Kedinize En Sağlıklı Kedi Maması Seçmek Için En Ipuçları

Bir kedi sahibi olarak verebileceğiniz mühim kararlardan biri de, şüphesiz mamasını seçmektir. doğal olarka insanın aklına ilk gelen “kedi mamasının içinde neler var” Unutmayın ki, kediniz ne kadar kaliteli beslenirse o kadar sağlıklı olacaktır. Bu nedenle mama seçimi oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu makalemizde size kediniz için mama seçerken etiketi nasıl okuyacağınıza dair ipuçları vererek, onlar için en doğru olan mamayı tercih etmeniz adına buradayız.

İçindekiler

Bir kedinin en temel besin kaynakları et- balık- tavuk- hindi gibi kümes hayvanlarından protein, taurin, vitamin, minarel, yağ asitleri, enzimler ve su iken pirinç, buğday ve mısır gibi karbonhidrat malzemeleri kedi mamalarının içerisinde yer alıyor olsa da, bir kedinin karbonhidrat almasına luzüm yoktur.

Kedinize mama seçerken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri sağlık sorunlarının olup olmadığı ve kilosudur. Eğer kediniz fazla kilolu ise kilo vermesine yardımcı olacak mamaları tercih etmeniz gerekirken herhangi bir sağlık sorunu varsa da yine buna uygun seçilmesi önemlidir. Veteriner hekimizin vereceği tavsiye doğrultusunda hareket etmenizi öneririm.

Kediler, yavruluktan yetişkinliğe oradan yaşlılık dönemine kadar her yaş döneminde farklı besin almaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle mama seçerken etiketi iyi okuyarak, kedinizin yaş aralığına uygun olanı satın almanız gerekiyor. Yavru kediler, veterineriniz yetişkin kedi mamasına geçiş yapmanızı söyleyene kadar yavru kedi maması ile beslenmelidir. 1-7 yaş aralığında olan kediler yetişkin kedi maması ile beslenmelidir. Ve son olarak yaşlı kediler ise 7 yaşından itibaren yaşlı kedi maması ile beslenmeye başlamalıdır.

Her kedi cinsi birbirine benzemez ve farklılıklar göstermeleri gayet doğaldır. Kedi maması markaları bunun için aktivite seviyelerine göre protein içeren, kemik sağlığını geliştirmeye yönelik olacak şekilde omega-3 barındıran veya çene yapıslarına uygun boyutta olan mamalar üretmektediler. Böylelikle her cinse özel olarak hazırlanan kedi mamalarını işinizi epey bir kolaylaştıracak. 

Kedinizin harcadığı enerji dahi onun için seçmeniz gereken mamaya etki eder. Kedinizin günlük alacağı besin ve kalori ihtiyacı, onların hareket kabiliyetlerini tam anlamıyla kullanabilmeleri için önemli bir husustur. Eğer kedinizi yetersiz ya da fazla besliyorsanız, üzerinde olumsuz sonuçlar gösterebilir.

Kedinizin cinsiyeti ve kısırlaştırılıp kısırlaştırılmamış olması da mama seçiminde etken rol oynar. Eğer kedinizi kısırlaştırdıysanız operasyonun ardından kilo almaya meğilli olabilirler. Bu doğrultuda beslenme alışkanlıklarını değiştirmeli ancak bunu yaparken birden değil, zamanla yapmalısınız. Kısırlaştırılmış olan kediler için satılan özel mamaları düşünebilirsiniz.

Kedinizde mide bulantısı, kulak enfeksiyonu, devamlı kaşınma gibi belirtileri farkederseniz, bu bir gıda hassadiyetine işaret edebilir. Kedinizin maması içindeki bir ya da daha fazla bileşenden kaynaklanabilir. Hastalık belirtileri konu başlıklı yazılarımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu riski erkenden farkedip önlem almanız, kedinizin sağlığı için faydalı olacaktır. 

Mamanın yapıldığı yerden tutun tedarikçisine kadar güvenlik ve kalitesi hayli yüksek standartlarda olmalıdır. Bu tip denetlemeleri yapan kuruluşlar arasında Avrupa Birliği (AB), Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Kanada Gıda Denetleme Kurumu (CFIA) yer alırken, ayrıca İngiliz Perakende Konsorsiyumu (BRC) tarafından kalite kontrol ihtiyaçlarının karşılandığına dair doğrulama yapılmaktadır. 

Mamanın içerisinde kullanılan malzemelerin taze etler, kepekli tahıllar, meyveler ve sebzeler olmasına özen gösterin. Alınan malzemelerin üretim tesisine yakın bir noktadan temin ediliyor olması, nakliye esnasında meydana gelebilecek kirliliklerin önüne geçer. Bu da hem taze hem de maksimum temizlik sağlar.  en iyi kedi mamaları listesine göz atabilirsiniz.

Evcil hayvanlarınıza mama seçerken onun için en iyi olacak olan beslenme şeklini belirlemeniz gerekiyor. Bunlar; çiğ et, yüksek proetinli besinler, kurutulmuş etler gibi alternatifler olabilir. Kediniz için en uygun olanını vermeniz önemli bir husustur.

Uzmanlara göre kedilere hem kuru mama hemde konserve mama vermek gerekiyor. Çünkü baktığınızda ikisinden de alacağı besin değerleri farklıdır. Kuru mamalar gün içerisinde mama kabına konulup kedinizi serbest beslemek için iyi bir alternatif sağlarken, konserve mama fazla su tüketmeyen kediler için iyi bir sıvı kaynağıdır. Bu durumda kedinizin doğru miktarlarda hangi besini aldığı konusu devreye giriyor. Ayrıca sürekli olarak aynı besini yiyen kedide alerjik bir durum geliştirebilir veya en basitinden yiyecekten sıkılabilir. Bu sebeple arada değişiklikler yapmak ve çeşitlilik sağlamak iyidir.

Genellikle ekonomi düşünülerek en ucuz marka tercih edilebiliyor. Ama işin özüne bakıldığından ekonomi mi yapılıyor yoksa daha mı fazla masraf çıkartılıyor, bu kısım muamma. Kediler ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kadar yemeye meğillidirler. İçerisinde çok fazla karbonhidratın yer aldığı daha ucuz bir markayı tercih edip kedinize vermeniz, onun doyum sağlayana kadar yiyeceği anlamına geliyor. Yani daha hızlı bitecek ve daha çok almanız gerekecek. Bir diğeri ise belirli standarta sahip olmadıkları için uzun süre boyunca bu mamalardan yemeleri tıbbi sorunlara yol açacak ve veteriner masrafları çıkartacaktır.

*Evet, artık kediniz için hangisinin en sağlıklı olduğu hakkında bir fikrin var! Kedilerin hassas canlılar olduğunu hatırlatarak, size verdiğim ipuçları doğrultusunda bir mama seçimi yapmanızı öneririm. Unutmayın ki, kaliteli  beslenme sağlığı da beraberinde getirir. 

Leave A Comment