Kedilerin Kakasını Gömmeyi Bırakmasının 5 Nedeni!

Dışkısını örtmek normal bir kedi davranışı olsa da, bu her zaman şart değildir. Dışkılarını gömen doğadaki kedilerin bunu yapmasının temelde iki nedeni var: Birincisi, kendini olası avcılardan gizlemek. Diğer neden ise bölgedeki baskın kedilere meydan okumadıklarını veya onlarla savaşmak istemediklerini göstermektir. Tuvalet eğitimi almış bir kedinin dışkısını gömmeyi bırakması ise beklenmeyen bir durumdur.

Daha baskın kediler çok nadiren dışkılarını gömme davranışı gösterirler ve çoğu zaman özellikle görünmesi adına dışkılarını çalılık ve kayalık gibi yüksek yerlere bırakırlar ki rakipler onun varlığından haberdar olsun. Yani evcil bir kedinin kakasını gömmemesinin tek nedeni evde baskın başka bir kedinin olması gibi görünüyor.

Zaten insanların köpekler yerine kedileri tercih etmesinin en büyük nedenlerinden biri kedilerin dışkısını gömme eğiliminde olmasıdır. Eğer evde baskın bir kedi yoksa kedinizin neden dışkısını gömmediğini araştırmakta fayda var.

Okumanızı öneriyoruz: Kedi kumu ve kalıbı ile ilgili her şey!

İçindekiler

Yabani dünyadaki kedigilleri incelediğimizde kedilerin dışkılarını açıkta bırakması normal bir davranış olarak kabul edilebilir. Öyleyse neden evcil kediler kakasını gömüyor?

Bu durumun olası iki nedeni bulunuyor:

Evcil kedilerin dışkılarını açıkta bırakması doğal bir davranış ancak öğrenmiş olduğu ya da başka bir sebepten dolayı kakasını gömme davranışını bırakıyorsa bu konuda endişelenmeli ve olası sebeplerini araştırmalısınız.

Kedilerin dışkısını gömmeyi bırakması davranışını bir işaret olarak kabul etmelisiniz. Bu davranış değişikliği kedinizin bir şeylerden hoşnut olmadığı anlamına gelir. Alacağınız tedbirlerle kedinizin yeniden dışkısını gömmesini sağlayabilirsiniz.

Vahşi doğada jaguar, leopar, aslan gibi kedi familyasından gelen canlılar diğer kedilere bölgelerinin sınırlarını belli etmek amacıyla idrar püskürtme ve dışkılarını açıkta bırakma gibi davranışlarda bulunabilirler.

Evcil kediler de bu amaçla dışkılarını gömmekten kaçınabilirler. Ya evdeki, bahçedeki, sokaktaki diğer kedilere ya da ev sahibine orada olduğunu hatırlatmak için dışkılarını gömmemeyi seçebilirler. Böylece kakalarındaki koku o kedinin varlığının bir işareti olmaktadır. Özellikle eve yeni bir kedi ya da bir misafir geldiğinde kediniz kakasını gömmeyi bırakabilir.

Nasıl düzeltebilirim: 

Kedilerin tuhaf davranışlarından biri olarak kabul edilebilen dışkıyı örtmeme, kedi kumundan ve kutusundan kaynaklanıyor olabilir. Eğer kumun olduğu kap kedinizin hareket etmesini engelleyecek kadar küçükse kediniz dışkısının üstünü örtmeyebilir.

Kediler titiz canlılardır ve kum kabının yeterince temiz olmaması ya kedi kumunu sevmemesi gibi sebeplerden dolayı dışkısını örtecek kadar fazla vakit geçirmeyi istemiyor olabilirler.

Nasıl düzeltebilirim:

Kum kabıyla ilgili bir diğer sebep ise konumlandırılmasının yanlış olmasıdır. Kedi kumu evin çok orta yerinde ise kedi mahremiyetinin ihlal edildiğini düşünecektedir. Bu nedenle kakasını gömecek kadar fazla vakit geçirmek istemeyebilir. Kum kabının küçük olması, ağzının kapalı olması gibi nedenler de kedinizin dışkısını gömmesine engel olabilir.

Nasıl düzeltebilirim:

Kedinizin kakasını gömmemesine sebep olarak herhangi bir tıbbi teşhis yoktur. Buna karşın bu davranışa önayak olacak bazı durumlar olabilir. Örneğin pençelerindeki ya da vücudunun herhangi başka bir noktasındaki ağrılar, kedinizin kakasını gömmesini engelleyebilir. Bu da  kakasını örtmeden hızlıca kum kabından çıkmasına neden olabilir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları da kedinin dışkısını gömmek için yeterli zamanı ayırmamasının sebeplerinden olabilir.

Nasıl düzeltebilirim:

Eğer kedinizde gözlemlediğiniz bahsettiğimiz tarzda sağlık sorunları olabileceğini düşünüyorsanız veterinerinizin muayenesi çok önemli olacaktır. Tıbbi bir problem tespit edilirse veterinerinizin müdahalesi ile uygulanacak tedavi yöntemleriyle sorun ortadan kalkabilir. Sorunun ortadan kalkmasıyla da kediniz öğrenmiş olduğu tuvalet eğitimini uygulamaya dönebilir.

Kediniz uzun bir süredir dışkısını gömüyorsa, aniden durmak için ilgisizdir. Bununla birlikte dışkı gömme davranışı kediler için kimi zaman anneleri tarafından öğretilmiş bir davranıştır. Bu davranışı annelerinden öğrenmemiş olan evcil kediler, kakalarını gömmeleri gerektiğinin farkında olmayabilir. Yani insanlar kedileri, kakalarını gömmeyi bildikleri için seçiyor olsalar da, bu davranış bütün kediler için tamamen içgüdüsel olmayabilir.

Nasıl düzeltebilirim:

Bu durumda kedinize kakasını gömmeyi öğretmeniz gerekecek. Bunun çok zor olacağını bilmelisiniz. Kediniz kakasını yaptıktan sonra pençesini alıp kazı hareketi yapmasını sağlamalı ve ona yapması gerektiğini öğretmelisiniz.

Kediniz doğru anlayıp uygulamasını doğru yaptığında onu güzel bir ödülle ödüllendirin. Bu, onun daha hızlı bir şekilde öğrenmesini sağlayacaktır. Kedinizin kumunu gömme davranışını öğrenmesi için bunu defalarca tekrarlamanız ve sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın.

Leave A Comment