Kediler Depremi Hissedebilir Mi?

Kediler depremlere karşı son derece hassastır. Bu yüzden dünyanın titreşimlerini daha deprem olmadan hissedebilir. Kulakları bizden çok daha iyi işitir. Ki bazı araştırmacılar kedilerin depremi çok önceden de hissettiklerini iddia etmektedir. Çok iyi işitmelerinin yanı sıra pati içleri son derece hassastır ve en küçük hareketi bile algılayabilir. Bir deprem sırasında, kediniz sarsıntıya telaşlanarak ve etrafta koşarak, saklanacak bir yer arayarak tepki verecektir. Burada önemli olan her farklı davranışın afet ile ilişkilendirilmesinin doğru olmadığını bilmektir. Kediler kızgınlık dönemine girdiklerinde, hastalandıklarında ya da stres altında iken de her zamankinden tuhaf davranabilir. Peki ya öncesinde? Kediler depremi önceden hissedebilir mi? İşte deprem hakkında merak edilen soruların yanıtları…

İçindekiler

Kedilerin depremleri hissetmelerinin nedeni, dünyanın manyetik alanına karşı artan hassasiyetleridir. Bu onların küçük titremeleri ve biz insanların gözden kaçırabileceği diğer değişiklikleri yakalamalarını sağlar. İnsanlardan farklı olarak kediler, küçük tektonik kaymaları bile hissedecek kadar hassastır. Bu yüzden onları bir depremden önce tespit edebilirler.

Bu şaşırtıcı tezlerin arkasındaki bilim tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak, insanları kedilerin depremleri tahmin etme yeteneğine inanmaya teşvik ettiği bir gerçek. Bu teori bazı çalışmalar tarafından desteklenmektedir. Japonya’da birkaç kedinin depremden önce garip davrandığı kaydedildi. Hareketleri, korktuklarını, endişeli olduklarını veya yönünü şaşırdıklarını gösterdi. Bazıları deprem beklentisiyle uzak yerlere bile kaçtı.

Kediler ayrıca havanın iyonlaşması yoluyla yaklaşan bir depremin varlığını tespit edebilir. Bir deprem başlamadan önce atmosferdeki kuvars kristallerinden gaz salınımını bile hissedebilirler. Ancak, kedinizin bir deprem dedektörü olduğunu düşünmemek önemlidir. Her yıl dünya çapında yaklaşık 500.000 tespit edilebilir deprem vardır ve bunların yüzde 20’ye kadarı hissedilebilir.

Kediler, dünyanın titreşimlerine karşı çok hassastır. Sonuç olarak, en küçük hareketleri hissedebilirler. Bu hassasiyet, depremlere tepki vermelerine yardımcı olur. Bir deprem sırasında kediler ürkek ve tuhaf hareketler sergiler ve siper arar. Hatta hiperventilasyona uğrayabilir ve etrafta koşmaya başlayabilirler. Kedinize ihtiyaç duydukları barınağı sağlayabilmeniz için depremden önce kedinizi yakından izlemeniz önemlidir. Ancak kedinizin hareketliliğinin altında farklı bir neden yatıyor da olabilir. Her zaman tedbirli olmakta fayda olduğu için elbette her türlü afete karşı hazırlık yapmanızı tavsiye ederiz.

Deprem anında kedilerin genel olarak yaptıkları;

Kediniz tuhaf şekilde davranıyor ya da ses çıkartıyorsa elbette mutlaka deprem olacak diyemeyiz. Halk dilinde ve dünya genelinde hayvanların depremi önceden hissettiği konusunda çok fazla konuşma geçse de bilim tarafından net bir sonuç henüz yok. Bildiğimiz gibi kedilerin kulakları çok iyi işitir. Hatta seslerden dolayı tuhaf tepkiler verirler. Bunlara örnek olarak kedilerin tarak sesine kusmasını verebiliriz. Bu nedenle titreşimleri bizden önce duyabilir ve fark edebilirler. Ayrıca içgüdüleri de çok güçlüdür. İçgüdüsel olarak da depremi hissedebilirler belki. Fakat kanıt olmadığı ve yapılan araştırmaların sonuçları netlik göstermediği için kediler kesin olarak depremi önceden hisseder, diyemeyiz.

Kediler, deprem sırasında barınak aramak için doğal bir içgüdüye sahiptir. Bu içgüdü bazı çok garip davranışlara yol açabilir. Ayrıca kediniz depremden haftalar önce garip davranışlar sergileyebilir. Neyse ki, evcil hayvanınızı korumanın birkaç basit yolu var. Seçeneklerden biri, kedinizi tercihen bir deprem sırasında kaçmasına izin vermeyen bir taşıyıcıya yerleştirmektir. Böylece deprem anında kaçmaya çalışarak kendine zarar veremez.

Bazı araştırmacılar kedilerin depremi çok önceden hissedebildiğini bazıları ise dakikalar önce anladıklarını iddia etmektedir. Bu nedenle kedilerin depremi ne kadar önce hissettiği hakkında net bilgi vermek mümkün değildir.

Kedilerin depremden önce farklı davranması alışılmadık bir durum değildir ve bu olağandışı davranış kalıplarına dikkat etmelisiniz. Aşırı derecede sızlanmaya başlayabilir veya yönünü şaşırabilirler. Hatta bazı kediler kaçmaya ve daha güvenli bir yere koşmaya çalışacaklardır. Hatta yavrularını da yanlarında götürebilirler.

Deprem sırasında kediler tehlikeli bir arkadaş olabilir, panikleyebilir ve saldırabilir. Yine de onu yalnız bırakmamalısınız. Depremden sonra evcil hayvanınızı güvenli bir yerde saklayın. Sarsıntı durana kadar onları bir taşıyıcıda tutun. Kaçmaya çalışırlarsa, sizi çizebilir veya ısırabilirler. Hatta kendi başlarına bir saklanma yeri bulmaya çalışabilirler. Bir deprem sırasında kedi ve köpekler için en güvenli yerlerden biri taşıyıcıdır.

Leave A Comment