Yavru Kedilerde Göz Kapanması: Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Kediler oldukça dayanıklı canlılardır. Son derece dirençli hayvanlardan biri olan kedilerin en hassas organları mideleri ve gözleridir. Gözler bir kedinin en hassas noktasıdır. Ayrıca gözün çevresel etmenlerden çok sık etkilenmesi sebebi ile gözlerde sıklıkla rahatsızlıklar yaşanmaktadır. Bu nedenle, kediler sıklıkla göz kapanmaları ve göz hastalıkları yaşayabilmektedir. Kedilerin yaşadığı göz problemleri hafife alınmamalı ve bu duruma uygun çözüm yollarına gidilmelidir. Kedilerde göz kapanmalarını önlemek için göz temizliğine dikkat etmek ve kedinin yaşadığı herhangi bir göz probleminde derhal tedavi yöntemine başvurulmalıdır.

Kedilerde göz kapanması durumunun pek çok nedeni bulunmaktadır. Kedilerde göz kapanmasına neden olan en önemli faktör; viral enfeksiyonlara bağlı iltihaplanmalardır. Ayrıca göze darbe alınması, yabancı maddelere maruziyet ya da göze toz, kum gibi cisimlerin kaçması sonucu gözlerde kapanmalar yaşanmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında gözlerde oluşan iltihap temizlenmelidir. Gözlerde iltihap temizliği yapılırken bir veteriner hekime danışma imkânı varsa yardım alınması faydalı olacaktır. Fakat böyle bir imkân söz konusu değilse evde yapabileceğiniz basit temizleme yöntemleri ile kapanan gözler kolaylıkla açılabilir. Kendi uyguladığınız yöntemlerin fayda sağlamaması durumunda tedavi yapılması gerekecektir.

İçindekiler

Kedilerde göz kapanması durumu oldukça sık yaşanan bir sağlık sorunu olmakla birlikte bunun birçok farklı sebebi vardır. Kedilerde göz kapanması önemli bir durumdur ve erken önlem alınmadığı takdirde farklı boyutlara ulaşabilmektedir. Kedilerde göz kapanması durumunda erken önlem almak ve gerekli tedaviyi yürütmek için öncelikle göz kapanmasına neden olan durumlar iyi bilinmelidir. Söz konusu durumlar bilindiği takdirde göz kapanmalarının önüne geçilecek ve olası bir göz kapanma sorununda atılması gereken adımlar iyi bilinecektir.

Kedilerde göz kapanması nedenleri ise şunlardır:

Kedilerde göz kapanması durumu ile karşılaşıldığında yapılması gereken en doğru yöntem kediyi bir veteriner hekime götürmektir. Öncelikle veteriner hekim, kedinin göz kapanmasına neden olan faktörü teşhis edecektir. Yapılan bu teşhise göre uygun bir tedavi yöntemine gidilecektir. Eğer kapanmanın altında bir göz hastalığı yatmıyorsa göz kapanmasının tedavisi oldukça basit bir şekilde yürütülecektir. Bir veteriner hekim gözetiminde ve veteriner hekim tavsiyesine uygun ilaçlar kullanılarak göz tedavisi yürütülebilir. Fakat bazı durumlarda veteriner hekime ulaşma durumu mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda eczanelerden kediler için göz damlası ya da solüsyon alabilirsiniz. Kedilerde göz kapanmasında kullanılabilecek en etkili ve en doğru yöntem göz antiseptiği ile kedinin gözlerini temizlemektir. Antiseptiğin olmadığı durumlarda çay ya da kaynatılmış ılık su da kullanabilirsiniz. Bir pamuk yardımıyla hafifçe kedinin gözlerini silmeniz yeterli olacaktır. Kedinin kapalı gözleri temizlenirken bastırmamaya, nazik olmaya özen göstermelisiniz. Çünkü kedilerin gözleri oldukça hassas bir yapıya sahiptir.

Genellikle yavru kedilerde ve sokak kedilerinde görülen göz çapaklanması durumunun farklı birçok nedeni vardır. Yavru kedilerde göz çapaklanmaları ile sıklıkla karşılaşılır. Bunun en önemli nedeni yavru kedilerin bağışıklık sistemlerinin yeterince güçlü olmaması ve kendi gözlerini temizleyememesidir. Yavru kedilerde çapak temizliği anne kedi tarafından yapılmaktadır. Fakat yavru kedinin annesi bulunmuyorsa bu iş size düşecektir. Kedilerin yaşadığı göz çapaklanması durumu normal bir durum değildir ve bir soruna işarettir. Bu nedenle yavru bir kedide göz çapaklanması sorunu karşısında yapılması gereken en doğru adım kediyi veteriner hekime götürmektir olacaktır. Veteriner hekim, doğru bir teşhis koyup duruma uygun bir tedavi yöntemini uygulayacaktır.

Yavru kedilerde göz çapaklanmasının nedenleri ise şunlardır:

Kedilerde göz çapaklanması durumunun en önemli nedenlerinden biri göz hastalıkları olarak gösterilir. Doğuştan veya sonradan gelişebilen göz hastalıkları yavru kedilerin gözlerinde çapaklanmaya neden olur. Çapaklanmaya neden olan göz hastalıkları zamanında tedavi edilemezse bu durum kedide görme kayıplarına kadar gidebilir. Bir kedide göz hastalıkları olup olmadığı kedinin gözlerine bakılarak anlaşılabilir. Sağlıklı bir kedinin gözü berrak ve canlı bir yapıdadır. Göz hastalıkları yaşayan kedilerde ise birtakım semptomlar görülür. Bunlar genellikle; gözlerde akıntı, çapaklanma, kızarıklık, sulanma, gözlerde kaşıntı gibi belirtilerdir. Kedilerde göz hastalıkları, erken müdahale edilmesi açısından oldukça önemlidir. Genellikle ağrılı, acılı ve zor geçen bir durumdur.

Viral enfeksiyonlar, virüs kaynaklı oluşan tüm hastalıkları ifade eden bir durumdur. Aşı olmayan yavru kedilerde sıklıkla gelişebilen bir durum olarak bilinir. Viral enfeksiyonlar; ateş, öksürük, nezle, ishal, gözlerde çapaklanma, göz akıntısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Yavru kedilerde viral enfeksiyonlar zamanında tedavi edilemediği takdirde kedinin ölümü ile karşı karşıya kalınabilir.

Kedi nezlesi viral enfeksiyonlara bağlı olarak görülen önemli hastalıklardan biridir. Yavru kedilerde ise viral enfeksiyonlara bağlı göz çapaklanmasına ek gözlemlenen iltihap ve akıntı bulunuyorsa bu durum genellikle kedi nezlesine işarettir. Bu tip bir durum söz konusu ise yapılması gereken en doğru iş kediyi bir veteriner hekime götürmektir. Geç kalındığı takdirde ölümle sonuçlanabilen ciddi hastalıklardan biri olduğu unutulmamalıdır. Kedide viral enfeksiyonların tedavisi yapıldığında viral enfeksiyonlarına bağlı yaşanan göz rahatsızlığı da kendiliğinden sona erecektir.

Göz iltihaplanması, çoğunlukla kedinin gözünde dış etkenlerden kaynaklı oluşabilen bir durumdur. Dış etkenler olarak ifade edilen durum ise çevresel faktörler olarak da ifade edilebilir. Göz iltihaplanması kendini ilk olarak gözlerde çapaklanma olarak gösterir. Göz iltihaplanmaları yavru kedilerde ve sokak kedilerinde daha sık görülmektedir. Yavru kedilerin bağışıklık sistemlerinin zayıf olmasına ek kendilerini temizleyememeleri göz iltihaplarının en önemli nedenini oluşturur. Sokak kedilerinde ise dış etkenlere daha fazla maruz kalınması ve düzenli göz bakımlarının yapılamaması durumu göz iltihaplanması nedenleri olarak sayılabilir. Gözlerdeki iltihaplar evde temizlenemiyorsa veteriner hekime gidilmelidir. Kedilerde göz iltihaplanması ciddi bir durumdur ve tedavi edilmesi gereklidir. Eğer kedi tedavi edilmezse ya da tedaviye geç kalınırsa kedide görme kaybı, göz kaybı durumu yaşanabilir. Uygun ve doğru bir tedavi ile göz iltihaplarının önüne geçmek mümkündür. Burada unutulmaması gereken husus göz iltihaplarını ciddiye alıp mutlaka kediyi veteriner hekime götürmektir.

Ayrıca Okuyunuz: Kedilerde Göz İltihaplarının Nedenleri

Göze toz kaçması havanın aşırı rüzgârlı olduğu zamanlarda sıklıkla oluşabilen bir durumdur. Kedinin gözüne toz, kum kaçması durumunda göz enfeksiyon kaparak iltihaplanır, böylelikle kedinin gözünde çapaklanma, akıntı gibi durumlar gözlenir. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için kendinizi aşırı rüzgârlı havalarda dışarıya çıkarmayın. Göze toz veya farklı bir cisim kaçması gözde çapaklanmaya neden olduğu gibi göze zarar vererek gözün tahriş olmasına da neden olabilir. Bu tip durumlarda veteriner hekime danışmak en doğru karar olacaktır. Bu durum genellikle sokak kedilerinde ve yavru kedilerde sıklıkla oluşabilen bir durumdur ve bu iltihapların temizlenmesi gerekir. Bu şekilde oluşan iltihapların tedavi edilememesi durumlarında durum görme kayıplarına kadar varabilmektedir.

Kedilerde göz çapaklanmasına neden olan diğer durumlar: Soğuk hava ve iç parazitlerden kaynaklı çapaklanma yaşanmasıdır. Kedilerin gözlerinin hassas bir yapıya sahip olması ve hava olaylarından kolaylıkla etkilenmesi bu durumun temel sebebi olarak gösterilebilir.

Yavru kedilerde oluşan göz çapaklanması genellikle anne kedi tarafından yalanarak temizlenir. Fakat her kedi için bu durum söz konusu olmayabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında göz çapaklanmasının tedavi edilmesi gerekmektedir. Göz çapaklanması tedavi yöntemleri ise şunlardır:

Kedilerde göz temizliği ve göz bakımı yapılması oldukça önemlidir. Kedilerin en hassas bölgelerinden biri de gözleridir. Kedilerin gözlerinin hassas bir yapıya sahip olmasından dolayı çok daha kolay enfeksiyonlara ve hastalıklara açıktır. Kedilerde göz temizliği yapılmadığı takdirde kedinin gözleri kapanabilir ve buna ek olarak kedi görme kaybı yaşayabilir. Ayrıca kornea tabakasında deformasyonlar yaşanarak kedide geri dönülemez görme sorunları ortaya çıkabilir. Bu süreç elbette kedi için kolay bir süreç değildir. Oldukça acılı ve ağrılı göz sorunları yaşanır.

Özellikle yavru kedilerde göz temizliğinin yapılması çok önemlidir. Yavru kedilerin birçoğu sıklıkla göz problemleri yaşar. Bu problemler genellikle iltihaplanma ve çapaklanma olarak karşımıza çıkar. Bu iltihap ve çapaklanmalar temizlenmezse kedinin gözlerinin kapanması söz konusudur. Kedinin gözü temizlenmediğinde oluşacak tek durum kedinin gözünün kaybedilmesi değildir. Aynı zamanda temizliği yapılmayan gözde oluşan hasar büyüyecek ve kedi tamamen kör olacaktır. Ağrılı ve acılı bir durum da söz konusu olabilir. Bu nedenle kedilerde ve özellikle yavru kedilerde göz temizliğinin düzenli yapılmasına özen gösterilmelidir.

Ayrıca Okuyunuz: Kedilerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Kediler dayanıklı hayvanlar olarak bilinirler. Kedilerin en hassas yerleri ise gözleri ve mideleridir. Bu nedenle kedilerin göz bakımlarına dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir kedinin gözü berrak ve canlı bir yapıdadır. Kedide bir göz hastalığı olması durumunda bu canlılık ve berraklık bozulur. Gözlerinde herhangi bir sorun oluştuğunda kedi veteriner hekime götürülmelidir.

Kedilerin göz sağlığını etkileyen birçok sağlık sorunu mevcuttur. Her göz hastalığının farklı belirtileri bulunur. Kedilerde göz hastalığı belirtileri ise şunlardır:

Gözler, bir kedinin en hassas organlarından biridir. Kedilerin gözlerinin hassas olması nedeniyle gözde farklı nedenlerden kaynaklı birçok hastalık görülebilmektedir. Kedilerde görülen göz hastalıkları önemli bir sorundur ve erken tedaviyi gerektirir. Bazı göz hastalıklarının ilerlemesi ve tedavi edilmemesi durumunda sonuç görme kayıplarına kadar varabilmektedir. Bu nedenle, öncelikle kedilerde görülen göz hastalıkları iyi bilinmeli ve kedilerin göz bakımlarına ve tedavilerine önem verilmelidir. Kedilerde göz hastalıklarının ve belirtilerinin iyi bilinmesi erken tedavi imkânını sağlayacaktır.

Kornea tabakasının iltihaplanması sonucu oluşan bir göz hastalığıdır. Bu hastalığın ilk belirtisi bulanık görmedir. Bir kedide keratit olması durumlarında bulanık görme belirtisine ek; ışığa karşı duyarlılık yaşanması, şişmiş ve kırmızı bir göz, sarı veya yeşil renkte olabilen göz akıntısı gibi birtakım belirtiler gözlemlenebilir. Aynı zamanda gözün kornea tabakasında bir iltihaplanma söz konusu olduğu için korneada lezyonlara da rastlanabilir. Keratit önemli göz hastalıklarından biridir ve erken tedavi gerektir. Tedavi edilemediği takdirde iltihaplanma tüm kornea tabakasını kaplayarak görme kaybına yol açar. İlaç tedavisi ile keratitin önüne geçilmektedir.

Göz travması; kedilerin gözlerine aldığı darbeler sonucu oluşur. Genellikle bu durum başka kedilerle kavga esnasında ya da bir eşyanın göze çarpması sonucu oluşmaktadır. Kedilerin gözleri oldukça hassas bir yapıdadır. Bu nedenle gözlerine herhangi bir şekilde darbe alan bir kedide göz travması oluşması kaçınılmazdır. Bu durum kendini gözlerde akıntı olarak gösterir. Gözlerde akıntı oluşumuna ek kediler bir yere bakarken gözlerini kısarak bakarlar ve gözlerini sürekli kaşırlar. Göz travmaları genellikle veteriner hekimlerden alınan göz damlaları ile tedavi edilebilmektedir.

Çoğunlukla gözlerde yaşanan iltihaplanma sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu hastalıkta kedinin gözünün üstünü tamamen kaplayan saydam bir doku oluşumu gözlemlenir. Konjonktivit gözün dış tabakasında göz kapaklarının üst kısmında oluşan iltihaplanmalardır. Konjonktivit belirtileri gözlerde akıntı, kaşıntı ve şaşılıktır. Kedilerde göz enfeksiyonları genellikle birbirlerinden geçmektedir. Kedi herpes virüsü (FHV) ve bir bakteri kaynaklı oluşabilmektedir. Herpes virüsü kaynaklı oluşan konjoktivit tedavisi zorken bakteri kaynaklı konjuktivitin tedavisi daha kolaydır. Bakteri kaynaklı konjuktivit çoğunlukla antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir.

Glokom, iltihaplanma ve enfeksiyonlara bağlı olarak oluşan bir göz hastalığı olarak bilinir. Sağlıklı bir göz dokusunun içinde sıvı, göz merceğinin arkasından içeri ve dışarı hareket eder. Hareket eden bu sıvının tıkanması durumunda gözde olan basınç artar. İşte bu duruma glokom adı verilir. Hastalığın belirtisi gözlerde büyüme ve gözlerin aşırı bir şekilde şişmesidir. Kedilerde göz kızarıklığı, ışığa tepki vermeyen genişlemiş bir göz bebeği, gözün yaşlanması ve kornea tabakasının üzerindeki bulutsu görüntü diğer glokom belirtilerindendir. Glokom ciddi göz hastalıklarından biridir ve erken dönemde tedavi edilmesi gerekir. Tedaviye geç kalındığında ya da tedavi edilemediği durumlarda görme kayıplarına yol açmaktadır. Glokom tedavisi için öncelikle bu hastalığa sebep olan iltihaplanmalar ya da enfeksiyonların önüne geçilmelidir.

Kedilerde 3 adet göz kapağı bulunur. Bunlar; alt göz kapağı, üst göz kapağı ve ince bir zar şeklinde olan üçüncü göz kapağıdır. Üçüncü göz kapağının işlevi gözün korunmasını sağlamaktır. Bu kapak gözün iç kısmından dış kısmına doğru perde gibi inerek gözü koruma işlevini yerine getirmektedir. Kedilerde üçüncü göz kapağı gözü korumak için ortaya çıkar. Bu kapağın ortaya çıkması ise bir hastalık belirtisidir. Çünkü asıl işlevi gözü korumak olan üçüncü göz kapağı bir sorun olduğunda, bir hastalık olduğunda ortaya çıkmaktadır.

Kedilerde körlük, göz hastalılarının en son aşamasıdır. Kedilerde körlüğe neden olan birçok durum vardır. Bazı durumlarda ise doğuştan bir körlük yaşanması durumu da söz konusu olabilir. Eğer körlük sonradan oluştuysa bu durumun sebebi göz hastalıkları ve tedavisizliktir.  Körlük nedenlerinden en sık karşılaşılanı ise göz enfeksiyonlardır. Göz hastalıklarının pek çoğu tedavi edilmediği takdirde körlüğe neden olur. Bu nedenle kedi dostlarımızın yaşadığı göz rahatsızlıkları dikkate alınmalı ve tedavi edilmelidir. Bir kedide körlük durumu genellikle tedavi edilemez. Bazı göz hastalıklarında erken tedavi ile körlüğün önüne geçmek mümkündür. Hatta bazı basit yöntemler ile bir kedinin kör olması engellenebilir. Bir kedinin kör olmasını engellemek için düzenli göz bakımı ve göz temizliğine dikkat edilmesi gereklidir.

Katarakt, kedilerde en nadir görülen göz hastalıklarından biridir. Çoğunlukla yaşlı kedilerde görüldüğü bilinir. Bazı kedilerde ise genetik olarak görülebilmektedir. Katarakt, kedilerde şu sorunlara yol açar: Kedinin görmesinde bulanıklaşma, görüş bozulması, gözün lens bölgesindeki yaşanan sorunlara bağlı bulanıklaşma yaşanması ve en son aşama olarak katarakta bağlı gelişen görme kayıpları yaşanması. Kedilerde görülen kataraktın tedavisi ise, ameliyatla kataraktın gözden çıkarılması sonucu yapılmaktadır.

Kedilerin gözlerinde ortaya çıkan göz tümörleri gözün farklı yerlerinde ya da gözün içerisinde oluşabilmektedir. Kedilerde en çok oluşan göz tipi ise iris melenomu olarak bilinir. Kedilerde göz tümörü, klinik belirtiler ve tümör bulgusu ile teşhis edilmektedir. Göz tümörleri ciddi göz hastalıklarından biridir ve bu nedenle erken önlem alınması gerekir. Bu tip durumlarda veteriner hekimin yapacağı muayene oldukça önemlidir. Bu tedavi genellikle göz küresinin çıkarılması şeklinde olur.

Kalıtsal ve tedavisi olmayan göz hastalıklarından biridir. Bu hastalık kedilerde nadir görülür ve zamanla ilerler. Bu hastalık gözün retina tabakasını etkileyerek ve kademeli bir şekilde ilerleyerek körlüğe kadar gidebilmektedir.

Hipertansiyon, kedilerde ani körlüğe sebep olan durumlardan biridir. Ayrıca hipertansiyon, başta sinir sistemi olmak üzere gözler, kalp ve böbrek gibi birçok organı etkilemektedir. Hipertansiyondan kaynaklı göz hastalıkları bazı belirtilerle kendini göstermektedir. Bu belirtiler; gözlerde kanlanma ve ışığa tepki vermeyen irileşmiş göz bebekleridir. Böyle bir durumda ani gelişen bir körlük oluşabilir. Ani gelişen körlük vakalarında derhal veteriner hekime gidilmesi gerekmektedir. Kedilerde hipertansiyon tedavisi genellikle hipertansiyona neden olan sorunların tedavisi ile mümkündür ve kan basıncı düşüren ilaçlarla kontrol altına alınmaktadır.

Kornea ülseri gözlerde kızarıklık ve akıntı olarak kendini gösterir. Ağrılı ve acılı bir hastalıktır. Kornea ülseri hastalığının belirtileri diğer göz hastalıkları belirtileriyle benzerlik gösterir. Fakat kornea ülserinde çoğunlukla ülser olan bölgede şişlik, gözlerde kızarma ve göz kapaklarının kapanması şeklinde belirtiler yaygın olarak görülür. Fazla derinleşmemiş göz ülserinin tedavisi ilaçlarla yapılır. Derinleşen ülserde ise ameliyat yapılması gerekir. Kedinizde kornea ülserinden şüphelenmeniz durumunda geç kalmadan veteriner hekime danışmalısınız. Aynı zamanda insanlarda da görülen kornea ülseri kedilerde görme kayıplarına yol açtığı bilinmektedir.

Blefarit, belirli yüz kıvrımlarına sahip kedilerde görülen bir göz hastalığıdır. Bu hastalık, kedilerin göz kapaklarında iltihaplanmaya yol açar. Özellikle yüz yapısı kıvrımlı ve daha düz olan Himalayan, İran kedisi ırklarında yaygın görüldüğü bilinmektedir. Doğumdan kaynaklı anomaliler, alerjik reaksiyonlar, enfeksiyonlar, inflamuar bozukluklar, göz tümörleri gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığı tedavi etmede birçok yöntem bulunur. Tedavi yöntemleri kedinin göz kapağındaki tahrişin nedenine ve şiddetine göre değişebilmektedir. Genellikle göze sıcak kompres uygulamalar ya da durum daha ağırsa ameliyat gibi yöntemler tedavi olarak uygulanır. Eğer blefarit durumunun altında yatan başka bir sebep varsa bu sebep araştırılarak duruma uygun bir tedavi yöntemine gidilmelidir. Blefarite neden olan durum tedavi edildiğinde bu hastalık da kendiliğinden geçecektir.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

Leave A Comment