Sigaranın Evcil Hayvanlar Üzerindeki Etkileri

Sigaranın evcil hayvanlar üzerindeki etkileri oldukça büyüktür. Sağlıkları ile birlikte hayatlarını da olumsuz yönde etkiler. Ayrıca hastalık risklerini arttırır ve bunların sonucunda ölmelerine neden olabilir. Sigara insanlara zararlı olduğu gibi kuşlara, kedilere ve köpeklere de zararlıdır. Onların yanında sigara içtiğinizde ikinci el içicilik (pasif) nedeni ile zehirli dumana maruz kalırlar. Bu nedenle yanlarında sigara içmemek gerekir. Ancak bunu yaparak onları sigaradan tamamen uzaklaştırmış olamayız! Evet, bu biraz şaşırtıcı gelebilir. Çünkü çocuklarımız ya da ailemizin yanında sigara içmediğimizde onların hayatlarını tehlikeye atmadığımızı düşünürüz. Oysaki üçüncü el içicilik nedeni ile nikotin zararlarından büyük ya da küçük paylara sahip olabilirler. Bunun yanı sıra nikotin içeren ürünlere ulaşan evcil hayvanlar daha da ciddi şekilde hastalanabilirler.

Sigaranın evcil hayvanlar üzerindeki etkileri kısa ya da uzun sürede ortaya çıkabilir. Bu yüzden sağlıklı gördüğünüz sevimli aile dostunuz sigaradan etkilenmiyor diye düşünmemelisiniz. Herhangi bir şekilde sigaraya maruz kalmamaları için tedbirler almalısınız.  Tüylü dostlarımızı sigaranın etkilerinden tamamen uzak tutmak elbette mümkün. Küçük ayrıntılara dikkat etmek ve yazımızın rehberliği size destek olacaktır.

İçindekiler

Sigaranın zararlı olduğu hakkındaki bilgileri birçok şekilde öğreniyoruz. Bunun için paketin üzerine bakmak bile yetiyor. Çünkü her paketin üzerinde zararları hakkında bilgilendirme yapılıyor. Ayrıca içmeyerek zararlarından kurtulmuş olmuyorsunuz. Pasif yani ikinci el içicilik, sigara içmediği hâlde, dumanına maruz kalmaktır. Dumanına maruz kalarak aynı zararları yaşayabiliyorsunuz.

Birçok yerde sigara içmek yasak olsa da içen sayısı çok fazla olduğu için bu dumanı koklamayan yoktur diyebiliriz. Pasif içiciliğin yanı sıra üçüncü el içiciliğin de zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Üçüncü el içicilik, sigara dumanın etrafa sinmesidir. Evde sigara içen biri varsa, genellikle çocukların yanından ayrılır. Çünkü zarar görmelerini istemez. Ancak sigarasının dumanı duvar, halı, koltuklar ve kendi üzerlerine siner. Bu nedenle sigaranın etkileri izmarit haline geldiğinde de devam eder. Bu etkilerden kurtulmak için her yeri temizlemek ve sinen kokuyu ortadan kaldırmak hiç de kolay değildir.

2009 yılında Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda üçüncü el içiciliğin en çok çocukları etkilediği ortaya çıkmıştır. Belirtmek isteriz ki, aynı etkiler evcil hayvanlar içinde geçerlidir. Üstelik her evcil canlıyı farklı şekilde etkileyebilir. Ayrıca Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin (TSSD) Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, sigaranın hayvanlarda yarattığı tahribatın insandakinden bile daha fazla olduğunu belirtti. bkz

Tütün dumanının çoğu toksiktir. İçinde kansere yol açan 7000’den fazla kimyasal madde yer alır. Bu nedenle içen de içmeyen de zarar görebilir. Evde sigara içen biri yok diye sevinirken üçüncü el içicilik nedeni ile kedinizin sigaranın zararlarından pay alabileceğini duymak sizi üzmüş olmalı. Çünkü sigara kediler için de zararlıdır. Üstelik minik burunları ile duman soluduklarında akciğer kanserine yakalanma riskleri artar.

Kedinizin yanında biri sigara içtiğinde tüylerine zehirli partiküller yapışırlar. Kendisi tımarlanmak için yalayan kediler bu partiküller ağız yoluyla almış olur. Bu kedilerde ağız kanseri riski 2-4 kat artmaktadır. Ayrıca lenfoma denilen lenf kanserine yakalanma oranlarının sigara dumanına maruz kalan kedilerin kalmayanlara göre çok daha fazla olduğu belirtilmektedir.

Sigara dumanının kediler üzerinde en sık görülen olumsuz etkileri;

Sigara kediler gibi köpekler için de çok zararlıdır. Sigara dumanı arasında kalan köpeklerin ömürleri kısa olabilir. Çünkü birçok hastalığa yakalanma riskleri artar. Daha sık hastalanırlar. Bağışıklık sistemleri zayıflar ve diğer köpekler kadar enerjik ve sağlıklı bir yaşama sahip olmaları zorlaşır.

İkinci ve üçüncü el içiciliğe maruz kalmış olan köpeklerde daha fazla göz enfeksiyonu, alerji ve akciğer kanseri de dahil olmak üzere solunum sorunları görülür. Bunun yanında özellikle sigara içilen ortamlarda bulunan uzun burunlu köpeklerde burun tümörü riski %250 oranında artmaktadır.

Sigara içilen ortamda kalan köpeklerde nikotin zehirlenmesi görülebilir. Nikotin zehirlenmesi köpek sahiplerinin ya da çevresindeki kişilerin izmaritleri nedeni ile oluşabilir. İzmarit yiyen, izmarit ya sigara külü düşmüş olan suyu içen köpekler nikotin zehirlenmesi yaşayabilir. Ayrıca tehlike, sigarayı bırakmaya çalışan kişilerin kullandığı sigara bırakma sakızı, bandı ve elektronik sigaraların likitleri ile de yaşanabilir. Etrafta bırakılan bu tür nesneleri yalayan köpekler zehirlenebilirler.

Sigarasını her yakan her kişi, zararları hakkında az çok bilgi sahibidir. Her sigara ile kendilerini tehlikeye attıklarının farkındadırlar. Ne yazık ki bu durumdan zarar gören sadece kendileri de değildir. Pasif içicilik nedeni ile yakınındaki canlılarında zarar görmesine neden olurlar. Ancak birçok kişi pasif içiciliğin kedileri ya da köpekleri de etkilediğinin farkında değildir. Üstelik uzmanlar, pasif içiciliğe maruz kalan canlıların, daha büyük tehlike altına girdiğini belirtmektedir. Solunum yolu hastalıklarından akciğer kanserlerine kadar pek çok hastalığa yakalanabilirler.  Bununla birlikte çevrede bırakılan sigara külleri ya da nikotin içeren herhangi bir maddeyi yalamaları ya da yemeleri ile birlikte kedi ve köpekler nikotin zehirlenmesi yaşayabilirler.

Kedi ve köpeklerde meydana gelen nikotin zehirlenmelerinin en sık görülen belirtileri;

Evcil hayvanınızda bu belirtiler varsa nikotin zehirlenmesi yaşıyor olabilir. Bu nedenle bir an önce veteriner hekimine gitmelisiniz.

Kuşlar çok hassas canlılardır. Bu nedenle uçucu yağlar ve sigara dumanı kokusu onlara zarar verir. Sigaranın kuşlar üzerindeki etkileri arasında kalp, göz ve akciğer rahatsızlıklarıdır. Ayrıca derilerinde sorunlar oluşabilir. Akciğer kanseri ve zatürre gibi solunum yolu hastalıkları yaşayan kuşların bazılarında pasif içicilik semptomlarına rastlanmıştır.

Sigara dumanın az olması ya da sigaranın az içilmesi daha az riske girdiğiniz ya da çevrenizdekileri daha az etkilediğiniz anlamına gelmez. Üçüncü el içicilik dediğimiz dumanın eşyalara sinmesi ile ortaya çıkan zarar ciddi boyutta olabilir. Bu nedenle en sağlıklısı hiç sigara içmemek. Ellerimizi sık sık yıkamak, dışarıdan eve geldiğimizde üzerimizi değiştirmek çok önemlidir. Ev içerisinde iken dışarıda kullandığımız ayakkabıları giymemek de sağlığımız için önemlidir. Bizler sigara kullanmasak da kullandığımız asansöre, merdiven korkuluklarına ve daha pek çok yere sigara dumanı siner. Fark etmeden bizler de bu alanlarda bulunur ve birçok yere dokunuruz. Önemli olan bakterilerin ve zehirli maddelerin vücudumuza girmelerini önlemektir.

Sigaranın evcil hayvanlar üzerindeki etkileri çok ciddi sorunlar ve hastalıklar ile uğraşmalarına neden olabilir. Onları bu duruma maruz bırakmamak için önlemler almalısınız.

Leave A Comment