Anne Kedi Yavrusunu Unutur Mu?

Anne olmak, dünyadaki en güzel şeydir. Hangi canlı olursa olsun bir anne olduğunda içgüdüleri ve aradaki güçlü bağ nedenleri ile koruma kalkanı gibi hisseder kendini. Örneğin; bir anne kediye yaklaştığınızda size saldırabilir. Bu nedenle anne kedilerin yavrularını sahiplenmek ya da sahiplendirmek için kafamızda yer edinmiş olan sorulara yanıt ararız. Bunlardan ilki de “anne kedi yavrusunu unutur mu” sorusudur. Evet, anne kediler yavrularını, kendi kokusu üzerlerinden gittiğinde unutur. Bunun için etrafımızda yavru kedi görürsek çıplak eller ile dokunmamız gerekir.

Anne kediler yavrularını hasta olmadığı sürece alsa geride bırakmaz. Karnını doyurmak için biraz uzaklaşsa da kısa süre içerisinde geri döner. Özellikle emzirme döneminde anne kedilerin hassasiyetleri oldukça fazladır. Sahibi olarak kediniz ile aranızdaki bağ ne kadar güçlü olursa olsun, yavrularının yanından ayrılmak istemezler.

İçindekiler

Anne kedi ve yavru kedi arasındaki bağ doğal bir süreçtir. Anne kedi, altı haftalık olana kadar yavru kediye adeta yapışır. Ancak bu yaştan sonra anne kedi, meme bezi enfeksiyonu olan mastitis nedeniyle yavru kediyi emzirmeyi reddedebilir. Yavru kedi de hastalanabilir ya da annesine bunu unutturarak uzaklaşabilir. Yavru kedi sütten kesildikten sonra anne ile yavru kedi arasındaki bağ zayıflamaya başlar. Yaklaşık 10 veya 12 hafta sonra yavru kediler bağımsızlığa hazır olacak ve anneleri onlara kızmaya başlayacaktır.

Mesafe arttıkça kedilerin kokusu değişir. Bir kedinin kokusu annesinden ayrıldığında önemli ölçüde değişir. Anne artık yeni doğmuş bebek gibi kokmadığı için yavru kedi tarafından tanınamaz. Anne kediler yenidoğanın kokusunu tanımazlar. Ve mesafe uzadıkça, anne yavru kedisini hatırlayamıyor. Yavru kedisinden ayrılırsa kendi kendine bakamaz ve yaşayamaz.

Kediler anneleri ile aralarında güçlü aile bağları geliştirirler, ancak her ne sebeple olursa olsun, uzun süre onlardan ayrı kalırlarsa yavrularını unutabilirler. Buna rağmen, bir anne kedinin yavrularına olan sevgisi ve bağlılığı yadsınamaz ve onları beslemek ve bakmak için elinden gelen her şeyi yapar.

Yavruları yaklaşık on iki haftalık olduklarında, bir anne kedi yavrusu kaybolursa hemen aramaya başlar. Ancak davranış sadece birkaç gün sürer ve yavrularını bulamasa da kısa süre sonra normale döner. On haftadan önce veya hatta sütten kesilmeden önce yavrularından ayrıIırsa arayışlar daha uzun süre devam edebilir. Emziren bir anne kedi yavrularını unutur fakat unutması diğer kedilerden daha uzun sürer. Yavru kedilerinin yokluğu aralarındaki bağı koparmaz. Bu nedenle anne kediler onları unutana kadar yavruları özler.

Yavru kediler annelerini iki üç gün hatırlarken, anneleri onları sadece kısa bir süre için hatırlayabilir. Birkaç hafta sonra, annenin kokusu artık yavru kediler tarafından tanınmayacaktır. Kediler arasındaki iletişim koku ile oluşur. Bu nedenle kediniz yavru sahibi olursa özellikle emzirme döneminde yavruları eldiven kullanarak elinize almalısınız. Anne kedi kokuyu almazsa yavruyu terk edebilir. Bakılmayan yavru kedi için bakım görevi de sahibine kalır.

Sokaktaki yavru kedilerin annelerinden ayrılmasından sonraki ilk birkaç hafta hayatta kalmaları için kritik öneme sahiptir. Çünkü yavru kediler tüm besinlerini annelerinden alırlar ve diğer kaynaklardan aldıkları yiyecekleri sindiremezler. Onları çok erken almak yetersiz beslenmeye yol açabilir. Yavru kedileri uzaklaştırmak, anne kediyi kederli bir duruma sokabilir. Ancak, uzun sürmeyecek ve yakında üstesinden gelecektir. Yavru kedilerin alışması birkaç gün sürebilir, bu yüzden onlarla vakit geçirmek sahiplerine düşer.

Evcil kedilerle ilgili en sık sorulan sorulardan biri “Anne kedi, yavrularını aldığınızda üzülür mü?” sorusudur. Aslında, bir anne kedi, yeni bebeklerine veda etme zamanı geldiğinde aşırı derecede duygusal olabilir. Anne kediler yavruları için her şeyi yaparlar ve tüm emzirme sürecini onlara bakmakla geçirirler. Bir yavru kediyi aldığınızda, anne bebeklerinin yasını tutar ve hatta onları bulmaya çalışabilir.

Bir yavru kediyi annesinden alırsanız, anne kedi evdeki yastık veya peluş hayvan gibi diğer evcil hayvanlara karşı tuhaf davranabilir. Anne kedinin yas tuttuğundan şüpheleniyorsanız, davranışını izleyin ve gerekirse müdahale etmeye çalışın. Ayrıca ona meşgul olacağı bir şey vermek için yeni bir oyuncakla dikkatini dağıtabilirsiniz. Yeni oyuncaklar zihnini canlandırmaya ve kayıp acısından kurtulmasına yardımcı olacaktır.

Anne kedi yavrusunu unutur mu sorusunu net bir şekilde yanıtladığımıza göre uzun süre hatırlayacağını da eklemek isteriz. Ancak bu durum beraber yaşadıkları süre ile doğrudan bağlantılıdır. Birkaç hafta sonra kediler birbirlerinin kokularını tanıma yeteneğini kaybedebilir. Kızışma dönemi geldiğinde aile kavramı ters tepebilir. Arada kavgalar ortaya çıkabilir.

Ayrılığın ilk birkaç haftasında, yeni anne kedi yavrularını tanımayabilir ve artık onlara karşı anne şefkati göstermez. Bu normaldir çünkü kedilerin hafızası kısadır. Ne de olsa bir insan, anne ve babasından bir süre ayrı kalsa onları tanıyamaz. Ve insanlardan farklı olarak, yavru kediler uzun süreli anıları tutmazlar, yani kendi annelerini tanıyamazlar.

Leave A Comment