilitasyon edilebilir. Kedinizin ağzını bir baytar tarafından tetkik ettirmek, nedeni teşhis etmeye destekçi olabilir. Baytar, evcil hayvanınızın boğazını, dişlerini, diş etlerini ve ağzını inceleyebilir.

Kediniz çok fazla dil çıkarıyorsa, baytarı ziyaret etme zamanı gelmiş olabilir. Bu, makûs bir ağız gibi bir dizi diş meselesinin işareti olabilir. Şişmiş veya çıban olmuş bir diş, kedinizin yemek yemesini yasaklıyor olabilir. Diş problemlerinin yanı gizeme, kedinizin smokin dilini göstermesinin başka sebepleri de olabilir. Bir kedinin dilini dışarı çıkarmasının bir başka sebebi de havanın pak olduğundan emin olmaktır.

Genel olarak dilini çıkaran bir kedi sıhhatiniz için bir tehdit oluşturmaz. Kedinizin dilini dışarı çıkarmasına neyin neden olduğunu tanımlamanın en iyi yolu onu bir baytara götürmektir. Nedene bağlı olarak, baytarınız ilaç yazabilir veya diş tetkiki önerebilir. Diş çekimi de zorunlu olabilir.

Bir kedi ciddi bir sağlık gidişatından muzdarip olduğunda dili dışarı çıkar. Semptomlar salya akması, kilo kaybı veya surata pençe atmayı kapsayabilir. Kedinizde bu bulgular varsa, onu baytara götürmelisiniz.

Bir kedinin dilini dışarı çıkarmasına neden olan basmakalıp sebeplere ek olarak, buna neden olabilecek birkaç tıbbi vaziyet vardır. Bunlar diş eti hastalığı, enfeksiyon ve diş çürümesini kapsar. Bazı kedilerin dillerinde anormal hareketlere neden olabilen nörolojik hastalıkları da vardır.  Öbür nedenler arasında dilinde bir kesik veya su toplaması sayılabilir. Bunun birden fazla kedinin başına geldiğini veya birkaç dakikadan fazla olduğunu görmemelisiniz. Ancak, bunu görürseniz, hakimiyet için kediyi bir baytara götürmelisiniz. Kedinin dili ayrıca solunum sistemiyle alakalı bir meseleye işaret edebilir. Uyku sırasında ağız genellikle sarihtir, bu sebeple bir kedinin dili daha iyi soluk alması için sarkıyor olabilir.

Leave A Comment