Kedi Çimi Nedir? Ne Işe Yarar?

Kedilerin çim sevdiğini biliyor musunuz? Üstelik kendilerine özel olan çimleri bile var. Bunu yeni duyduysanız hiç üzülmeyin. Kedi çimi ile kısaca tanıştıktan sonra tohumunu alıp evinizde yetiştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra hazır bir tane de satın alabilirsiniz. Çünkü kedi çimi, kedilerin onunla oynayabileceği ve hatta yiyebileceği bir bitkidir.

İçindekiler

Kedi çimi aslına bakarsanız doğal bir bitki değildir. Elbette bu onun sağlıklı olmadığı anlamına gelmez. Aksine diğer bitkilerden çok daha sağlıklıdır. Çünkü üretilirken herhangi bir ilaç kullanılmaz. Bu nedenle patili dostlara güvenle verebiliriz. Kedi otundan farklı olarak kedi çimi daha faydalıdır. Üstelik çeşit olarak da zengindir.

Kediler oldukça zeki canlılardır. Bu nedenle kendileri için neyin en iyisi olduğunu çok iyi bilirler. Kedi çiminin kediler için neden bu kadar cezbedici olduğu bizler için hala bir sır olsa da duyu yetilerinin, içgüdülerinin ve zekalarının bu konuda etkili olduğunu düşünmekteyiz.

Kedi çimi, özellikle kediler için yetiştirilen bir çim türüdür. Genellikle iç mekanlarda ve ya kedinizin çiğnemesi için bir tabakta yetiştirilir ya da kedinizin mamasına eklenir.

Kedi çimi, kediler için özel olarak yetiştirilen bir çim türüdür. Genellikle iç mekanlarda yetiştirilir ve kediye çiğneme oyuncağı olarak verilir veya kedinin mamasına eklenir. Birincil yararı, kedinin tüy yumağı geçirmesine yardımcı olmaktır. Aşağıda faydalarından bazıları listelenmiştir. Bunlardan birkaçını keşfedelim. Önce tüy yumağı hakkında konuşalım. Belirtmek isteriz ki, kedinizin tüy yumaklarından daha hızlı kurtulmasına yardımcı olur!

Kedi çimi kedi severler ve kediler için pek çok işe yarar. Bunlar;

Evcil hayvanınızın beslenmesi söz konusu olduğunda, mükemmel bir seçimdir. Güvenlidir, önemli vitaminler ve besinler sağlar ve kedinize çiğnemesi için oyuncak ya da atıştırmalık vermek istediğinizde elinizin altında bulunan sağlıklı bir besindir. Ancak diğer bitkiler gibi özel dikkat gerektirir. Sıcaklık, güneş ışığı miktarı ve sulamaya dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir bahçe, herhangi bir kedi ebeveyni için nihai ödüldür.

İster buğday çimi, ister arpa veya yulaf çimi tercih edin, bakarken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır. Bazı kedi çimleri diğerlerinden daha besleyicidir. Buğday çimi, yumuşak ve tatsız kedi mamasına lezzetli bir alternatif isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Bir çim karışımı nemli olmalı ve çeşitli yeşillik türlerinin bir karışımını içermelidir.

Kedinize arpa çimi vermenin faydaları çoktur. Bunlar arasında;

Yetiştirilmesi kolaydır ve yüksek düzeyde vitamin ve mineral içerir. Arpa kedi çimi kolay büyür ve çok dayanıklı bir ev bitkisidir. Ev kedileri için en iyi seçeneklerden biridir. Kedinizin daha sağlıklı ve huzurlu olmasına yardımcı olabilir.

Yulaf çim birkaç nedenden dolayı popüler hale geldi. Çünkü arpa çimi gibi buğday çimi de kediler için çok faydalıdır. Öncelikle doğal bir üründür, çözünür lif oranı yüksektir ve hafif tatlı bir tada sahiptir. Ayrıca;

Yulaf çimi kendi kendine büyüyen bir bitkidir. Çok hızlı çimlenir ve kediniz filizlenmeye başlar başlamaz onunla oynamaya başlar. Kediniz dışarı çıkmıyorsa bu ürün onun için idealdir.

Buğday çimi, bitkilerin yaşam gücü olan sıvı güneş ışığı olarak da bilinen klorofil açısından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun toksinleri atmasına yardımcı olur ve kedilerin yaşlanma sürecini yavaşlatır. Buğday çimi, yaşlanmayla bağlantılı serbest radikalleri nötralize eden yüzde 70’e kadar klorofil içerir. Kediler için en etkili doğal ilaçlardan biridir. Buğday çimi ayrıca glutensiz ve organiktir.

Bazı kediler her gün buğday çimi bile yiyor! Ancak bu duruma izin vermemeniz gerekir. Çünkü mama dışındaki her şey sınırlı olmalıdır.  Ayrıca buğday çimi tüm kediler için güvenli değildir. Kedinize tanıtmadan önce veterinerinize danışın.

Kedi çimi faydaları arasında tüy yumağı geçişine yardımcı olmak yer alır: Her şeyden önce, kedilerin tüy yumaklarını tedavi etmek için kedi çimi yediği rivayet edilir. Bu kısmen doğru olsa da, kusmaya neden olduğu söylenmektedir. Bu nedenle az miktarda tüketilmelidir. Bazı kediler kedi çimini müshil olarak kullanır! Ancak, kedinize kalori alımının %10’undan fazlasını vermeyin.

Besin değeri yüksektir: A vitamini ve D dahil olmak üzere önemli besinler içerir. Ayrıca kedinizin dolaşım sistemi işlevine yardımcı olur. Evcil hayvanınızın sağlığını geliştirmenin yanı sıra, bu yeşil bitkinin birçok besinsel faydası vardır. A, D, E vitaminleri ve çeşitli B vitaminleri bakımından yüksektir. Bu vitaminlerin çoğu sağlıklı deri, tüy ve bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca, bu besinler evcil hayvanınızın çeşitli kanser türleri için riskini de azaltır.

Folik asit içerir:  Kedinizin bağışıklık sistemini güçlendirmenin ve sindirime yardımcı olmanın yanı sıra, vücutta DNA ve hemoglobin sentezi de dahil olmak üzere birçok rol oynayan folik asit içerir.

Faydalıdır: Kedi çimi, kedilerde öforik bir etki yaratan nane ailesindeki bir bitki olan kedi nanesinden ve otundan tamamen farklıdır. Sindirim sürecini destekleyen vitaminler, antioksidanlar, klorofil, mineraller, lif ve diğer besinlerle doludur. Çoğu kedi, özellikle de genç olanlar, doğal olarak çim yemeye meyillidir ve kedinize etin sağlayamadığı bazı faydalar sağlayabilir.

Sağlıklı bir atıştırmalıktır: Kediler ayrıca sağlıklı bir atıştırmalık olarak çim yiyebilir. Zorunlu etobur olmalarına rağmen, ara sıra yeşil bitkiler veya çimenler üzerinde otlarlar. Bazı bitkileri ve otları yemek, avlarını sindirmelerine yardımcı olabilir, ayrıca vitamin ve mineraller sağlayabilir. Ancak, kedinizin her gün çim yemesine izin vermek her zaman iyi bir fikir değildir. Kedi çimi kediniz için zararlı olabilir, bu nedenle kedinizi çok fazla beslerseniz onu denetlediğinizden emin olun.

Kedi çimi evde nasıl yetiştirilir sorusunu çok sık duyuyoruz. Kedi çimi dışarıda satıldığında da gayet sağlıklı olsa da bunu kendiniz yapmak isteyebilirsiniz. Bitkileri bizler gibi hayvanlar da çok sever. Ancak kediler için zararlı olan pek çok bitki var olması ve kedilerin bitkileri genellikle devirmesi gibi nedenler evcil hayvan sahiplerini bitki bakmaktan mahrum edebilir. Neyse ki kedi çimi yetiştirerek pek çok kazanım sağlamak mümkün. Çünkü;

Nedenler bu kadarla bitmiyor. Ancak biz işe başlayalım ve hadi gelin kemi çimi nasıl yetiştirilir sorusunu yanıtlayalım.

Leave A Comment