Scottish Fold Hastalıkları – Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Scottish Fold, hastalıkları nedeni ile sahiplenme konusunda endişe duyulan bir kedi cinsidir. Sempatik ve oldukça tombik olan yüzleri, onları gören her kişinin etkilenmesine neden olur. Hatta pek çok kedi sever kulaklarının içe doğru kırık görünümünden dolayı sever onları. Oysaki o minik ve tatlı kulaklar hastalıklara sahip oldukları konusunda sinyaller veren ilk bulgudur. Çünkü kedilerin kulakları dik olmalıdır. Kırık kulaklar genetik bir bozukluğu belirtir. Üstelik hastalıkları ciddi sorunlara neden olabilir. Bunların yanı sıra eklem dışında pek çok sorun ile uğraşırlar. Yüzlerindeki her şeyi şaşırtan o ifade de acı çektikleri içindir.

Çok üzücü olduğunun farkındayız. Ne yazık ki bu üzücü durum devam etmekte. Çünkü pek çok kişi Scottish Fold kedilerinin üremelerine izin veriyor. Sorun yaşamayan ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip kedilerde eşleştiklerinde hastalıklardan kurtulduklarını düşünebiliyorlar. Uzmanlar ise kırık kulağa sahip olan kedilerin eklem hastalığı yaşadıklarını ayrıca bazılarının az bazılarının ağır bir şekilde geçirdikleri için sahiplerinin farkında olmayabileceğini belirtiyorlar.

İçindekiler

Scottish Fold 1961 yılında doğal bir mutasyon sonucunda ortaya çıkmıştır. İskoç kedisidir ancak dünyaca ünlüdür. Baykuşun kulaklarına benzetilen yapılan kıvrımlı kulaklara sahiptirler. Bu kalıtsal kıkırdak sorunu Osteokondrodisplazi yani eklem hastalığıdır. Vücutta kulak kıvrılması dışında birçok deformelere neden olur. Baskın bir hastalık olduğu için tüm yavru kedilerin bu hastalığa maruz kalacağı bilinmektedir.

Scottish Fold eklem rahatsızlığı anormal kemik gelişimi, hareket kısıtlayabilecek derecede ciddi ve acı çekmelerine neden olan bir hastalıktır. Yavru kedilerde yedinci hafta itibari ile çekilen röntgenlerde ortaya çıkmaktadır. Patili dostlarımızın eklemlerindeki ve kemik büyümesindeki ciddi anormallikler, artrite (ağrılı, şişmiş eklemler), kısa, anormal derecede kalın ve esnek olmayan kuyruklara, omurga anormalliklerine ve kısa, sert bacaklara neden olmaktadır. Patili dostlarımız olan Scottish Fold eklem rahatsız nedeni ile,

Yavru iken herhangi bir problemi olmaması nedeni ile kedi severler mutlu olur. Ancak büyük bir ihtimalle ilerleyen yaşlarında lezyonların oluşumu başlar.

Scottish FOLD kedi sahipleri, tüylü dostlarında osteokondrodisplazik üremeler olduğunu öğrenebilirler. Bunu öğrenmek için kedilerde radyolojik muayene işleminin yapılması gerekir. Böylece üremelerin var olup olmadığı ortaya çıkacaktır.

Kıvrık yani katlı görünümlü kulaklar her Scottish kedisinde görülür. Bu da hasta olduklarının belirtisidir. Ki uzmanlar ilk bulguyu kulaklarının kıvrık olmasından şüphelenerek ortaya çıkarmışlardır.

Her birinin hastalığa yakalanacağı konusunda uzmanlar kesin bilgiler sunuyorlar. Ancak hepsi aynı şiddette geçirmiyorlar. Bazı çok hafif bazıları ise sakat kalacak şekilde problemler yaşayabilir. Ne yazık ki az ya da çok olsa da bu sevimli kedilerin yaşamlarında acı olduğu kesin.

Scottish fold eklem hastalığı tedavisi ne yazık ki yok. Eğer olsaydı bu kedi cinsi toplanır, tedavi edilir ve üremeleri sonucunda hastalığın önlenmesi sağlanabilirdi. Genetik bir hastalık olduğu için kesin bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Ancak ağrılarının azalması ve yok edilmesi ve diğer problemlerinin küçük çapta tedavileri yapılmaktadır. Belirtmek isteriz ki hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçlar (ağrı kesici) uzun süre kullanıldığında yan etki yapabiliyor. Ağrılar hafiflese de başka problemler ortaya çıkabilir.

Yaşamlarının daha kaliteli ve çekilebilir bir hâl alması için uzmanlar ellerinden geleni yapıyorlar. Fakat en büyük çözüm üremelerini engellemektir. Ömür boyunca acı içinde yaşayacak olan yavru kedilerin hayata gelmesine izin vermemek için kısırlaştırılma işlemi yapılmalıdır.

Scottish fold kedilerinin çok sevimli olduğunu daha önce de belirtmiştik. Bu nedenle sahipleri onları hastalık konusunda dayanıklı olan, bakımları bir o kadar kolay ve karakterleri oldukça iyi olan British shorthair cinsleri ile çiftleşmelerini destekliyor ve bunun için ellerinden geleni yapıyorlar. Ancak eklem hastalıkları daha az şiddetli olduğu için hiçbir problem yaşamadıklarını düşünebiliyorlar.

Yavru iken normal olarak görünen ve yaşamlarını mutlu bir şekilde devam ettiren melez Scottish fold ırkı büyüdükçe hastalıkları ortaya çıkabiliyor. Çünkü anneleri ya da babalarından pek çok özellik alıyorlar. Baba ya da anne olan Scottish fold ebeveynlikte iyi olsa da hastalığını yavrularına pay etmiş olabiliyor. Ki bu oldukça yüksektir. Hastalığın var olup olmadığını anlamak için yavruların muayene edilmeleri gerekir.

Scottish fold hastalıkları arasında eklem dışında sık görülen bir sorun göz akıntısıdır. Patili dostunuzda bu problemin var olup olmadığını anlamak istiyorsanız belirtilerine göz atabilirsiniz. Ancak öncelikle nedenleri üzerinde duralım.

Pembe göz (konjonktivit): Kedilerin gözlerinin etrafında açık pembe renkli astar denilen kısmın iltihaplanması göz akıntısına neden olabilir. Bu sorun tek gözde var olabileceği gibi iki gözde de görülebilir. Şişik ve kırmızı gözler, ışıklı ortamda duramama, gözyaşları ve iltihaplı göz akıntısına neden olmaktadır. Hastalık ileri dereceyse ateş, ishal ve nefes darlığı da oluşabilir.

Üst solunum Yolu Enfeksiyonları: Scottish Fold kedileri bakteri ya da virüslere maruz kaldıklarında göz akıntısı sorunu yaşayabiliyorlar. Bu hastalığın belirtileri ise bazen ciddi olabiliyor. Üst solunum yolu enfeksiyonu yaşayan kedilerde göz akıntısı rengi genellikle beyaz oluyor.

Kornea problemleri: Patili dostlarımızın korneası iltihaplanabilir. Bunun yanı sıra yaralanabilir ya da ülserleşebilir. Bu sorunlarda bulanık görmelerine, gözlerini aşırı kırpmalarına, iltihap sorunu yaşamalarına ve göz yaşlarının daha fazla üretilmesine yol açmaktadır.

Tıkalı Göz Yaşı Kanalları: Tıkalı denilince akla göz yaşının hiç akmaması gelse de bu sorun daha fazla göz yaşına neden oluyor.

Kuru göz: Göz yaşı akamaması ve eksikliği nedeni ile kornea iltihaplanır. Gözler kırmızıya döner. Bu hastalık ihmal edilirse kedilerde körlüğe neden olabilir. Sarı bir akıntı hastalığın belirtisidir.

Scottish fold burun tıkanıklığı ne yazık ki sık yaşanan hastalıklardan biridir ve kedi riniti olarak da bilinir. Bu problemin başlıca belirtileri ise şunlardır:

Üst solunum yolu enfeksiyonu yasayan kedilerde burun tıkanıklığı görülür. Problemin en sık görülen nedeni budur. Diğer nedenler ise;

Bu sorunun nedeni veteriner hekimlerinin yaptığı muayeneler ile ortaya çıkabilir. Sizler de belirtilerini ve kedinizde oluşan farklılıkları anlatarak soruna daha çabuk ulaşılmasını sağlayabilirsiniz. Tedavi için burun içini yıkama ya da rinoskopi gibi işlemler gerekebilir. Veteriner sonrası evde tedaviye devam etmek ve patili dostlarımızı rahat ettirmek için pek çok şey yapabiliriz.

Burun tıkanıklığına neden olan Scottish fold hastalıkları için diğer tedaviler ise şöyledir;

Evde kedinize uygun bir ortam hazırlayarak rahat bir nefes almasına yardımcı olabilirsiniz. Bunun için:

Scottish Fold kedileri ünlülerin paylaşımlarından sonra çok sevildi ve popüler oldu. Ancak acılarını dindirmek için kimse bir şey yapamadı. Ağrı kesiciler ile acıları dinse de kısa süreli çözümler hayatlarını güzelleştirmeye yetmiyor.

Leave A Comment