Kedilerin Halılara Kaka Yapması Nasıl Durdurulur?

Kedilerin halılara kaka yapması genelde çok sık rastlanılan bir durum değildir. Zira söz konusu tuvalet olduğunda kediler oldukça titiz canlılardır. Özellikle tuvalet eğitimi almış kediler kendi kum kaplarına tuvaletlerini yaparlar. Ancak bazı durumlarda evcil kediler kakalarını halıya da yapabilmektedirler. Bu durum ise yalnızca etrafın kirlenmesine değil, çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmasına da neden olabilmektedir.

İçindekiler

Kedilerin halıya kaka yapması sık bir hale gelmişse bu durum çeşitli sorunlara işaret edebilir. Kediler tuvalet eğitimi aldıktan sonra kum kaplarını kullanmak adına çok titizdirler ve devamlı olarak tuvaletleri geldiğinde kum kaplarını kullanırlar. Eğer belli aralıklarla tuvaletlerini birkaç kez olmak kaydıyla halıya ya da zemine yapıyorlarsa da bu durum istisna olarak görülebilir. Fakat düzenli olarak kum kabının dışına kaka yapan bir kedide kuvvetle muhtemel çeşitli sorunların baş göstermesi kaçınılmazdır. Bknz: Kedinizin tuvalet kabı dışına kaka yapmasını nasıl engellersiniz?

Kedilerin kakasını halıya yapıyor olmasında ilk etmen tıbbi rahatsızlıklar olabilir. Kedilerde üriner sistem rahatsızlığının ya da ishalin olması kum kabına kaka yapmaktansa bulundukları yere kaka yapmalarına neden olabilmektedir. Söz konusu durumda ani şekilde kakası gelen kedinizin kum kabına yetişecek zamanı olamayabilir. İshalin yanında kabızlık da aynı şekilde bu duruma neden olabilecek rahatsızlıklar arasında değerlendirilmelidir. Çünkü bir anda bastıran rahatlama isteği kedinin kum kabına gitmesini engelleyecek ve kedi bulunduğu yere kakasını yapacaktır.

Bu türden sorunlar, kedinizin, kakasını kum kabının dışına yapmasına neden oluyorsa öncelikle veteriner kontrolü yapılarak gerekli hastalığın teşhisinin yapılması gerekir. Veteriner kontrolü sonrasında üriner sistem, ishal ya da kabızlık gibi sorunlar olup olmadığı teşhis edildiğinde kedinizin bu rahatsızlığı geçinceye kadar kum kabı dışına kakasını yapabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Söz konusu hastalıklar geçinceye kadar ev içerisine ilave kum kapları koymak bu sorunu atlatmada yararlı olacaktır.

Yaşlı kedilerin halıya kaka yapması yaşlarına bağlı olarak görülen fiziksel durumlarından kaynaklanmaktadır. Yaşlı kediler özellikle bahçe varsa bahçeye çıkmak konusunda isteksizdirler. Bunun yanında vücutlarında meydana gelen eklem sertlikleri nedeniyle de adım atmak veya hareket etmek açısından güçlük yaşayabilirler. Yapısal olarak yaşlanan kedilerde kendilerine güven sorunu da ortaya çıkar ve etraflarındaki her şeyden tehdit algılamaya başlarlar. Bu durum da kedilerin daha geniş ve rahat şekilde hareket etmelerini önlemektedir.

Kedilerin yaşlılık döneminde halıya kaka yapmasını önlemek için çok rahat bir şekilde ulaşabilecekleri kum kabı kullanabilirsiniz. Özellikle yukarıda kalmayan ve genelde vakit geçirdikleri bölgeye yakın olacak şekilde kum kabı yerleştirmek halıya kaka yapmalarını önleyecektir. Bahçeli evde yaşayan kedi, tuvaletini dışarıya yapmaya alışmışsa bu durumda da artık bahçeye çıkmaması için yine kum kabının kullanılması gerekecektir. Bknz: Kedi kum kabı kullanımı: Kum kabı nereye konulmalı?

Kedilerin halıya kaka yapması korku ve kaygıdan da kaynaklanabilir. Kediniz korku ve kaygı içindeyse bu durumda bulunduğu yere kakasını yapması kaçınılmazdır. Kendi yaşam alanının rahat olmamasına bağlı çeşitli riskler algılaması kaka yapmasına neden olacaktır. Bu yüzden kedinizin halıya kaka yapmasını önlemek için kaygı ve korkulardan uzak durmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle görünürde kaygı ya da korku duyacağı hiçbir şey olmamasına karşılık yine de kum kabına gitmeyip bulunduğu yere kaka yapıyorsa bu durumda kum kabının yerini değiştirerek rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bknz: Korkak kediler nasıl kendine güvenecek şekilde eğitilir?

Kedilerin halıya kakasını yapmasına neden olan durumlardan biri de ev içerisinde kendisini tedirgin edecek yabancıların olmasıdır. Evinize, kedinizin tanımadığı bir misafirin gelmesi durumunda kediniz rahat hareket edemeyeceği için kum kabına gitmekte zorluk yaşayacaktır. Böylesi bir durumda yaşanacak sorunları gidermek için kum kabına rahat şekilde ulaşacağı bir alanı belirleyebilirsiniz. Zamanla misafire alışacağı için tedirgin olma durumu da ortadan kalkacaktır. Bknz: Kedilerde yabancı fobisi: Kediler neden insanlardan korkar?

Kedilerin halıya kaka yapmasını önlemek için duruma göre farklı aksiyonları değerlendirebilirsiniz. Kediniz bir tür alışkanlık olarak halıya sürekli kaka yapmaya başlamışsa bu durumda kakasını yapmasına neden olan sebepleri göz önünde bulundurmalısınız.

Kaka yaptığı halı ya da zemini etkili temizlik malzemeleri ile temizlemeniz kendisi için bir uyarı olacaktır. Özellikle fayans, parke gibi çıplak alanlara kaka yapıyorsa bu durumda kaka yaptığı alanı çamaşır suyu gibi güçlü temizleyiciler ile temizlemek daha sonra aynı bölgeye kaka yapmasını engelleyecektir. Eğer paspas ya da küçük kilim gibi parçalar üzerine kaka yapmışsa bu durumda da söz konusu eşyaları atmanız ya da kaldırmanız daha sonra tekrar aynı yere gidip kaka yapmasının önüne geçecektir.

Kedilerin halıya kaka yapmasını engellemek için kum kabını yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir. Kediniz kum kabında rahat edemiyorsa ve kabı kullanmayı sevmiyorsa daha çok seveceği geniş, açık kapları tercih edebilirsiniz. Eğer kapaklı kum kabı kullanıyorsanız kediniz kapalı bir alana girmeyi sevmiyor olabilir. Bu durumda açık olan kum kaplarını kullanmak daha iyi sonuçlar verecektir. Tek bir kum kabınız varsa ve ev alanı da genişse bu durumda farklı bir bölgeye kum kabı ilave etmek de daha iyi sonuçlar verecektir. Özellikle katlı evlerde evin her katında kum kabının bulunması kediniz için çok rahatlatıcı olacaktır.

Kum kabında aynı zamanda kokulu ürünleri tercih ediyorsanız artık kokusuz olanları tercih etmenin de vakti gelmiştir. Genelde kokulu olan kum ve kaplar dışkı kokularını gizlemek için tercih edilmektedir. Ancak pek çok kedi bu türden kokulardan hoşlanmaz. Bu yüzden kokulu ürünler yerine kokusuz olan ürünleri tercih etmeniz yararlı olacaktır. Bknz: Kedi kumu ve kabı ile ilgili önemli noktalar

Kedinizin halıya kakasını yapmasını engellemek için tuvalet eğitimini tekrar gözden geçirebilirsiniz. Özellikle kediniz henüz küçükse ve tuvalet eğitimi yakın zamanda tamamlanmışsa tam olarak bu eğitimi öğrenememiş olabilir. Bu yüzden tuvalet eğitimini gözden geçirerek gerekli olan kısımları tekrar kedinize öğretmek yararlı olacaktır. Bknz: Kedi tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Kedinizin halıya kakasını yapmasını önlemek için ev içerisini de uygun hale getirebilirsiniz. Özellikle kediniz sadece evin belirli alanlarına kakasını yapıyorsa onun bu alanlara kaka yapmasını önleyecek şekilde dekor değişikliğine gitmeniz iyi olacaktır. Kedinizin bu alanlara girmesini önlemek için çeşitli eşyalardan yardım alarak alanı kaka yapmak için elverişsiz bir hale getirebilirsiniz.

Bunun yanında kedinizin ev içinde kendisini stres, gerginlik ve kaygıda hissetmemesi için de gerekli dekor değişikliklerini yapabilirsiniz. Böyle bir yöntem için kediniz ile mümkün olduğunca çok fazla oynamaya dikkat edin. Kedinizin rahat hareket edeceği, dolaşmaktan keyif duyacağı, mümkün olduğunca zaman geçireceği alanlar kendisini mutlu hissettirecektir. Bu durum da strese bağlı olarak ani şekilde kakasını yapmasını büyük ölçüde önleyecektir.

Tüm bu süreç zaman alacağı için kedinizin halıya ya da zemine kaka yapmasını önlemek için gerekli özeni göstererek, sabırlı bir şekilde davranıp kum kabına tuvaletini yapmasını sağlayabilirsiniz.

Kedi kakasını temizlemede söz konusu kaka yapılan yer halı ise bu durumda bulaşık deterjanını soğuk su ile karıştırıp köpük ile kirlenen bu bölgeyi kaplayabilirsiniz. Daha sonra beyaz sirke ve su karışımı ile bölgeyi bir bez yardımı ile iyice yıkayabilirsiniz. Fayans, seramik, parke gibi alanlarda ise doğrudan çamaşır suyu kullanabilirsiniz.

Kediler hakkında sıkça sorulan sorular, tuvalet eğitimi ve yaşam ipuçları hakkında detaylı bilgileri okuyun, daha fazla bilgi alın…

Leave A Comment